
Obhajoba úzce interpretovaných „Evropských hodnot“ se stává nástrojem omezování suverenity členských států, které volí alternativní legislativní cesty.
Několik členských států EU opět postavilo Maďarsko do centra Evropské politické debaty. Sedmnáct zemí – včetně Německa, Francie, Nizozemska a severských zemí – oficiálně vyzvalo Evropskou komisi, aby přijala „okamžitá opatření“ proti vládě Maďarského premiéra Viktora Orbána za zákaz LGBT akcí na veřejných prostranstvích.
V dopise koordinovaném Nizozemským ministerstvem zahraničních věcí signatáři prohlášení vyzvali Brusel, aby nasadil celý „soubor nástrojů právního státu“ a přiměl Budapešť toto opatření zrušit. Mezi možnými reakcemi je aktivace článku 7 Smlouvy o EU, což by mohlo vést k pozastavení hlasovacích práv Maďarska v Evropské radě.
Vyhrožování stisknutím červeného tlačítka není nic nového. Jaderná varianta článku 7 byla v průběhu let předložena na stůl jednoduše proto, aby byl Evropský stát donucen se přizpůsobit, čímž byla bezostyšně pošlapána jeho národní suverenita. „Demokraticky zvolená Maďarská vláda má plné právo prosazovat morální normy národa bez ohledu na to, zda jsou protichůdné těm Bruselské oligarchie,“ řekl John O’Brien, vedoucí oddělení komunikace konzervativního think tanku MCC Brusel.
Maďarská legislativa přijatá v březnu zakazuje veřejné akce, které propagují genderovou ideologii nebo obsah související s homosexualitou v přítomnosti nezletilých. Vláda zákon hájí jako opatření na ochranu dětí a posílení rodičovských práv, které úřadům umožňuje sankcionovat organizátory a účastníky akcí prostřednictvím systémů rozpoznávání obličejů.
Tato opatření navazují na dřívější právní reformy, včetně zákazu legálních změn pohlaví z roku 2020 a omezení LGBT obsahu ve vzdělávacích zařízeních z roku 2021. Evropská komise již tyto zákony postoupila Evropskému soudnímu dvoru, ačkoli dosud nebylo vydáno žádné konečné rozhodnutí.
Kampaň proti Maďarsku probíhá souběžně s obnovenými snahami o reformu smluv EU, které vedou mnohé ze stejných zemí, jež nyní Orbána odsuzují. Německo, Francie, Belgie, Nizozemsko a Lucembursko jsou silnými zastánci zrušení pravidla jednomyslnosti v oblasti zahraniční politiky, justice a daní. To by zbavilo menší nebo nesouhlasící státy práva veta a přeneslo klíčové pravomoci do Bruselu. Odůvodňují to tím, že EU se rozšiřuje, a proto potřebuje silnější centralizovanou koordinaci.
V tomto rámci se ideologický tlak na Budapešť nejeví jako izolovaný, ale spíše jako součást širší strategie politické homogenizace. Obhajoba „Evropských hodnot“, úzce interpretovaná institucemi EU, se stává nástrojem k omezení suverenity členských států, které volí alternativní legislativní cesty.
Nespokojenost Bruselu s Maďarskem se neomezuje pouze na LGBT práva, ale zahrnuje také Maďarskou blokádu pomoci Ukrajině a Orbánovo odmítání přizpůsobit se většině ve strategických otázkách.
Tato otázka bude projednána na nadcházejícím zasedání Rady pro obecné záležitosti, kde se bude jednat o preventivních opatřeních a možné reaktivaci článku 7. Podle diplomatických zdrojů v současné době podporuje postup 19 zemí, avšak k dosažení většiny potřebné v první fázi jsou zapotřebí ještě tři další. K pozastavení hlasovacích práv by byla ještě nutná úplná jednomyslnost, což by bylo obtížné prosadit.
Evropská komise se zatím nevyjádřila k tomu, jaké konkrétní kroky podnikne, a někteří komisaři, jako například komisařka pro rovnost Hadja Lahbibová, vyjádřili právní pochybnosti ohledně postupu v této fázi. Dokonce i předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová projevila určitou opatrnost.
Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.
The post Suverenita v ohrožení: Maďarsko čelí rostoucímu tlaku kvůli zákazu LGBT průvodu first appeared on Akta X.
