Sýrie, původně křesťanská země, měla i po islamizaci stále svoji poměrně početnou křesťanskou menšinu. A to až donedávna, kdy ji do značné míry „zredukovali“ džihádisté z Al Káidy a ISIS, tedy bojůvek, ke kterým patřili i současní vládci.
V části Sýrie, která byla pod odhledem Asadovy vlády, byli ovšem křesťané relativně v bezpečí a ani v praktikování víry nebyli nijak omezováni.
Vše se však změnilo po nástupu džihádistů z HTS, kteří právě s podporou Západu zemi převzali. Mimo často zmiňovaných alavitů jsou v nebezpečí také křesťané.
Zajímavé však je, že drtivá většina odmítá i přes stávající ohrožení prchat do Evropy, v zemi již příliš zakořenili a nehodlají ji jen tak opustit.
Po sebevražedném útoku na kostel sv. Eliáše v Damašku, při kterém minulou neděli zahynulo 29 lidí a více než 60 bylo zraněno, varuje organizace pro lidská práva Christian Solidarity International (CSI) před hrozící genocidou náboženských menšin v Sýrii.
V prohlášení pro Radu OSN pro lidská práva v Ženevě 23. června vyjádřila Abi McDougal z CSI za přítomnosti zvláštního poradce OSN pro prevenci genocidy znepokojení nad rostoucím násilím páchaným na alavitech, drúzech a křesťanech.
McDougaovál připomněla masakry v březnu, při nichž provládní síly zabily tisíce alavitských civilistů v syrské pobřežní oblasti. Zvláštní poradkyně OSN Virginia Gambaová toto násilí již 11. března odsoudila jako cílené útoky na náboženské skupiny.
„Téměř každý týden se objevují zprávy o nových vraždách nebo únosech alavitů v Sýrii,“ uvedla McDougalová. Podle UNHCR uprchlo do Libanonu jen od března asi 40 000 alavitů. Na konci dubna došlo také k útokům na drúzy na předměstí Damašku.
„Toto násilí je poháněno ideologií sunnitské nadřazenosti, která vnímá alavity, drúzy a ismáílíty jako odpadlíky a křesťany jako méněcenné,“ vysvětlila McDougalová.
„V kombinaci s nestabilní bezpečnostní situací se domníváme, že v Sýrii existují podmínky pro genocidu.“
Zvláštní poradkyně Gambaová oznámila, že osobně posoudí situaci v Sýrii a odcestuje do Damašku.
Výkonný ředitel CSI Německo, pastor Peter Fuchs, k událostem v Sýrii prohlásil: „CSI vyzývá členské státy OSN, aby splnily své závazky vyplývající z Úmluvy o genocidě a přijaly opatření k tomu, aby tomu zabránily.“
Pro křesťany je nyní Sýrie jednou z nejnebezpečnějších zemí světa. Syrští křesťané však vytrvávají ve svých protestech s kříži a odmítají zemi svých předků opustit:
Syria is one of the most dangerous countries in the world to be a Christian.
But Syrian Christians persist in their protests, courageously holding their crosses up high.
Their brave hearts remain unshaken by fear.
— Dr. Maalouf (@realMaalouf) June 23, 2025
Tato syrská křesťanka na místě bombardování kostela byla obzvláště působivá:
„Pokud mi řeknou, abych s dětmi utekla do Evropy, neudělám to. Vychovala jsem je tady a tady zemřu. Nikdy neopustím svou zemi, svou víru ani své křesťanství. Naším náboženstvím je mír. Neznáme ani násilí, ani nenávist.“
Syrian Christian woman at the church bombing site: „If they tell me to take my kids and flee to Europe, I won’t. I raised them here, and here I will die. I will never abandon my land, my faith, or my Christianity. Our religion is peace. We don’t know violence or hatred….” pic.twitter.com/VgXnDq00bk
— Eastern christians ن (@Easternchristns) June 25, 2025
Muhammad, muslimský Syřan žijící v Německu, vidí věci jinak a říká: „Křesťany, kteří se stanou obětí bombových útoků na kostely, nelze nazývat mučedníky, protože mučednictví je islámský koncept.“
To říká také proto, že Korán k podobným útokům přímo nabádá a většina muslimů je proto pokládá za správné, mnozí je dokonce oslavují.
Je zajímavé, že ke genocidě křesťanů dochází souběžně na více místech, ale aktuálně nikde nedochází k vybíjení muslimů křesťany, jako je tomu v případě pronásledování křesťanů v Sýrii nebo Nigérii skupinami jako Boko Haram.
V Sýrii se křesťané nedávno stali terčem útoků, jako byl výbuch bomby v kostele v Damašku. V Nigérii bylo islámskými skupinami za 14 let zabito přes 50 000 křesťanů. Miliony dalších křesťanů byly vysídleny.
Neexistují žádné nedávné důkazy o rozsáhlém, nábožensky motivovaném zabíjení muslimů křesťany v Sýrii ani v Nigérii či kdekoli jinde, kde žijí příslušníci těchto dvou náboženství vedle sebe.
Oproti tomu všude, kde jsou muslimové ve většině nebo se k ní blíží, dochází k zabíjení či násilným konverzím nemuslimů, což se však děje bez zájmu korporátních médií.
Ještě v tomto století čeká podobný osud také původní obyvatelstvo evropských islamizovaných zemí…
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
