
Palestínske militantné hnutie Hamas sa v katarskom návrhu o prímerí v Pásme Gazy a prepustení izraelských rukojemníkov snaží urobiť zmeny, ktoré sú pre Izrael neprijateľné, uviedla v sobotu kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Napriek tomu potvrdila, že Izrael v nedeľu vyšle do katarskej metropoly Dauha vyjednávací tím na nepriame rokovania s Hamasom.
O vyslaní izraelskej delegácie predtým informovali viaceré médiá vrátane agentúry Reuters, portálu Times of Israel (TOI) či televízie Channel 12.
Hamas v piatok večer oznámil, že v pozitívnom duchu zareagoval na návrh prímeria v Pásme Gazy. Kancelária Netanjahua tvrdí, že izraelská strana v ten istý večer dostala návrh zmien, ktoré chce Hamas a ktoré Tel Aviv podľa nej považuje za neprijateľné. Bezprostredne neuviedla, o čo konkrétne Hamas žiada.
Militantné hnutie podľa zdroja denníka TOI chce, aby sa v texte dohody uviedlo, že rozhovory o trvalom prímerí budú pokračovať dovtedy, kým sa nedosiahne dohoda. Okrem toho požaduje, aby sa dodávky humanitárnej pomoci plne obnovili prostredníctvom mechanizmov podporovaných OSN a inými medzinárodnými humanitárnymi organizáciami a aby sa izraelskí vojaci stiahli na pozície, ktoré mali pred marcovým kolapsom predchádzajúceho prímeria.
„Na základe posúdenia situácie premiér Benjamin Netanjahu nariadil, aby sa prijalo pozvanie na rokovania a aby sa pokračovalo v kontaktoch o návrate našich rukojemníkov – na základe katarského návrhu, s ktorým Izrael súhlasil,“ dodala kancelária izraelského premiéra.
Rozhovory, ktoré sprostredkúvajú Katar, Egypt a Spojené štáty, majú viesť k 60-dňovému prímeriu a prepusteniu rukojemníkov držaných Hamasom. Ich návrh podporovaný USA počíta s postupným prepustením desiatich izraelských rukojemníkov a odovzdaním pozostatkov rukojemníkov, ktorí už nie sú nažive.
Na oplátku má byť z izraelských väzníc prepustený väčší počet palestínskych väzňov. Počas prímeria majú strany rokovať o trvalom ukončení vojny.
V Tel Avive i ďalších izraelských mestách medzitým v sobotu demonštrovali za oslobodenie všetkých rukojemníkov zadržiavaných Hamasom tisíce ľudí, uviedla agentúra DPA. Protesty boli podľa nej namierené proti Netanjahuovej vláde, ktorá sa v rámci nadchádzajúcich nepriamych rokovaní s Hamasom snaží o viacfázový a zdĺhavý proces prepustenia osôb unesených hnutím počas útoku na juh Izraela zo 7. októbra 2023.
Podľa izraelských spravodajských služieb je stále nažive najmenej 20 rukojemníkov. V moci Hamasu sú tiež stále telá 28 unesených. Status dvoch obetí únosu je nejasný.
