
Spotrebiteľská dôvera v Spojených štátoch v apríli štvrtý mesiac po sebe klesla. Stupňujúca sa colná vojna, ktorú rozpútal americký prezident Donald Trump, zvyšuje obavy amerických domácností ohľadom pracovných miest a rastu cien. Inflačné očakávania spotrebiteľov na najbližších 12 mesiacov sú teraz najvyššie od roku 1981, ukázali dnes predbežné výsledky prieskumu Michiganskej univerzity.
Index spotrebiteľskej dôvery na apríl klesol na 50,8 bodu z marcových 57 bodov. Pokles bol výraznejší, ako očakávali analytici. Tí v ankete agentúry Reuters aprílovú hodnotu indexu odhadovali v priemere na 54,5 bodu.
„Spotrebitelia hlásia množstvo varovných signálov, ktoré zvyšujú riziko recesie. Očakávania ohľadne podnikateľských podmienok, osobných financií, príjmov, inflácie aj trhu práce sa tento mesiac ďalej zhoršovali, „uviedla riaditeľka spotrebiteľských prieskumov na Michiganskej univerzite Joanne Hsuová.
Spotrebitelia teraz podľa prieskumu predpokladajú, že medziročná miera inflácie v nasledujúcich 12 mesiacoch dosiahne 6,7 percenta. To by bola najvyššia úroveň od roku 1981. V marci infláciu v nasledujúcich 12 mesiacoch odhadovali na päť percent.
Podiel respondentov očakávajúcich nárast nezamestnanosti vzrástol piaty mesiac po sebe a dostal sa na najvyššiu úroveň od roku 2009, napísala agentúra AP.
Ekonómovia sledujú údaje o spotrebiteľskej dôvere veľmi pozorne, snažia sa z nich odvodiť budúci vývoj spotrebiteľských výdavkov. Tie v USA zabezpečujú viac ako dve tretiny hospodárskej aktivity. Spojené štáty sú najväčšou ekonomikou na svete.
