
Spojené štáty sa blížia k uzavretiu niekoľkých obchodných dohôd, kým by inak začali 9. júla platiť avizované vyššie clá. Povedal to dnes americký minister financií Scott Bessent, podľa ktorého by niekoľko významných dohôd mohlo byť oznámených v nadchádzajúcich dňoch.
Indická televízia CNBC-TV18 predtým uviedla, že do utorka by mohla byť uzavretá predbežná obchodná dohoda medzi USA a Indiou, obe krajiny ale zrejme budú konať aj po 9. júli.
Bessent v televízii CNN povedal, že prezident Donald Trump rozošle listy aj asi 100 menším krajinám, s ktorými Spojené štáty veľmi neobchodujú. V liste ich upozorní, že budú čeliť vyšším colným sadzbám, ktoré boli najprv stanovené 2. apríla a potom pozastavené do 9. júla.
„Prezident Trump rozošle listy niektorým našim obchodným partnerom a v nich im oznámi, že ak s tým nepohnú, 1. augusta sa im ako bumerang vrátia colné sadzby z 2. apríla. Myslím si teda, že veľmi rýchlo uvidíme množstvo dohôd,“ povedal Bessent.
Trump od januárového nástupu do úradu rozpútal globálnu obchodnú vojnu, ktorá zasiahla finančné trhy a prinútila centrálne banky zavádzať opatrenia na ochranu svojich ekonomík, okrem iného aj prostredníctvom dohôd s USA a ďalšími krajinami.
Trump 2. apríla oznámil desaťpercentnú základnú colnú sadzbu a k tomu tzv. recipročné clá pre väčšinu krajín sveta, v niektorých prípadoch tieto dodatočné sadzby dosahovali až 50 percent. Správa zneistila finančné trhy a prinútila amerického prezidenta k pozastaveniu všetkých sadzieb okrem základného desaťpercentného cla na 90 dní, konkrétne do 9. júla, aby poskytol viac času na rokovania o dosiahnutí dohôd.
Bessent ale odmietol, že by 1. august bol novým termínom na rokovania. „My hovoríme, že v ten deň sa to stane. Ak chcete veci urýchliť, tak do toho. Ak sa chcete vrátiť k starej sadzbe, je to vaša voľba,“ povedal minister vo vysielaní CNN.
Trump opakovane uviedol, že India je blízko podpisu dohody. Vyjadril tiež nádej, že by sa mohla dosiahnuť dohoda s Európskou úniou, dohodu s Japonskom ale spochybnil. Thajsko sa na poslednú chvíľu snaží vyhnúť 36-percentnému clu tým, že ponúka väčší prístup na trh pre americký poľnohospodársky a priemyselný tovar a zároveň zvyšuje nákupy amerických energetických zdrojov a lietadiel Boeing, uviedla agentúra Bloomberg.
Trump zavádzal clá už za svojho prvého funkčného obdobia a jeho nástupca v úrade Joe Biden niektoré z nich zachoval, iné ešte zaviedol. Trump dlhodobo hovorí, že Spojené štáty majú so zvyškom sveta abnormálne vysoký obchodný deficit okrem iného preto, že niektoré krajiny využívajú nedovolené subvencie či iné postupy, ktorými zvýhodňujú svoje firmy, a deformujú tak voľný trh.
