Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Svet ho oslavoval, doma ho preklínali. Gorbačov pôsobil ako zjavenie, pokúšal sa však opraviť neopraviteľné

Námestie je plné ľudí, z reproduktorov znie smútočná hudba a voľným koridorom pomaly postupuje sprievod. Dominuje mu obrnené vozidlo ťahajúce na lafete rakvu, pred ním kráčajú vojaci nesúci veľký portrét zosnulého, vence a vankúše s jeho vyznamenaniami.  Je streda 13. marca 1985 a na moskovskom Červenom námestí sa tretíkrát v priebehu 28 mesiacov odohráva takmer […]
Menej ako 1 min. min.

Námestie je plné ľudí, z reproduktorov znie smútočná hudba a voľným koridorom pomaly postupuje sprievod. Dominuje mu obrnené vozidlo ťahajúce na lafete rakvu, pred ním kráčajú vojaci nesúci veľký portrét zosnulého, vence a vankúše s jeho vyznamenaniami. 

Je streda 13. marca 1985 a na moskovskom Červenom námestí sa tretíkrát v priebehu 28 mesiacov odohráva takmer identický výjav – Sovietsky zväz sa lúči so svojím najvyšším predstaviteľom. Tentoraz s Konstantinom Černenkom.

Hoci scéna i dej sú prakticky rovnaké, niečo je predsa len inak. Keď v novembri 1982 zomrel Leonid Brežnev, trvalo dva dni, kým sovietske vedenie oznámilo meno jeho nástupcu Jurija Andropova. Po jeho úmrtí vo februári 1984 si politbyro dalo ešte viac načas – kto bude stáť na čele štátu, prezradilo až po štyroch dňoch. 

A teraz? Už niekoľko hodín po tom, ako Černenko naposledy vydýchol, sa verejnosť dozvedá, že novým generálnym tajomníkom komunistickej strany, a teda fakticky prvým mužom krajiny je Michail Gorbačov.

Nie je to jediná zmena. Nový kremeľský šéf je na sovietske pomery aj neobvykle mladý, má iba 54 rokov, takže v prestarnutom politbyre priam svieti. 

A ďalší neprehliadnuteľný rozdiel oproti nedávnej minulosti – nie je to ani jeden z tých mdlých funkcionárov, na akých je verejnosť zvyknutá, ktorí pri prejavoch z papiera otrocky predčítajú notoricky známe frázy. Tento hovorí inak, je vitálny, nedrží sa iba napísaného textu, a hoci sa aj v jeho reči objavujú frázy o „dôslednom uplatňovaní leninských zásad“, „rozvíjaní tvorivej iniciatívy pracujúcich“ a podobne, používa aj slová ako demokracia či sloboda. A pozor, i keď opatrne, hovorí aj o reformách, ktorým sa spoločnosť nevyhne.

Nedá sa vniknúť do myslenia a pocitov obyvateľov Sovietskeho zväzu, ktorí v marci 1985 počúvajú podobné slová z úst nového najvyššieho predstaviteľa krajiny. Nie je však vylúčené, že nejeden ho vidí podobne ako prednedávnom Margaret Thatcherová. S Gorbačovom, v tom čase ešte tajomn…

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie