
Keď sa povie “elektromobil”, mnohým napadne práve Enyaq. Jeden z najúspešnejších modelov na baterky dostal úpravu, ktorá znamená zásadné vylepšenie. Avšak nie kompletnú revolúciu.
O tom, že Enyaq prešiel upgradeom, sa dozviete už z prvého pohľadu. Kompletne prerobili prednú masku Tech Deck Face, ktorá sa prvýkrát objavila v menšom Elroqu, no teraz prichádza aj sem. Pod masívnym lesklým plastom sa ukrývajú radary a senzory. A veľkou novinkou je aj odstránenie loga s okrídleným šípom, ktoré nahradil nápis ŠKODA.

Zmeny zozadu zahŕňajú najmä ostrejšie svetlomety. Disky majú od 19 do 21 palcov a celé auto je aj aerodynamickejšie. Koeficient odporu vzduchu klesol skoro o dve stotiny pri klasickom Enyaqu a asi o stotinu pri kupéčku. Čo, samozrejme, znamená aj vyšší dojazd.

Väčšie nárazníky
Enyaq o pár milimetrov narástol, no ide o kozmetické zmeny na nárazníkoch. Rázvor zostáva rovnaký, čiže priestoru aj na zadných miestach máte rovnako ako predtým. Doslova požehnane.

Obrazovka s uhlopriečkou 13 palcov je dnes už v štandardnej výbave. Rovnako v základe máte aj vyhrievaný volant, vyhrievané sedačky a čo nám absolútne vyrazilo dekel, Enyaq má v základe aj trojzónovú automatickú klímu! Takže sa počíta s tým, že tu bude skutočne jazdiť celá rodina. A, samozrejme, aj s batožinou.

Batožinový priestor je závislý od typu karosérie. V prípade Enyaqu dostanete 585 litrov a Coupé ponúkne 570 litrov. Podlaha je prakticky rovná a Simply Clever vychytávky, ktorými je Škoda známa, posúvajú jeho využiteľnosť na novú úroveň.

Samotná ergonómia je podobná predošlému Enyaqu tiež. Volič smeru jazdy je stále na stredovom tuneli, i keď väčší zmysel by dával za volantom. Tak ako napríklad v Kodiaqu alebo Superbe. V tom prípade by totiž vzniklo viac miesta na praktické riešenia v interiéri. No a spracovanie materiálov nemá chybu, sedačky sú mäkké a nechýba ani štart zadkom, kedy sa auto aktivuje hneď po sadnutí a stlačení brzdového pedála. Bez toho, aby ste museli stláčať štart.

Motorizácie jemne zmenili
Ponuka motorizácií absolútne vypúšťa verziu 80. Takže zostáva Enyaq 60, 85 a 85X. S tým, že my testujeme práve tú najvyššiu motorizáciu. X znamená pohon všetkých kolies a výkon 285 koní.

To, že výkon je hlavne vzadu, cítite aj v zákrutách. Plus príplatkové progresívne riadenie… Jednoducho Enyaq je po stránke dynamiky a obratnosti “celé dobré”. Akurát bubnové brzdy na zadnej náprave by sme vymenili za kotúčové.

Čo sa týka pocitov z jazdy, hlavne na diaľnici je toto auto ešte komfortnejšie ako predtým. Na nápravách máme podvozok DCC, ktorý ešte trochu umocňuje pohodu od podvozka. Ale fakt je, že po tejto stránke sa v Enyaqu učinili len minimálne zmeny. Takže ak ste s tým boli spokojní doteraz, určite budete aj s týmto.

540 kilometrov na nabitie
Ak patríte medzi elektrických nadšencov, batéria tohto autá má dokopy 12 modulov a každý z nich 24 článkov. Ale ak vás technika zasa až tak netrápi, vedzte, že kapacita batérie predstavuje 77 kWh netto. V tejto konfigurácii sľubuje 540 kilometrov na nabitie.






















Pokiaľ ide o nabíjanie, táto konkrétna verzia sa oproti pôvodnému Enyaqu nijako nezmenila. Stále platí, že najvyšší výkon predstavuje 175 kilowattov a z 10 na 80 % sa s ním nabijete za 28 minút. Veľmi však oceňujeme relatívne novú možnosť spustiť si predohrev batérie a pripraviť sa na nabíjanie už počas cesty.
Cena modelu od: Škoda Enyaq 60 Selection – 40 720 eur
Cena verzie od: Škoda Enyaq 85X Selection – 48 020 eur
Záruka: 5 rokov alebo 100 tkm
Výkon sústavy [kW (k)]: 210 (286)
Najvyšší krút. moment [Nm]: 545
Maximálna rýchlosť [km/h]: 180
Zrýchlenie 0 – 100 km/h [s]: 6,8
Spotreba WLTP kombi. [kWh/100 km]: 15,7 – 16,8
Maximálny DC nabíjací výkon [kW]: 175
DC nabíjanie z 10 na 80 % [min.]: 28
Prevádzková hmotnosť [kg]: 2 230
Najvyššia prípustná hmotnosť [kg]: 2 750
Objem batožinového priestoru [l]: 585
Kapacita batérie netto [kWh]: 77
Dĺžka/Šírka/Výška [mm]: 4 658 / 1 879 / 1 620
Rázvor osí kolies [mm]: 2 766
The post TEST Nová Škoda Enyaq: Nová tvár, kopa technológií appeared first on Autogratis.sk.
