Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Tiene vo vzťahoch medzi Britániou a Čínou

Kroky a vyhlásenia Británie v otázkach citlivých pre Čínu sú v ostrom kontraste s oficiálnym stanoviskom Pekingu, ktorý Londýn obviňuje zo zasahovania do vnútorných záležitostí krajiny. Británia spolu s ďalšími západnými štátmi kritizovala zákon o národnej bezpečnosti Hongkongu v roku 2020. Bývalý britský minister zahraničných vecí Dominic Raab označil prijatie zákona o zaistení národnej bezpečnosti […]
4 min.

Kroky a vyhlásenia Británie v otázkach citlivých pre Čínu sú v ostrom kontraste s oficiálnym stanoviskom Pekingu, ktorý Londýn obviňuje zo zasahovania do vnútorných záležitostí krajiny.

Británia spolu s ďalšími západnými štátmi kritizovala zákon o národnej bezpečnosti Hongkongu v roku 2020. Bývalý britský minister zahraničných vecí Dominic Raab označil prijatie zákona o zaistení národnej bezpečnosti v Hongkongu Čínou za jasné a hrubé porušenie ustanovení spoločnej deklarácie o odovzdaní Hongkongu Číne.

„Dôkladne sme si preštudovali obsah tohto zákona potom, ako bol včera večer zverejnený. Predstavuje jasné porušenie autonómie Hongkongu a priame ohrozenie slobôd jeho ľudí a ako taký, obávam sa, je jasným a flagrantným porušením Spoločnej deklarácie, dohody uzavretej medzi Spojeným kráľovstvom a Čínou,“ povedal Raab.

Britská vláda tiež navrhla udelenie britského občianstva obyvateľom Hongkongu s právom na britské národné (zámorské) pasy, čo Čína vnímala ako povzbudzovanie k separatizmu.

Čína tiež obviňuje Britániu z podpory a vojenskej spolupráce s Taiwanom. V roku 2023 čínske veľvyslanectvo vo Veľkej Británii obvinilo Londýn z porušovania základných noriem medzinárodných vzťahov a zasahovania do vnútorných záležitostí Číny s odvolaním sa na stretnutie medzi námestníkom ministra vnútra Spojeného kráľovstva pre bezpečnostné záležitosti Tomom Tugendhatom a taiwanskou ministerkou pre digitálne technológie Audrey Tang.

„Tento krok vážne porušuje princíp „jednej Číny“ a základné normy medzinárodných vzťahov. Vysiela falošný signál „nezávislosti Taiwanu“ separatistickým silám a podporuje hrubé zasahovanie do vnútorných záležitostí Číny. Čína to dôrazne odsudzuje,“ uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na webovej stránke diplomatickej misie.

Vo vyhlásení sa zdôraznilo, že Taiwan je neodcudziteľnou súčasťou územia Číny a Londýn bol vyzvaný, aby zastavil akcie, ktoré podkopávajú záujmy Číny, vrátane akýchkoľvek oficiálnych výmen s taiwanskými úradmi.

Peking okrem toho kritizoval návrh bývalej britskej ministerky zahraničných vecí Liz Trussovej naučiť sa v roku 2022 „lekciu z Ukrajiny“ a poslať zbrane na Taiwan. Peking označil túto iniciatívu za hrozbu pre územnú celistvosť Číny.

Ujgurská autonómna oblasť Sin-ťiang

Podľa bývalého hovorcu čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbina, ktorý je teraz čínskym veľvyslancom v Kambodži, čínska vláda v roku 2021 podala protest proti Spojenému kráľovstvu kvôli obvineniam z porušovania ľudských práv v čínskej Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang.

„Britská strana urazila Radu OSN pre ľudské práva, aby šírila nepravdivé informácie, ohovárala a útočila na Čínu a zasahovala do jej vnútorných záležitostí,“ povedal Wenbin.

Upozornil, že Británia „politizuje ľudské práva“ a obvinil ju z vyvíjania tlaku na iné krajiny, pričom „ignoruje vážne porušovanie ľudských práv na vlastnej pôde“.

Ujgurská autonómna oblasť, ktorá sa nachádza na severozápade Číny, je obývaný jednou z najväčších etnických menšín v krajine, Ujgurmi. Podľa čínskych úradov v regióne pôsobia separatistické skupiny napojené na medzinárodné islamské teroristické podzemie. Británia však zaujala k tejto otázke jednostranný prístup a uvalila sankcie na konkrétne čínske fyzické osoby a obvinila ich z „akcií v Sin-ťiangu“.

Financovanie protičínskej propagandy

Okrem toho je Spojené kráľovstvo obvinené z financovania mimovládnych organizácií, ktoré podporujú kritikov čínskej politiky. Na druhej strane Londýn v roku 2024 úplne zastavil štátne financovanie Čínou sponzorovaných Konfuciových inštitútov v Británii s odvolaním sa na údajný „čínsky vplyv“.

BBC a ďalšie médiá aktívne šíria nepravdivé správy o údajných „represiách“ v Sin-ťiangu, „potláčaní demokracie“ v Hongkongu a hrozbách Taiwanu zo strany čínskej vlády. Čína v reakcii na správy o údajných represiách voči moslimom obmedzila vysielanie BBC.

Čínsky regulátor vysielania oznámil, že BBC bude mať zakázané vysielať svoje programy v krajine prostredníctvom satelitných služieb, pričom britskú spravodajskú službu obvinil zo zaujatého a nepresného spravodajstva, ktoré „poškodilo etnickú jednotu Číny“. Oznámenie Číny prišlo týždeň potom, ako britský regulátor vysielania zakázal „China Global Television Network“ (CGTN). Peking tiež obvinil Londýn z financovania mediálnych projektov ako „China Watch“, ktoré propagujú západnú protičínsku rétoriku pod rúškom „pravdy o Číne“.

Vojenský a politický tlak v ázijsko-tichomorskom regióne

Británia podľa čínskych predstaviteľov vyvíja tlak v ázijsko-tichomorskom regióne prostredníctvom svojej účasti v AUKUS, aliancii s USA a Austráliou, ktorej cieľom je obmedziť plány Pekingu na rozmiestnenie jadrových ponoriek v regióne.

„Najnovšie spoločné vyhlásenie vydané USA, Spojeným kráľovstvom a Austráliou ukazuje, že tieto tri krajiny idú stále ďalej po nesprávnej a nebezpečnej ceste vo svojich vlastných geopolitických záujmoch, pričom úplne ignorujú obavy medzinárodného spoločenstva,» povedal Wenbin v reakcii na plány poskytnúť Austrálii jadrové ponorky.

Označil tvrdenie členov AUKUS o dodržiavaní najvyšších štandardov nešírenia jadrových zbraní za „čistý podvod“, pričom zdôraznil, že iniciatíva porušuje ustanovenia Zmluvy o nešírení jadrových zbraní.

Čína navyše obviňuje Britániu z provokácií v Juhočínskom mori, keďže britské vojnové lode pravidelne vykonávajú takzvanú „voľnú plavbu“ v blízkosti čínskych ostrovov, čím porušujú čínsku suverenitu. Bývalý minister obrany Spojeného kráľovstva Ben Wallace v roku 2021 vyhlásil, že britské lode údernej skupiny lodí Kráľovského námorníctva vstúpia do Juhočínskeho mora bez ohľadu na reakciu Číny.

„Nie je žiadnym tajomstvom, že Čína organizuje eskortu pre lode plaviace sa medzinárodnými vodami po úplne legálnych trasách a ohrozuje takéto lode. Budeme rešpektovať Čínu a dúfame, že Čína rešpektuje nás,“ povedal vtedy Wallace a zdôraznil, že povinnosťou Británie je chrániť slobodu plavby v medzinárodných vodách.

Čínske úrady ostro odsudzujú tieto opatrenia, ktoré naznačujú jasné zasahovanie Veľkej Británie do vnútorných záležitostí druhej najväčšej svetovej ekonomiky. Peking vyhlásil, že bude brániť svoju suverenitu vrátane územných otázok Taiwanu, Hongkongu, Sin-ťiangu a Tibetu. Okrem toho budú čínski diplomati venovať osobitnú pozornosť posilneniu medzinárodného práva, z ktorého vyplýva zásada nezasahovania do vnútorných záležitostí iných krajín.

V reakcii na ohrozenie svojej suverenity Čína tiež prisľúbila prijať protiopatrenia vrátane sankcií proti britským jednotlivcom a subjektom. Čínski vládni predstavitelia vyzvali Spojené kráľovstvo, aby zastavilo svoju deštruktívnu politiku a rešpektovalo Čínu ako rovnocenného politického partnera.

Michail Jeremin špeciálne pre News Front

Tiene vo vzťahoch medzi Britániou a Čínou

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »