
Stažená okénka u zaparkovaného auta jsou v letních měsících zcela běžným jevem. Řidiči je nechávají pootevřená kvůli odvětrání přehřátého interiéru, kvůli domácím mazlíčkům nebo zkrátka ze zvyku. Jenže právě tato „maličkost“ může posloužit jako snadná příležitost pro zloděje – a zároveň se jedná o porušení zákona.
K TÉMATU: Za nebezpečné odbočení vysoká pokuta a čtyři body. Začínají platit i další dopravní novinky
„Řidič, který se hodlá vzdálit od vozidla tak, že nemůže v případě potřeby okamžitě zasáhnout, musí učinit taková opatření, aby vozidlo neohrožovalo bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a nemohla ho neoprávněně užít jiná osoba,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva dopravy Alena Mühl. Pokud tedy necháte pootevřené okénko, ulehčíte tím práci zlodějům, čímž se vlastně dopustíte přestupku.
Nejde přitom jen o pootevřené okénko. „Je-li vozidlo povinně vybaveno zařízením proti neoprávněnému použití, musíte ho aktivovat. Řidič motorového vozidla nebo jízdní soupravy povinně vybavených zakládacími klíny je musí použít, je-li třeba vozidlo nebo soupravu zajistit proti pohybu,“ uvedla mluvčí.
Jakmile tedy odcházíte od zaparkovaného auta, musí být ruční brzda zatažena, všechna okna zavřená, dveře dovřené i zamčené a veškerá bezpečnostní výbava proti krádeži vozu aktivní. To znamená například alarm nebo zámek volantu či řazení. V případě, že na něco z toho zapomenete, můžete teoreticky dostat pokutu, nicméně pravděpodobnost je samozřejmě malá.
„V případě těchto porušení jde podle zákona o přestupek, za který může být uložena pokuta příkazem na místě do 1 500 Kč. Ve standardním přestupkovém řízení se však částka může navýšit na dva až pět tisíc korun,“ dodala Mühl.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Riskantní předjíždění kamionu. Rozhodovaly zlomky vteřiny, policie zveřejnila šílené záběry
