
Již letos na podzim se uvidí, jak dalece mají Švýcaři vymyté mozky. Pokud budou hlasovat ve prospěch čehosi, co je v podstatě konfiskací majetku bohatým, bude to mít jediný dopad: exodus bohatých do daňově vstřícnějších zemí.
Tato politika extrémního zdanění bohatých zatím žádné zemi nepomohla ve získání vyšších příjmů, nakonec tak na ni doplatili všichni.
Výrazně zvýšené daně pro bohaté zaváděla nejedna vláda – a vždy to mělo tentýž důsledek: boháči se odstěhovali jinam a země tak přišla nejen o peníze ze zdanění bohatých, ale také o daně, které do té doby boháči v dané zemi platili.
V neposlední řadě pak odchod boháčů vedl i k úbytku pracovních míst pro ty, kteří hlasovali pro ono zdanění.
To, co ovšem chystá švýcarská socialistická mládež, nemá dosud obdoby.
Bohatým by byly peníze doslova zkonfiskovány a nešly by například na nemocnice, školy, dětské domovy, domovy důchodců, hospice či jakákoli jiná zařízení, ale ani na infrastrukturu nebo cokoli veřejně prospěšného.
Šly by na plnění klimatických cílů, což v překladu znamená, že by šly na zajištění snížení životní úrovně všech Švýcarů ve stylu Green Dealu EU, jen možná o něco „ambicióznějšího.“
V národním referendu, které je naplánováno na listopad, budou lidé ve Švýcarsku hlasovat o tom, zda by země měla uvalit 50% dědickou daň na nejbohatší lidi – v režimu tak tvrdém, že ani přeživší manželé by nebyli ušetřeni dravé konfiskace.
To přirozeně vyvolává předpovědi o masovém exodu bohatých lidí, přičemž oponenti poukazují na vlnu odchodů, které byla Velká Británie svědkem v důsledku svého vlastního nedávného kroku uchvácení bohatství.
Podle návrhu by se 50% federální daň vztahovala na dědictví a dary nad 50 milionů franků, což je asi 63 milionů dolarů. Opatření není podporováno zákonodárným Federálním shromážděním ani výkonnou Federální radou.
Podle švýcarských zákonů však musí být veřejné návrhy předloženy k celostátnímu plebiscitu, pokud se shromáždí 100 000 podpůrných podpisů. Podpisovou kampaň vedli švýcarští Mladí socialisté.
Podle návrhu Mladých socialistů by zkonfiskované bohatství bylo hozeno do „woke krysí díry,“ neboť veškerý výtěžek by byl použit na boj proti „klimatickým změnám.“
Zatímco švýcarské dědické daně na kantonální úrovni poskytují osvobození od dědické daně pro převody na manžele a přímé potomky, socialistický návrh na 50% federální daň by zdanil každého.
Peter Spuhler, 66letý majitel ocelářského gigantu Stadler Rail, odsoudil návrh jako hrozící katastrofu pro Švýcarsko a odhaduje, že daň by zabavila více než 2 miliardy švýcarských franků.
Lidové hlasování o nové dědické dani 30. listopadu by mohlo ohrozit dlouhodobý status Švýcarska jako předního daňového ráje pro nejbohatší lidi světa.
Konsorcium oponentů, které zahrnuje centristy a konzervativce, se již snaží odradit švýcarské voliče od jakýchkoli impulsů k vysávání bohatých.
„Brutální 50% dědická daň ohrožuje existenci rodinných firem a způsobuje vysoké ekonomické náklady. Je to překážka pro všechny,“ uvedla organizace v prohlášení.
V dubnu vstoupilo ve Velké Británii v platnost nové daňové pravidlo, které uvaluje 40% dědickou daň na globální aktiva „nerezidentů,“ tedy těch, kteří jsou podle britského práva považováni za mající svůj trvalý domov – domicil – v jiné zemi.
Kancléřka Rachel Reevesová již zvažuje způsoby, jak by mohla být změna zvrácena, poté, co okamžitě vyvolala exodus bohatých lidí, kteří pokukují po alternativách, jako jsou Spojené arabské emiráty, Itálie a, ano, právě Švýcarsko.
Mezi těmi, kteří se buď chystají odejít z Velké Británie nebo tak již učinili, je například nejbohatší muž Egypta Nassef Sawiris a indický ocelářský magnát Lakshmi Mittal, který žije ve Velké Británii již 30 let.
Georgia Fotiou, právnička radící soukromým klientům v curyšské advokátní kanceláři Staiger Law, říká, že návrh již poškozuje schopnost Švýcarska těžit z pošetilosti Velké Británie v oblasti dědické daně.
„Pokud jde o šanci Švýcarska přilákat lidi opouštějící Spojené království, škoda už byla napáchána. Načasování bylo hrozné,“ řekla Financial Times.
„Nezastavilo to všechny od toho, aby přišli, ale mnozí si raději vybrali Itálii, Řecko, Spojené arabské emiráty a další země.“
Aby se návrh stal zákonem, musí překonat dvě překážky a získat podporu nejen většiny na celostátní úrovni, ale také ve většině z 26 švýcarských kantonů.
Navzdory značné pravděpodobnosti neúspěchu návrh již přiměl některé bohaté lidi k pohybu, říkají švýcarští daňoví poradci a správci majetku.
Varují, že i porážka – pokud by k ní došlo relativně mírným rozdílem – by mohla způsobit, že megabohatí jedinci budou ohledně země váhat.
Jak řekl Timesům Frédéric Rochat, řídící partner společnosti Lombard Odier se sídlem v Ženevě: „Je třeba ji přehlasovat tak drtivou většinou, aby tato možnost mohla být na 20 let uložena k ledu.“
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
