Suchý dráždivý kašeľ je prirodzenou reakciou nášho tela, v podstate sa ním snaží očistiť dýchacie cesty. Zistite, čo pomáha na suchý dráždivý kašeľ a ako sa ho môžete zbaviť.
Suchý dráždivý kašeľ
Kašleme počas prechladnutia, ale niektorí ľudia kašlú stále alebo pri určitých činnostiach. Kašeľ je typický pre fajčiarov, pre ľudí, ktorí pracujú v prašnom prostredí alebo pre tých, ktorí musia pracovať s chemikáliami. Rozlišujeme kašeľ akútny a chronický – a blízke sú nám dva typy kašľa, a to suchý dráždivý kašeľ, ktorý vie veľmi potrápiť a je bolestivý, a vlhký kašeľ.
Ak ochorieme, ako prvý sa objaví práve suchý dráždivý kašeľ. Ten sa prejavuje neutíchajúcimi záchvatmi kašľa, ktoré sa objavujú dosť často aj počas noci. Človek potom nemôže spať a kašeľ sa nedá takmer zastaviť.
Suchý kašeľ nikdy nesprevádzajú hlieny, ale je veľmi bolestivý a nepríjemný, súčasne s ním sa objavuje aj škrabanie v krku.
Vlhký kašeľ sa objavuje obvykle neskôr, v tejto ďalšej fáze ochorenia už vykašliavame hlieny a bolesti na hrudi obvykle postupne vymiznú.
Akútny kašeľ trvá obvykle niekoľko dní až týždňov, pokiaľ ale kašeľ pretrváva dlhšie ako osem týždňov, dá sa hovoriť o chronickom kašli. Ten môže súvisieť s celým radom ochorení, a dosť často ním trpia aj silní fajčiari. Suchý a dráždivý kašeľ občas dostihne každého z nás. Ako s ním ale bojovať a čo naň zaberá?
Podávať samozrejme môžete voľne dostupné lieky a sirupy proti kašľu, pomoc ale môžete hľadať aj v bylinkách. Práve prírodné lieky a osvedčené babské rady vám pomôžu so suchým kašľom zatočiť. A čo je hlavné, okamžite môžete pocítiť úľavu.
Domáca liečba suchého kašľa
Suchý kašeľ je síce nepríjemný, ale rozhodne sa s ním dá bojovať. Doma si poradíte celkom ľahko. Dôležitý je prísun tekutín, najmä pomáhajú bylinkové čaje. Potreba je aj dostatok pokoja a odpočinku. Možno si spomínate, že vám v detstve mamička pri kašli veľa natrepávala vankúše a hlavu vám podkladala viac ako predtým.
Aj toto totiž pomáha, kašeľ vás nebude tak dráždiť, keď bude hlava vo vyvýšenej polohe. Určite dbajte aj na to, aby v miestnosti bol vlhký a dostatočne chladný vzduch. Bude sa vám lepšie dýchať. Ak sa budete zdržiavať v suchej a prekúrenej izbe, kašeľ sa zhorší. Je teda dobré veľa vetrať, ale chorý by pri tom nemal zostať v prievane, na to pozor.
Miestnosť môžete zvlhčiť aj jednoduchým trikom:
Namočte prestieradlá či uteráky a po miestnosti ich rozveste. Okamžite budete dýchať vlhký vzduch, ktorý problémom uľaví. Odporúča sa inhalácia vonných olejčekov s vodou. Osvedčenými sú oleje s eukalyptom či levanduľou.
Naše babičky všetko riešili pekne podomácky, práve za pomoci byliniek, alebo vytiahli to, čo mali doma v špajze.
Bylinky na suchý kašeľ
Bylinné zmesi vhodné na liečbu kašľa môžete kúpiť v lekárňach aj v predajniach so zdravou výživou. Môžete ale siahnuť aj po bylinkách, ktoré možno máte doma. Aké bylinky teda použiť na suchý kašeľ? Pri suchom kašli sa odporúča dvakrát denne piť nálev z:
harmančeka,
lipového kvetu,
levandule,
majoránky.
Čaje pite vlažné a môžete pridať aj med a kvapku čerstvého citróna.
Cibuľa s cukrom
Jedným z takýchto ľudových všeliekov je rozhodne aj obyčajná cibuľa. Tú v kuchyni nájdete vždy. Cibuľa pri ochoreniach dýchacích ciest skutočne zaberá veľmi rýchlo. Aj z nej sa dá pripraviť čaj, môžete ju tiež pokrájať na malé kúsky a zasypať cukrom. Cibuľa s cukrom na suchý kašeľ potom pustí šťavu, a tú je dobré užívať počas dňa po malých lyžičkách.
Cibuľový sirup na suchý kašeľ
Do zásoby si potom môžete pripraviť aj cibuľový sirup na suchý kašeľ. Ten je príjemnejší pre deti. Príprava cibuľového sirupu je jednoduchá. Potrebné budú 3 cibule, citrón a med. Najprv si nakrájame na kolieska cibuľu a citrón, ten si uložíme do misky a zalejeme medom. To potom necháme 2 až 3 hodiny odstáť a nakoniec scedíme. Môžete túto zmes rovno jesť a uvidíte, že budete čoskoro ako rybička.
Zatočte sa suchým a dráždivým kašľom čo najskôr. Domáce tipy na liečbu vám to uľahčia.
Zdroj: healthline.com
Ďalšie zaujímavé články o zdraví
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.