Průzkum provedl analýzu více než 60 studií, které vznikly na toto téma v letech 1994 až 2022. Výsledky ukazují, že navzdory silnému nárůstu používání mobilních telefonů a podobných zařízení nebyl ve světě zaznamenán odpovídající nárůst výskytu rakoviny mozku. To platí i pro lidi, kteří používají mobilní telefony dlouhodobě či mnoho hodin denně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Generace Z se bojí telefonovat. Její zástupci vysvětlili, proč jim volání působí úzkost
„Žádná z větších zkoumaných otázek neukázala na zvýšená rizika,“ uvedl jeden z autorů dokumentu Mark Elwood z univerzity v Aucklandu. Studie se týkala rakoviny mozku u dospělých a dětí, leukémie a nádorů hypofýzy a slinných žláz. Kromě mobilů se průzkum týkal také vystavení záření z vysílačů či v pracovním prostředí.
WHO a její specializovaný orgán, Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), už dříve zařadily záření z mobilů do kategorie 2B. To znamená, že WHO nemůže zcela vyloučit negativní dopady záření na lidské zdraví. Poradní orgán WHO však vyzval k přehodnocení této klasifikace vzhledem k novým datům. Nové hodnocení organizace zveřejní na začátku příštího roku.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nejlepší přítel Ukrajinců. Robotičtí psi dávají pac, „značkují“ Rusy a varují před minami
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.