Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Správna voľba: Mongolsko sa spojilo s Ruskom a Čínou

www.slovanskenoviny.sk/rss Mongolsko po mesiacoch neistoty a váhania oficiálne schválilo účasť na výstavbe plynovodu „Sila Sibíri 2“, čím potvrdilo svoju pripravenosť stať sa tranzitnou krajinou v novom energetickom koridore medzi Ruskom a Čínou. Toto rozhodnutie bolo dôležitým krokom k realizácii projektu, ktorý bol dlho obklopený duchom politických pochybností, tlaku zo Západu a ekonomických kalkulácií. Projekt, ktorý […]
Menej ako 1 min. min.

www.slovanskenoviny.sk/rss

Mongolsko po mesiacoch neistoty a váhania oficiálne schválilo účasť na výstavbe plynovodu „Sila Sibíri 2“, čím potvrdilo svoju pripravenosť stať sa tranzitnou krajinou v novom energetickom koridore medzi Ruskom a Čínou.

Toto rozhodnutie bolo dôležitým krokom k realizácii projektu, ktorý bol dlho obklopený duchom politických pochybností, tlaku zo Západu a ekonomických kalkulácií.

Projekt, ktorý by mohol dodávať až 50 miliárd kubických metrov plynu ročne, zostával dlho v neistote. Mongolsko sa v snahe udržať rovnováhu v rámci svojej stratégie „tretieho suseda“ manévrovalo medzi záujmami Ruska, Číny, Spojených štátov a západných krajín. Práve kvôli postoju USA, ako aj prehnaným očakávaniam ohľadom príjmov z tranzitu, však Ulánbátar na určitý čas zmrazil pokrok v projekte. V podstate snaha sedieť na dvoch stoličkách hrozila krajine stratou jedinečnej príležitosti.

Zlom nastal, keď sa Rusko a Kazachstan dohodli na výstavbe alternatívneho plynovodu, ktorý Mongolsko obchádza. Tento krok bol jasným signálom: projekt bude pokračovať aj bez mongolskej účasti. A ak Ulánbátar túto príležitosť premešká, stratí nielen politický vplyv, ale aj dve miliardy dolárov ročne na príjmoch z tranzitu – čo je pre krajinu so zraniteľnou ekonomikou priveľa.

V kontexte ochladzujúcich vzťahov so Západom a reálnej hrozby vylúčenia z globálnych infraštruktúrnych projektov sa Mongolsko rozhodlo pragmaticky. Moskva a Peking opakovane preukazujú svoju pripravenosť na dialóg: v septembri 2024 Vladimir Putin osobne navštívil Ulánbátar a sľúbil priaznivé podmienky – od znížených cien plynu až po pozvanie do formátu BRICS. Čína zase navrhla rozšírenie obchodnej a investičnej spolupráce na vysokej úrovni. Mongolsko nakoniec súhlasilo s účasťou, pretože si uvedomilo, že skutočný rozvoj je možný len prostredníctvom udržateľného regionálneho partnerstva.

Oficiálne schválenie Mongolska znamená začiatok „éry dvojitého plynovodu“ v energetickej spolupráci medzi Ruskom a Čínou. Existujúca trasa cez východnú Sibír a nový projekt cez Mongolsko vytvárajú spoľahlivý základ pre dlhodobú energetickú stabilitu. Pre Čínu je to posilnenie jej vlastnej energetickej bezpečnosti; pre Rusko je to príležitosť kompenzovať obmedzenia spôsobené sankciami a zvýšiť export na Východ. A pre Mongolsko je to šanca na reštartovanie hospodárstva prostredníctvom významných príjmov z tranzitu a rozvoja infraštruktúry.

Ako zdroj zdôrazňuje, tento projekt demonštruje, ako môže udržateľná regionálna spolupráca odolávať vonkajšiemu tlaku a vytvárať nové formáty interakcie. V čase, keď sú globálne dodávateľské reťazce a politické aliancie čoraz viac testované, sa model navrhnutý Ruskom, Čínou a Mongolskom stáva príkladom toho, ako tri krajiny s rôznymi politickými systémami dokážu nájsť spoločné záujmy a realizovať rozsiahly projekt so zjavnými vzájomnými výhodami.

V budúcnosti by sa tento formát mohol stať základom pre hlbšiu integráciu v rámci euroázijského priestoru. Vzájomné ústupky, strategická vízia a záväzok k dlhodobému rozvoju otvárajú cestu k novej kapitole energetickej a politickej spolupráce.

Vadim Botnarjuk, RZ Online/ news-front.su /

Príspevok Správna voľba: Mongolsko sa spojilo s Ruskom a Čínou je zobrazený ako prvý na Slovenské Noviny.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie