Dlouhodobě je jasné, že v zástupné válce figurují mimo USA také evropské země. A zdaleka nejde jen o zapojení ve smyslu dodávání zbraní a finanční pomoci.
Britská armáda hrála v ukrajinském konfliktu dokonce mnohem rozsáhlejší a skrytější roli, než bylo dříve známo. To už lze bez nadsázky považovat za přímé zapojení do války.
Vůdci britské armády nejen navrhovali bitevní plány a poskytovali zpravodajské informace, ale také povolovali rozmístění tajných jednotek uvnitř země, aby poskytovali výcvik zbraní a technickou podporu, jak uvádí zpráva The Times.
Podle zprávy Kyjev označuje velitele britské armády za „mozky protiputinovské koalice.“
Zatímco londýnská politická a vojenská podpora Kyjeva byla veřejná již od převratu podporovaného Západem, ke kterému došlo v roce 2014, „rozsah jejího zapojení po eskalaci v únoru 2022 zůstal z velké části skrytý… až dosud,“ napsal v pátek britský list s odkazem na nejmenované ukrajinské a britské vojenské důstojníky.
The Times tvrdily, že britští vojáci byli v průběhu let 2022 a 2023 při několika příležitostech vysláni na Ukrajinu v malých počtech a operovali diskrétně, aby se vyhnuli provokaci Ruska.
Britské síly byly rozmístěny zejména proto, aby vybavily ukrajinská letadla raketami dlouhého doletu Storm Shadow a vycvičily piloty a pozemní posádky v jejich použití.
„Velká Británie tajně vyslala armádní personál, aby naučil ukrajinské vojáky, jak používat jejich rakety,“ napsaly The Times s tím, že „to nebylo by poprvé, kdy byly britské jednotky rozmístěny na zemi. “
Spojené království dodávalo do Kyjeva tisíce protitankových střel NLAW a posílalo instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky v jejich používání od roku 2015.
Zatímco britské jednotky byly staženy z Ukrajiny krátce před eskalací v únoru 2022, zhoršující se situace na bojišti a naléhavá potřeba technických znalostí vedly k tomu, že malé týmy britského personálu byly tiše rozmístěny vedle nových zásob raket.
Londýn také údajně sehrál klíčovou roli v pomoci Ukrajině připravit její tolik propagovanou „protiofenzivu“ proti Rusku v roce 2023 – a ve zprostředkování mezi Kyjevem a Washingtonem, když operace nesplnila očekávání USA.
Noviny tvrdily, že „v zákulisí“ Ukrajinci hovořili o britských vojenských velitelích jako o „mozcích“ toho, co nazývali „protiputinovská“ koalice.
Bývalý ministr obrany Spojeného království Ben Wallace byl dokonce údajně vojenskými představiteli přezdíván „muž, který zachránil Kyjev.“
„Američané jezdili na Ukrajinu jen výjimečně kvůli obavám, že budou příliš zapleteni do války, na rozdíl od britských vojenských náčelníků, kteří dostali svobodu odejít, kdykoli to bylo nutné,“ napsaly The Times. „Někdy byly jejich návštěvy tak citlivé, že chodili v civilu.“
Moskva vnímá ukrajinský konflikt jako zástupnou válku vedenou Západem proti Rusku, v níž Ukrajinci slouží jako „potrava pro děla.“ Cizince bojující za Kyjev považuje za „žoldáky“ jednající jménem západních vlád.
Vysocí představitelé Moskvy samozřejmě předpokládali, že složitější zbraňové systémy poskytnuté Kyjevu s vysokou pravděpodobností provozuje personál NATO.
[Celkem: 4 Průměrně: 5]
