Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Spojené království upřednostňuje kritické nerostné suroviny Ukrajiny se 100letou dohodou pro britské korporace

Nejde jen o Trumpa. Spojené království považuje kritické nerostné suroviny za vládní prioritu a chce zpřístupnit obrovské zdroje Ukrajiny britským korporacím. Ukrajina má významná ložiska nerostů, jako je berylium, mangan, gallium, uran a kovy vzácných zemin, které jsou klíčové pro průmyslová odvětví, jako je vojenská výroba, high-tech a zelená energie. Vláda Spojeného království podepsala 100leté […]
Menej ako 1 min. min.

Nejde jen o Trumpa. Spojené království považuje kritické nerostné suroviny za vládní prioritu a chce zpřístupnit obrovské zdroje Ukrajiny britským korporacím.

Ukrajina má významná ložiska nerostů, jako je berylium, mangan, gallium, uran a kovy vzácných zemin, které jsou klíčové pro průmyslová odvětví, jako je vojenská výroba, high-tech a zelená energie.

Vláda Spojeného království podepsala 100leté partnerství s Ukrajinou za účelem rozvoje ukrajinské „strategie kritických nerostů“ a setkala se se společnostmi jako Rio Tinto, Anglo American a Rothschildové, aby projednali přístup k ukrajinským nerostným surovinám.

Cílem je podpořit britské společnosti a prosadit Londýn jako finanční centrum pro kritické nerosty.

Když představitelé Spojeného království v polovině ledna podepsali 100leté partnerství s Ukrajinou,  tvrdili,  že jsou „preferovaným partnerem“ Ukrajiny při rozvoji „strategie kritických nerostů.“

Přesto během měsíce Donald Trump předložil ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému návrh na přístup k rozsáhlým nerostným zdrojům země jako „kompenzaci“ za americkou podporu Ukrajině ve válce proti Rusku.

Britští politici z toho samozřejmě nebyli nijak nadšeni.

Když se ministr zahraničí David Lammy setkal se Zelenským minulý měsíc v Kyjevě,  údajně  nastolil otázku nerostů, „znamení, že Starmerova vláda má stále zájem získat přístup k ukrajinskému bohatství“, uvedl iPaper.

Lammy dříve v  projevu  v loňském roce řekl: „Podívejte se na svět. Země se snaží zajistit kritické nerosty, stejně jako se kdysi velmoci předháněly v kontrole ropy.“

Ministr zahraničí Spojeného království měl pravdu, ale Británie samotná je jednou z těchto mocností a Ukrajina je jednou z hlavních zemí, na které mají britští úředníci – stejně jako Trumpova administrativa – zálusk.

Není divu proč. Ukrajina má kolem 20 000  ložisek nerostů  pokrývajících 116 druhů nerostů, jako je berylium, mangan, gallium, uran, zirkonium, kovy vzácných zemin a nikl.

Země, jejíž ekonomiku zdevastovala válka s Ruskem, má také jedny z největších světových  zásob  grafitu, největší zásoby titanu v Evropě a třetinu ložisek lithia na kontinentu.

Tyto zdroje jsou klíčové pro průmyslová odvětví, jako je vojenská výroba, high-tech, letecký průmysl a zelená energie. 

V posledních letech se ukrajinská vláda snažila přilákat zahraniční investice do rozvoje svých kritických nerostných zdrojů a podepsala strategická partnerství a pořádala investiční fóra, aby předvedla své těžební příležitosti.

Země také začala dražit povolení k průzkumu nerostů, jako je lithium, měď, kobalt a nikl, což nabízí lukrativní investiční příležitosti. 

Mediální narativy do značné míry papouškují zájmy vlády Spojeného království na Ukrajině týkající se údajného postavení se agresi. Whitehall však v posledních několika letech posílil svůj zájem o přístup ke světově důležitým nerostům, v neposlední řadě na Ukrajině.

Kritické minerály

Nusrat Ghani, ministryně obchodu ve vládě Rishiho Sunaka, uspořádala v roce 2023 a v první polovině roku 2024 nejméně 10 schůzek na téma kritických nerostů, jak ukazují vládní údaje o transparentnosti.

Mezi společnostmi, se kterými se setkala, byly obří britské těžařské korporace Rio Tinto a Anglo American a vývozce zbraní BAE Systems a lobbisté vojenského letectví, ADS.

Není jasné, zda byla Ukrajina předmětem těchto diskusí, ale jedna další prominentní firma, která se s Ghani sešla, aby diskutovala o dodávkách nerostů, byla firma Rothschilds, která má na Ukrajině rozsáhlé zájmy.

Ghani diskutovala s globální poradenskou firmou se sídlem v Paříži v dubnu 2023, zatímco její nástupce Alan Mak tak učinil následující rok v květnu. Mak se setkal s firmou, aby prodiskutoval Rothschildovu kritickou práci s minerály, jak ukazují data.

Společnost byla pozvána na konferenci o obnově Ukrajiny v roce 2023, která se konala v Londýně, a je členem britsko-ukrajinského finančního partnerství. Od roku 2017 je také hlavním poradcem ukrajinského ministerstva financí.

Rothschilds, v jehož představenstvu sedí bývalý britský poradce pro národní bezpečnost Lord Mark Sedwill, investovali na Ukrajině nejméně 53 miliard dolarů.

Britsko-ukrajinské partnerství

Výzkumník Sang-Haw Lee,  který nedávno psal pro Unherd, cituje  vysoce postavenou labouristickou osobnost, která říká, že Spojené království bylo po celý loňský rok zapojeno do rozsáhlých jednání o zajištění exkluzivního přístupu k ukrajinským nerostným surovinám, ale nedostává se tomu adekvátní vládní podpory.

Některé další schůzky se vloudily do veřejné sféry. Loni v dubnu se dva prominentní britští poslanci  setkali  v Londýně s jednou z největších ukrajinských těžařských investičních společností, aby projednali britsko-ukrajinské partnerství v oblasti těžby kritických nerostů.

BGV Group, která má investice ve výši 100 milionů dolarů do ukrajinských těžebních projektů, jednala s tehdejším ministrem energetiky lordem Martinem Callananem a Bobem Seelym, tehdy konzervativním poslancem, který zasedal v parlamentním výboru pro zahraniční věci. 

Společnost hledá investory pro své projekty v oblasti grafitu a berylia a v tiskové zprávě uvedla, že „Ukrajina má všechny předpoklady k tomu, aby se stala jedním z hlavních britských dodavatelů kritických minerálů, které jsou klíčové pro pokročilé technologie a přechod na zelenou energii.“

„Jako konečný evropský spojenec Ukrajiny by Spojené království mohlo využít své silné pozice v rámci NATO, aby pomohlo zajistit těžební místa a dopravní cesty,“ píše  Andriy Dovbenko, zakladatel UK-Ukraine TechExchange.

Rozsáhlé zdroje

„Ukrajina Business Guide“ britské vlády  uvádí, že „Ukrajina má obrovské zdroje a bohatou minerální základnu železné rudy, manganu, uhlí a titanu.“

Zlepšení přístupu ke kritickým nerostům bylo za poslední tři roky v celém Whitehallu jistě širokou prioritou.

Spojené království vytvořilo svou vůbec první strategii pro kritické minerály v roce 2022 a v následujícím roce ji aktualizovalo „obnovením“.

Identifikuje   18 minerálů s „vysokou kritičností“ pro Spojené království, včetně několika minerálů přítomných na Ukrajině, jako je grafit, lithium a prvky vzácných zemin.

Strategie Spojeného království si mimo jiné klade za cíl „podporovat britské společnosti v účasti v zámoří“ v dodavatelských řetězcích těchto nerostů a prosadit se v Londýně jako světovém hlavním městě odpovědného financování kritických nerostů.

V rámci své strategie kritických nerostů vláda zřídila takzvanou Task & Finish skupinu, která  analyzuje  rizika pro britský průmysl a zahrnuje účastníky z BAE, Rio Tinto a ADS.

Skupina zdůrazňuje titan, prvky vzácných zemin, kobalt a galium jako důležité minerály pro dodávky do britského vojenského sektoru.

Spojené království také spustilo Centrum kritických nerostných informací a zřídilo Výbor odborníků na kritické nerosty, který má poskytovat poradenství vládě.

Zpráva zahraničního výboru o kritických nerostných surovinách zveřejněná v prosinci 2023  dospěla k závěru, že Spojené království si nemůže dovolit zůstat zranitelné v dodavatelských řetězcích, které mají tak strategický význam.

Známkou toho, jak vážně vláda bere tyto problémy, je to, že  říká,  že „zajišťuje, že zohlednění kritických nerostů bude zakotveno v dohodách o volném obchodu, které vyjednává s řadou zemí.“

Regulační struktury

Přístup k nerostným surovinám v zámoří často závisí na uvolnění vládních předpisů, které umožní zahraničním korporacím uzavírat výhodné obchody.

Deklarace o 100letém partnerství   zavazuje Spojené království a Ukrajinu k „podpoře rozvoje ukrajinské strategie pro kritické nerostné suroviny a nezbytných regulačních struktur potřebných k podpoře maximalizace přínosů z ukrajinských přírodních zdrojů prostřednictvím možného zřízení společné pracovní skupiny.“

Cílem partnerství je „podporovat prostředí, které více umožní účast soukromého sektoru na přechodu na čistou energii a přilákat investice britských společností do rozvoje obnovitelných zdrojů energie.“

Obecněji budou obě strany spolupracovat na podpoře a modernizaci ukrajinské ekonomiky pokrokem v reformách, jejichž cílem je přilákat soukromé finance a posílit důvěru investorů.

Jak   nedávno  ukázal Declassified, britská pomoc Ukrajině je zaměřena na podporu těchto reforem pro soukromý sektor a na tlak na vládu v Kyjevě, aby otevřela svou ekonomiku zahraničním investorům.

Dokumenty ministerstva zahraničí o svém vlajkovém projektu pomoci na Ukrajině, který podporuje privatizaci, uvádí, že válka poskytuje Ukrajině „příležitosti“ k uskutečnění některých nesmírně důležitých reforem.

Spojené království podporuje projekt s názvem SOERA (Reformní činnost státních podniků na Ukrajině), který financuje USAID s ministerstvem zahraničí Spojeného království jako mladším partnerem.

SOERA  pracuje  na pokroku v privatizaci vybraných státních podniků a na vývoji strategického modelu řízení pro státní podniky, které zůstávají ve vlastnictví státu.

Dokumenty Spojeného království poznamenávají, že program již „připravil základy“ pro privatizaci, jejímž klíčovým prvkem je změna ukrajinské legislativy. 

„SOERA spolupracovala ruku v ruce s GoU a navrhla 25 právních předpisů, z nichž 13 bylo přijato a implementováno,“ uvádí se v nejnovějších dokumentech.

Geostrategické soupeření

Mnoho britské zahraniční politiky a válek lze vysvětlit tím, že Whitehall chce, aby britské korporace dostaly do rukou zdroje jiných zemí.

Invaze do Iráku v roce 2003 byla hlavně o ropě, zatímco brutální válka Spojeného království v  Malajsii  v 50. letech byla v podstatě o gumě.

Britská podpora apartheidu v Jižní Africe je významně vysvětlena tím, že Spojené království chce trvalý přístup k obrovským nerostným zdrojům Jižní Afriky.

Ale hlavním problémem je nyní Čína, která je největším producentem 12 z 18 minerálů, které   Spojené království považuje za kritické.

Hlavní geopolitická prognóza ministerstva obrany – jeho „Globální strategické trendy“ – zveřejněná v loňském roce, obsahuje 57 zmínek o nerostných surovinách, přičemž uvádí, že „budou mít rostoucí geopolitický význam a mohly by vést k novým geostrategickým rivalitám a napětím.“

Historie naznačuje, že mezinárodní strategie v oblasti kritických nerostů a tahanice o Ukrajinu budou nadále utvářet zahraniční politiku Spojeného království a přispívat k budoucímu mezinárodnímu napětí.

 

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!

[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »