
Kvůli ruským útokům je dnes Ukrajina zemí invalidů, potkat člověka jakéhokoliv věku bez ruky či nohy, ať už s protézou či na vozíčku, je zcela běžná záležitost.
Podle Kopečného je však zároveň velmi normalizovaná a nestává se, že by váleční invalidé byli na Ukrajině sortou obyvatel, za kterými by se ostatní otáčeli. Zmiňuje například i ukrajinské modelky s protézami, kterak se hrdě nesou po přehlídkových molech.
ČTĚTE TAKÉ: Jednání o Ukrajině nebyla jednoduchá, uznal ruský vyjednávač. Do dalšího kola chce přizvat OSN
Kopečný zmínil, že někteří Ukrajinci mají to štěstí v neštěstí, že se dostanou k mimořádně vyspělým protézám, které nejenže dobře vypadají, ale oplývají skvělou funkčností. Takové jsou však k získání jen v menších množstvích, zatímco mnozí jiní jejich spoluobčané bez končetiny obdrží (zatím) nepříliš hezké a funkční náhrady.
Péče o válečné invalidy je však na Ukrajině v plném proudu a Kyjev si uvědomuje nutnost takové aktivity. Oproti tomu v sousedním Rusku se ke kvalitní péči z řad vojáků dostanou spíše jen důstojníci. Kopečný připomíná běžné obrázky z Ruska, kdy zranění vojáci bez rukou či nohou za svou službu dostanou většinou bizarní dárky, například mlýnek na maso. Příbuzní těmto Rusům i mnohdy hlásí, že by byli radši, kdyby na Ukrajině padli a dostali tak větší kompenzaci.
O čem dalším se Kopečný a Kačmár bavili?
- Proč jsou protézy Ukrajinců někdy jako umělá ruka Lukea Skywalkera?
- Jak Rusové používají zraněné civilisty jako návnady?
- Jaký je ruský pohled na lidský život?
- Kterými způsoby se zapojují i čeští lékaři?
Na tyto a další otázky naleznete odpovědi v podcastu SPÁLENÁ ZEMĚ, který můžete zhlédnout zde či na podcastových platformách Apple Podcasts nebo Spotify, popřípadě na kanálu YouTube.
PODÍVEJTE SE na představení podcastu Spálená země v Novém dni CNN Prima NEWS
