Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Srbsko ruší nákupy zbraní z Ruska

Srbsko zrušilo kontrakty s ruskými dodávateľmi zbraní, oficiálnym dôvodom sú komplikácie spôsobené západnými sankciami. Podľa experta to však signalizuje strategický posun Belehradu. Srbsko je síce kandidátskou krajinou EÚ, no je jedným z najbližších spojencov Ruska v Európe. Teraz však ruší kontrakty s ruskými dodávateľmi zbraní. Podľa šéfa generálneho štábu Milana Mojsilovića, dôvodom sú západné protiruské sankcie. Niektoré z už dohodnutých […]
Menej ako 1 min. min.

Srbsko zrušilo kontrakty s ruskými dodávateľmi zbraní, oficiálnym dôvodom sú komplikácie spôsobené západnými sankciami. Podľa experta to však signalizuje strategický posun Belehradu.

Srbsko je síce kandidátskou krajinou EÚ, no je jedným z najbližších spojencov Ruska v Európe. Teraz však ruší kontrakty s ruskými dodávateľmi zbraní. Podľa šéfa generálneho štábu Milana Mojsilovića, dôvodom sú západné protiruské sankcie.

Niektoré z už dohodnutých kontraktov boli odložené na neskôr, iné úplne zrušené. Mojsilović tvrdí, že srbská armáda bude môcť nakupovať náhradné diely na starú sovietsku a ruskú techniku v tretích krajinách, kde sa vyrába na základe licencií. Vyhne sa tým porušovaniu sankcií.

V auguste minulého roka zrušil Belehrad nákup ruských stíhačiek, o ktorých diskutoval už od 2021. Namiesto toho kúpil 12 francúzskych lietadiel Rafael za 2,7 miliardy dolárov. Nahradia staré MiG-29.

Orhan Dragaš, riaditeľ belehradského Inštitútu pre medzinárodnú bezpečnosť pre Euractiv.com povedal, že západné sankcie znemožnili cesty niektorých ruských predstaviteľov do Srbska. Krajina je totiž obklopená štátmi NATO, ktoré neumožnia ich prelet. Rovnako by neumožnili transport vojenskej techniky.

Podľa Dragaša však je však tento vývoj aj „strategickým posunom Srbska, ktorý nie je dočasným“. Vojenské nákupy sa plánujú na dlhú dobu a ak sa kontakty prerušia, tak skoro sa neobnovia.

Upozornil tiež, že Srbsko sa snaží zrušiť ruské väčšinové vlastníctvo v národnej ropnej firme NIS a už roky diverzifikuje dodávky zemného plynu.

Ak Rusko nezaplatí, Bulharsko stopne tranzit plynu cez svoje územie

Rusko nevie pre americké sankcie na Gazprombank zaplatiť za prepravu plynu cez Bulharsko. To môže skomplikovať dodávky plynu pre Maďarsko, Srbsko aj Rakúsko.

Srbské rozhodnutie kúpiť dvanásť francúzskych lietadiel „hovorí veľa“ o strategickom pozicionovaní krajiny v konflikte medzi Ruskom a Západom, zdôraznil Dragaš. Belehrad zároveň vojensky pomáha Ukrajine – nepriamo cez tretie krajiny, ale v hodnote okolo 800 miliónov dolárov, čo je viac, než niektoré krajiny NATO.

Podľa Dragaša má oslabovanie srbskej závislosti od Ruska pozitívny vplyv. Znižuje korupciu a financovanie ruských agentov v regióne.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie