Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Stredoveký liek na bolesti kĺbov a žalúdka. Liečivá burina sa vracia do priazne

8.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/WikimediaImages). Výborne sa prispôsobuje rôznym podmienkam a dokáže rásť na lúkach, v pustatinách a dokonca aj v priekopách. Na prvý pohľad vyzerá ako neužitočná burina, ale zdanie môže klamať. Vlastnosti kozonohy hostcovej boli ocenené už pred stovkami rokov, keď našla liečivé aj kulinárske využitie. Neprehliadnite ju pri zostavovaní svojej […]
Menej ako 1 min. min.

8.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/WikimediaImages).

Výborne sa prispôsobuje rôznym podmienkam a dokáže rásť na lúkach, v pustatinách a dokonca aj v priekopách. Na prvý pohľad vyzerá ako neužitočná burina, ale zdanie môže klamať. Vlastnosti kozonohy hostcovej boli ocenené už pred stovkami rokov, keď našla liečivé aj kulinárske využitie. Neprehliadnite ju pri zostavovaní svojej bylinkovej lekárničky.

Dekoratívna hodnota možno nie je pôsobivá, ale kozonoha hostcová je pokladom cenných látok.
Foto: pixabay/WikimediaImages

Pamäťový portrét alebo ako rozpoznať kozonohu?

V hovorovej reči sa kozonoha označuje aj ako kozia noha. Tieto výrazy podnecujú predstavivosť, hoci vzhľad rastliny pravdepodobne nevyvoláva osobitný záujem a je ľahké prejsť okolo nej bez toho, aby ste jej venovali osobitnú pozornosť. Ako vyzerá kozonoha?

Duté stonky, ktoré sú zriedkavo chlpaté, dosahujú výšku 50 až 100 cm a vyznačujú sa trojuholníkovým prierezom. Na nich sú asymetricky umiestnené mierne zašpicatené listy vajcovitého tvaru. Kozonoha kvitne zvyčajne od júna do júla a vytvára malé biele alebo bledoružové kvety. Práve tie tvoria charakteristické dáždniky.

Kozonoha rastie kdekoľvek

Ako napovedá jej názov, je to obyčajná rastlina. Poľnohospodári ju vnímajú výlučne ako nepríjemnú burinu, ktorá k svojmu rastu potrebuje naozaj veľmi málo. Je pravda, že najradšej má vlhké a tienisté miesta, ale dokáže rásť aj na lúkach, poliach, nekosených krovinách, v priekopách alebo dokonca na smetiskách.

Poľnohospodári ju vnímajú výlučne ako nepríjemnú burinu, ktorá k svojmu rastu potrebuje naozaj veľmi málo.
Foto: shutterstock/Aleksei Marinchenko

Buďte opatrní pri zbere

Tí, ktorí chcú využívať liečivé vlastnosti kozonohy na vlastnú päsť, musia byť pri zbere opatrní. Ten sa zvyčajne uskutočňuje koncom apríla/začiatkom mája (keď chcete bylinu) a v júni/začiatkom júla (keď sú cieľom kvety). Vzhľadovo rastlina pripomína boľševník Sosnowského so silnými toxickými vlastnosťami. Ak sa necítite schopní rozlíšiť rastliny bez toho, aby ste sa pomýlili, je lepšie spoľahnúť sa na prípravky dostupné v obchodoch s bylinkami a lekárňach.

Bylinky na očistu tela majú dlhú kariéru

Odhaduje sa, že liečivý potenciál kozonohy hostcovej si uvedomovali už neandertálci, ktorí ju používali na zmiernenie deformácií a bolestí kĺbov. S väčšou istotou možno na základe zachovaných písomností povedať, že rastlinu používali stredovekí mnísi. V súkromí svojich kláštorov z nej údajne vyrábali liečivé prípravky a používali ju na ochutenie jedál.

Až na prelome 19. a 20. storočia sa dna stala populárnou v bylinnej medicíne vďaka švajčiarskemu kňazovi a bylinkárovi Johannovi Kunzlemu. Keďže pôsobil v horskej oblasti, kde bol sťažený prístup k profesionálnym liekom a lekárom, intenzívnejšie sa zaujímal o fytoterapiu. Kozonohu používal na liečbu dny (odtiaľ názov rastliny), ako aj kŕčových žíl a porúch funkcie kĺbov.

Líder medzi bylinkami na dnu

Rastlina vykazuje silné protizápalové a antibakteriálne účinky, brzdí rast škodlivých mikroorganizmov a plesní. Kozonoha sa používa pri liečbe dny ako doplnková liečba. Tento stav je výsledkom nadmernej koncentrácie kyseliny močovej v tele. Pravidelná konzumácia nálevu z kozonohy podporuje odstránenie prebytočnej kyseliny a odstránenie metabolických porúch, ktoré sú častou príčinou tohto stavu.

Pravidelná konzumácia nálevu z kozonohy podporuje odstránenie prebytočnej kyseliny a odstránenie metabolických porúch.
Foto: shutterstock/Marina.Martinez

Liečivé vlastnosti kozonohy – zoznam je dlhý

Na upokojenie sa odporúča siahnuť po bylinkovom náleve – oplatí sa naň pamätať po namáhavom a stresujúcom dni, aby ste upokojili rozbité nervy a ľahšie zaspali. Bolo tiež preukázané, že kozonoha priaznivo pôsobí na pečeň a vykazuje detoxikačný účinok. Zmierňuje tráviace ťažkosti, najmä poruchy trávenia a hnačky. Zároveň urýchľuje trávenie a podporuje metabolizmus.

Môže sa používať na podporu liečby zápalu močového mechúra a obličkových kameňov. Potvrdili sa aj predpoklady prírodnej medicíny, ktorá v rastline videla liek na bolesti kĺbov, reumatické ochorenia a hemoroidy. Nálev sa môže používať nielen vnútorne. Považuje sa za prírodný kozmetický prostriedok, ktorý podporuje boj proti akné.

Kozonoha hostcová – kontraindikácie

Zavedenie rastlinných produktov do stravy by ste mali vždy konzultovať so svojím lekárom, ak užívate trvalé lieky. Vyhnete sa tak účinkom, ktoré by mohli vzniknúť v dôsledku nežiaducich interakcií profesionálnych prípravkov s prírodnými špecifikami. Vždy sledujte reakcie svojho tela. Ak sa po užití nálevu objaví nevoľnosť, plynatosť, pálenie záhy alebo vracanie, je to jasný signál na prerušenie liečby.

Kozonoha sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám, pretože v tejto súvislosti chýbajú presvedčivé výskumy.

Kozonoha priaznivo pôsobí na pečeň a vykazuje detoxikačný účinok.
Foto: shutterstock/Orest lyzhechka

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Táto jedna rastlina stačí na to, aby priniesla dobrú energiu do vášho domova. Kúpte si ho bez váhania

Krásna rastlina s liečivými vlastnosťami. Každý by ju mal mať doma

The post Stredoveký liek na bolesti kĺbov a žalúdka. Liečivá burina sa vracia do priazne appeared first on Vášeň v tebe.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie