Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Symbióza metropoly a prírody

Bieloruskí inžinieri naprojektovali lineárny mestský projekt. Moderné megamestá dosiahli hranice svojho technologického rozvoja a nahromadili množstvo neriešiteľných problémov. Preľudnenie, dopravný kolaps, zhoršovanie životného prostredia a ničenie prírody – to všetko je typické pre Moskvu, The post Symbióza metropoly a prírody appeared first on OZ Biosféra. Bieloruskí inžinieri naprojektovali lineárny mestský projekt. Moderné megamestá dosiahli hranice svojho […]
Menej ako 1 min. min.

Bieloruskí inžinieri naprojektovali lineárny mestský projekt.

Moderné megamestá dosiahli hranice svojho technologického rozvoja a nahromadili množstvo neriešiteľných problémov. Preľudnenie, dopravný kolaps, zhoršovanie životného prostredia a ničenie prírody – to všetko je typické pre Moskvu, Peking aj New York. Bieloruskí inžinieri vyvinuli koncept lineárneho mesta uCity, ktoré je symbiózou prírody a metropoly a posúva urbanizmus na zásadne novú úroveň.

Všeobecná štruktúra lineárneho mesta

uCity je lineárna štruktúra určitého rozsahu, ktorá zahŕňa klastre (obytné, priemyselné, vzdelávacie, vedecké, lekárske, poľnohospodárske atď.). Typickým obytným zoskupením je pešia mestská zástavba s rozlohou približne 1 – 2 km².

Je známe, že v mestskej doprave zastávky častejšie ako jeden kilometer výrazne znižujú priemernú rýchlosť koľajových vozidiel. A to vedie k zvýšeniu času cestovania pozdĺž lineárneho mesta.

Preto je veľkosť klastra do 1,5 kilometra optimálna tak z hľadiska pešej a dopravnej mestskej logistiky, ako aj z hľadiska technických a ekonomických ukazovateľov.

Obytná zóna lineárneho mestského zoskupenia je rozdelená na bloky oddelené pásom zalesneného parku, kde sú oddychové a športové plochy, rôzne verejné budovy a stavby, športoviská, štadión, zdravotné stredisko, obchody, kaviarne, dielne, škôlka, škola a iné zariadenia.

V centre rezidenčnej oblasti, 10 minút chôdze od ktoréhokoľvek bodu v klastri, sa nachádza budova s ​​osobnou stanicou uST na jednom z poschodí alebo na streche.

Koľajová konštrukcia pre dopravu uST – unimobil – sa nachádza vo výške viac ako 10 metrov. Pokiaľ ide o výkon, komplex uST nie je horší ako metro a produkuje 10-krát menej hluku. Vo výskumných a vývojových centrách – EcoTechnoPark (Bielorusko, Marina Gorka) a uSky (SAE, Sharjah) – bolo navrhnutých a vybudovaných šesť typov nadjazdov so strunovými koľajnicami a v prevádzke je viac ako tucet rôznych modelov unimobilu.

Niektoré z realizovaných objektov sú certifikované. Kontrolované boli aj prvky infraštruktúry – stanice, dozorne, výhybky, opravovne a garáže, napájacie a komunikačné systémy.

Ekodomy pre obyvateľov

Projekt ekologického domu so systémom obnoviteľnej energie bol vyvinutý pre nový typ rezidenčného klastra. Jeho hlavnou myšlienkou je nulový dopad na životné prostredie a ochrana ľudského zdravia. Strecha ekodomu je high-tech skleník, vhodný na celoročné pestovanie zeleniny a ovocia pomocou špeciálne vytvorenej živej vysoko úrodnej pôdy UniTerra, ktorá je produktívnejšia ako černozeme. Takýto dom je nezávislým ekosystémom, ktorý obyvateľom poskytuje nielen elektrinu a teplo, ale aj biopotraviny.

Táto technológia sa tiež osvedčila: na území EcoTechnoParku bolo postavených a prevádzkovaných šesť typov inovatívnych budov – také, ktoré môžu byť postavené v zhlukoch lineárnych miest, vrátane tých so subtropickým skleníkom a záhradou vo vnútri domu.

Obytné budovy v klastri sú spojené do architektonického a funkčného systému – viacbytového horizontálneho mrakodrapu. Jeho dĺžka sa môže meniť v pomerne širokom rozmedzí – od 100 metrov do jedného kilometra. Každý horizontálny mrakodrap klastra pomocou solárnych panelov, kolektorov, tepelných čerpadiel a rekuperátorov generuje viac energie, ako spotrebuje.

Väčšina riešení obsiahnutých v uCity bola implementovaná a testovaná v praxi. Okrem dopravnej zložky sú navrhnuté a úspešne prevádzkované obytné komplexy, agro- a biotechnologické zložky, ako aj prvky reliktnej slnečnej bioenergie zaradené do energetickej infraštruktúry lineárneho mesta.

Perspektívy

S priemernou hustotou obyvateľstva pozdĺž lineárneho mesta (napríklad 2 000 ľudí na kilometer štvorcový), aby sa zmestilo 10 miliárd ľudí, celková dĺžka všetkých miest – vybudovaných pozdĺž komunikačnej siete uNet v kombinácii s elektrárňami, prenosom energie a komunikačných liniek – bude mať päť miliónov kilometrov. To je len 1/27 pevniny Zeme (okrem najchladnejšieho kontinentu – Antarktídy).

Každý klaster bude úplne sebestačný: biopotraviny, čistá voda, zelená energia, bezpečná doprava, ďalšie produkty a služby. Tým sa zabezpečí potravinová, energetická a infraštruktúrna bezpečnosť lineárneho mesta aj v prípade pandémií, blokád a prírodných katastrof.

Dôležitou súčasťou organizácie takýchto sídiel je sociálna zložka (nový typ životného prostredia uSocio), ktorá poskytuje jednotlivcovi slobodu voľby v štruktúre sociálnej stratifikácie.

Nový typ osídlenia nielen uspokojuje potreby človeka na bývanie a stravu, ale štruktúruje sociálne prostredie, zaručuje potrebnú úroveň sociálnej kvality a prináša ľuďom niečo vyššie a významnejšie: morálku a etiku, spolutvorbu a kultúru komunikácie zameranú na posilnenie rodiny a inšpiráciu ľudí, aby preukázali svoje najlepšie kvality vo všetkých štruktúrach spoločnosti.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

The post Symbióza metropoly a prírody appeared first on OZ Biosféra.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »