
Ministerstvo životného prostredia vydalo dve výnimky z druhovej ochrany, ktorými povolilo odstrel 15 medveďov na Liptove. Uviedla to iniciatíva My sme les s tým, že rezort využil vyhlásenú mimoriadnu situáciu, na ktorej trvanie podľa nej neexistuje zákonný dôvod. S podnetom na preverenie postupu Okresného úradu Liptovského Mikuláša sa preto obrátila na prokuratúru a rozhodnutia ministerstva životného prostredia napadnú na súde.
„Ministerstvo životného prostredia povolilo v januári 2025 výnimky na odstrel ôsmich medveďov pri Liptovskej Kokave a siedmich medveďov pri obci Hybe. Úradníci ministra životného prostredia Tomáša Tarabu tak využili umelo udržiavanú mimoriadnu situáciu, ktorá stále platí v okrese Liptovský Mikuláš,“ skonštatovala iniciatíva.
Orgán, ktorý vyhlásil mimoriadnu situáciu, je podľa zákona o civilnej ochrane obyvateľstva povinný ju bezodkladne odvolať po vykonaní úloh a opatrení na záchranu života, zdravia alebo majetku, pripomenul My sme les. Na Okresný úrad v Liptovskom Mikuláši sa preto obrátili so žiadosťou o sprístupnenie informácií. Chcú vedieť dôvody trvania mimoriadnej situácie a opatrenia, ktoré okresný úrad vykonal pre jej odvrátenie. „Odbor krízového riadenia nám však požadované informácie odmietol sprístupniť s odôvodnením, že nimi nedisponuje,“ tvrdí iniciatíva.
„Postup okresného úradu v Liptovskom Mikuláši považujeme za nezákonný, nakoľko udržiava vyhlásenú mimoriadnu situáciu bez toho, aby nevyhnutnosť jej trvania vedel odôvodniť konkrétnymi skutkovými okolnosťami. Okresnú prokuratúru sme preto požiadali o preskúmanie postupu okresného úradu,“ informoval Marián Hletko z iniciatívy My sme les.
Rozhodnutia rezortu považuje enviroorganizácia za nezákonné, porušujúce článok smernice o biotopoch. V spolupráci s organizáciou Aevis preto podáva ďalšie súdne žaloby, ktorými napadne rozhodnutia ministerstva na odstrel medveďov.
