Minister životného prostredia Tomáš Taraba povedal, že sa teší na vyjadrenie k 20-percentnému odstrelu medveďov vo Švédsku. Aj v severskej krajine však aktivisti upozorňujú, že plošný odstrel môže ísť proti európskym pravidlám.
V diskusii o tom, či nové slovenské pravidlá pre odstrel medveďov porušujú tie európske, sa minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) obhajuje príkladom Švédska.
„Teším sa na vyjadrenie k 20-percentnému odstrelu medveďov vo Švédsku, akým plašením, akou terapiou a podobnými šaškárňami si Euroactiv myslí, že koná Švédsko. Iba za jeden deň tam mali plošne odstreliť 70 medveďov,“ odkázal minister ako odpoveď na článok portálu EURACTIV Slovensko, ktorý upozornil na možný nesúlad s európskou legislatívou.
Svetová tlač naozaj v lete informovala o nezvyčajne vysokom počte eliminovaných medveďov v severskej krajine. Švédska vláda totiž vydala 486 povolení na odstrel medveďa, čo iba tento rok zníži ich populáciu o pätinu.
To však neznamená, že konanie oboch krajín je aj v súlade s európskou legislatívou. Práve naopak – švédski aktivisti tvrdia, že takéto vysoké kvóty na odstrel môžu ísť proti smernici EÚ o biotopoch.
Aj Európska komisia pre portál EURACTIV Slovensko potvrdzuje, že krajina musí dodržiavať podmienky pri love medveďa hnedého. Napríklad zabezpečiť, že nedôjde k škodlivému vplyvu na udržanie priaznivého stavu ochrany populácie chráneného zvieraťa. To sa podľa ochranárov v prípade Švédska nedeje.
Medveďov lovia aj v Rumunsku
Minister okrem Švédska poukázal aj na Rumunsko, ktoré tento rok zdvojnásobilo svoju kvótu na odstrel medveďov. „Situáciu analyzujeme, náš nový zákon zatiaľ na potreby Slovenska považujeme za dostačujúci, ale vôbec sa nebránime prijať v budúcnosti, ak by sa situácia nestabilizovala, rovnaké kroky ako Rumunsko alebo Švédsko,“ povedal Taraba.
Neziskové organizácie vrátane Greenpeace a WWF Rumunsko tvrdia, že aj tento krok predstavuje hrubé porušenie smernice o biotopoch. V rámci tej je totiž medveď hnedý v celej EÚ označený za prísne chránený druh.
„Smernica o biotopoch tiež umožňuje vnútroštátnym orgánom povoliť odchyt alebo usmrtenie exemplárov chránených druhov za určitých podmienok vrátane prípadov, keď konajú v záujme verejného zdravia a verejnej bezpečnosti,“ odkazuje hovorkyňa Európskej komisie.
V praxi ide teda o spor o tom, či slovenský, švédsky a rumunský prístup k vydávaniu licencií na lov medveďa dodržiava tieto podmienky.
Dôkazné bremeno by bolo na Slovensku
Členské štáty EÚ sa zvyčajne snažia vyhýbať porušovaniu európskych smerníc a nariadení. Okrem toho, že tým podkopávajú pravidlá a ciele, ktoré spoločne prijali, im za to hrozia ťahanice na Súdnom dvore EÚ, ktoré môžu vyústiť až vo vysoké pokuty.
Európska komisia približuje, že pravidlá, podľa ktorých majú rozdávať výnimky umožňujúce odstrel chránených druhov, sú podrobne opísané v usmerňovacom dokumente Komisie z roku 2021. „Tento usmerňovací dokument vychádza z najnovších rozsudkov Európskeho súdneho dvora a poskytuje praktické odporúčania, ako zosúladiť ochranu druhov voľne žijúcich živočíchov a rastlín s ľudskými činnosťami vrátane využívania výnimiek,“ odkazuje hovorkyňa.
V skratke, prístup krajiny k zabíjaniu chránených živočíchov musí splniť tri podmienky. Medvede musia buď ohrozovať prírodu, bezpečnosť ľudí, alebo ich odchytenie alebo zabitie má poslúžiť výskumu. Zabíjanie je tiež možné iba vtedy, ak neexistuje „iná ekonomicky a technicky realizovateľná alternatíva“, ako tieto ciele naplniť. Ani v takýchto prípadoch však nie je povolené zabíjať také množstvá zvierat, ktoré by ohrozili „priaznivý stav populácie druhu“.
Samotný dokument spresňuje, že zabíjanie musí byť povolené „na základe spoľahlivých vedeckých údajov“. Konkrétne sa v dokumente píše aj o tom, že výnimky sa musia zameriavať na „jedince spôsobujúce škody atď.“, a ako príklad uvádza cielenie „na jedného problémového medveďa“.
Členské štáty nemusia Európsku komisiu žiadať o výnimku, každé dva roky však musia oznámiť, aké výnimky z ochrany udelili. Na stránkach Európskej komisie je posledná slovenská výnimka z roku 2022. Komisia má potom 12 mesiacov na vyhodnotenie správy.
Aj keď je na samotných členských štátoch povinnosť zabezpečiť, že ochrana ľudí nemohla byť zariadená aj inak ako vydaním licencií na strieľanie medveďov, Brusel sa ich snaží odkazovať na dobrú prax v iných krajinách. Na stránkach EÚ napríklad vyzdvihuje taliansky program, ktorý identifikuje problémové medvede. Na tie nasadzuje monitorovacie obojky a sú odradzované gumenými projektilmi alebo trénovanými psami.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.