
Možná jste také zaznamenali, že v poslední době začala mainstreamová média více než kdy dřív šířit alarmistické zprávy, které mají za cíl přesvědčit čtenáře o tom, že dochází ke změně klimatu způsobené člověkem, přičemž se neštítí v této souvislosti strašit nemocemi.
Na několik podobných článků jsem v uplynulých týdnech v našich i zahraničních médiích také narazila, což bylo očekávané.
Poměrně nedávno totiž přišla výzva ze strany OSN směrem k médiím a politikům, aby přitvrdili v klimatickém alarmismu, neboť věřících apokalypsy soudného dne ubývá s tím, jak se objevují důkazy o tom, že celý klimaalarmismus je jeden velký podvod.
Jeden takový článek, původně zveřejněný v britském Guardianu, pak šířila i média „jediné povolené pravdy“ po celé Evropě. Píše se v něm o hrozbě přenosu nemocí komárů do Velké Británie (resp. Evropy) v důsledku globálního oteplování způsobeného člověkem.
Odborníci tyto nesmysly vyvrátili s tím, že nemoci jako malárie se v Evropě v minulosti vyskytovaly – a to dokonce i v tzv. „malé době ledové.“
V článku z 23. května „Změna klimatu by mohla přinést tropické nemoci přenášené hmyzem do Velké Británie, varují vědci,“ The Guardian tvrdí, že rostoucí globální teploty činí Británii pohostinnější vůči tropickým nemocem přenášeným komáry, jako je horečka dengue, virus západonilské horečky a chikungunya.
Toto tvrzení je lež. Anglické klima bylo po staletí vhodné pro komáry přenášející „tropické“ nemoci, přičemž malárie, tehdy běžně označovaná jako „augue“ nebo „březnová horečka“, byla endemická po celé Anglii dokonce i během malé doby ledové od 15. až do 19. století.
Z velké části byla vymýcena ve 20. století s odvodněním mokřadů a zlepšením bydlení. Důkladné prozkoumání existujících vědeckých důkazů také ukazuje, že klima sice může hrát roli v šíření nemocí přenášených komáry, ale skutečnými hnacími silami šíření nemocí jsou především lidský pohyb, infrastruktura, hygiena a reakce veřejného zdraví, nikoli mírný trend oteplování.
„Změna klimatu by mohla učinit Spojené království zranitelným vůči tropickým nemocem přenášeným hmyzem, které se dříve vyskytovaly pouze v horkých zemích,“ varovali vědci a naléhali na ministry, aby zdvojnásobili úsilí a zabránili jejich šíření ze zahraničí,“ píše The Guardian, který si zjevně neuvědomuje, že malárie a další nemoci přenášené komáry byly v Anglii běžné po celou historii až do poměrně nedávné doby.
Článek v Guardianu se silně opírá o spekulativní projekce budoucích klimatických podmínek a cituje odborníky, kteří uvádějí nejhorší scénáře emisí (zvýšení teploty o 4–5 °C) a naznačují, že „změna klimatu činí Velkou Británii pohostinnější“ vůči komářím přenašečům.
Přesto i citovaní lidé, jako Dr. Robert Jones z London School of Hygiene and Tropical Medicine, připouštějí, že „je nepravděpodobné, že bychom byli svědky dramatického nárůstu tropických nemocí.“
Tento postřeh podkopává celé klimaticko-alarmistické rámování příběhu Guardianem.
Článek také uznává, že v současné době nedochází ve Velké Británii k žádnému přenosu viru západonilské horečky člověkem, a že nezbytné komáří vektory (např. Aedes aegypti a Aedes albopictus) nejsou zjištěny v dostatečném počtu, aby představovaly významné riziko.
Tento klíčový fakt je v rozporu s titulkem a premisou článku.
Není to poprvé, co mainstreamová média přišla s divokými, nepodloženými tvrzeními o změně klimatu a nemocech přenášených komáry. Klimatický realismus tento narativ opakovaně vyvrátil:
- Mainstreamová média se mýlí: Změna klimatu nešíří malárii na nová místa – Ukazuje, jak je přítomnost a opětovný výskyt malárie v místech jako Florida způsobena lidským faktorem a špatnou kontrolou komárů, nikoli oteplováním.
- Přestaňte dezinformovat o šíření malárie – Washington Post – Zdůrazňuje skutečnost, že pokles malárie v Evropě a USA nastal před výrazným oteplením, a to díky lepší infrastruktuře a kontrole komárů.
- CNN propaguje falešná tvrzení o horečce dengue – Odhaluje nepodložené tvrzení CNN, že horečka dengue prudce stoupá kvůli klimatu, a to i přes nedostatek expanze komárů.
- Časopis Environment Journal se mýlí: Změna klimatu nezpůsobuje šíření malárie – Vyvrací mylný předpoklad, že změna klimatu je nyní příčinou nemocí, které byly v mírném pásmu běžné již dříve.
Věda ve skutečnosti ukazuje, že existence a šíření nemocí přenášených komáry v moderní době je spíše funkcí zhroucení veřejného zdraví než jakékoli změny klimatu.
Jak poznamenal Paul Reiter v časopise Environmental Health Perspectives, přenašečům jako horečka dengue a malárie se v mírném pásmu Evropy dařilo před staletími a byly vymýceny díky moderní hygieně a kontrole komárů – nikoli díky poklesu teploty.
Pokud jde o horečku dengue, její šíření je dnes silně spojeno s globálním obchodem a cestováním, zejména prostřednictvím použitých pneumatik a přepravních kontejnerů, které obsahují komáří vajíčka, jak je uvedeno v Nature Microbiology, červen 2019.
V této studii autoři napsali: „Primárními hnacími silami globálního šíření komárů dengue a Aedes byla zvýšená urbanizace, mezinárodní obchod (např. použité pneumatiky a rostliny) a pohyb lidí, nikoli změna klimatu.“
Důležité je, že teplotní prahy samy o sobě nevytvářejí populaci komárů, jsou nutnou, ale ne dostatečnou podmínkou pro to, aby se komárům dařilo.
Podle druhého článku z roku 2019 v Nature Microbiology jsou faktory, jako jsou vzorce srážek, chování při zadržování vody a rozvoj měst, stejně rozhodující nebo ještě více rozhodující.
Tato studie varuje, že zaměření se pouze na teplotu vytváří příliš zjednodušující a často zavádějící obraz projekcí rizika onemocnění.
Zdůrazňuje, že komáři vyžadují jak vhodné klimatické podmínky, tak specifické vlastnosti prostředí, zejména stojaté vodní zdroje, které jsou často vytvářeny člověkem.
Climate at a Glance: Malaria výstižně vyvrací tvrzení, že změna klimatu je příčinou propuknutí nemocí přenášených komáry.
Data ve skutečnosti ukazují, že během nedávného období mírného globálního oteplování v minulém století malárie prudce poklesla a předpokládá se, že někdy po roce 2040 bude možná zcela vymýcena.
Podívejte se na mapu níže z článku v The Economist s názvem „Zmenšující se mapa malárie.“
Tento příběh je jen dalším příkladem, kdy The Guardian nezodpovědně prosazuje scénář soudného dne založený na neoprávněných extrapolacích trendů založených na projekcích extrémních modelů, zatímco ignoruje epidemiologické důkazy z reálného světa a historický kontext.
Tvrzení, že „dlouhodobá politika nulových čistých emisí“ je nějakým způsobem naší nejlepší ochranou proti nemocem přenášeným komáry, je mylné.
Přímé intervence, jako je odstraňování stojatých vodních nádrží, uvážlivé používání pesticidů a profylaktických léků a možné vypouštění geneticky modifikovaných sterilních komárů, jsou mnohem účinnějšími intervencemi k prevenci současných a budoucích nemocí přenášených komáry než nepřímé snahy, jako je snížení spotřeby fosilních paliv v naději, že ovlivní budoucí teploty.
Tropické nemoci nečíhají za britskými okny a nečekají na teplejší dny – jsou kontrolovány prostřednictvím politiky, infrastruktury a cíleného řízení přenašečů nemocí.
The Guardian se opět projevil aktivistickou žurnalistikou maskovanou jako zpravodajství založené na důkazech. Pokud chtějí informovat spíše než podněcovat, udělali by dobře, kdyby začali s fakty a upustili od vyvolávání strachu.
[Celkem: 2 Průměrně: 5]
