Nevyhadzujte šupky zo zemiakov – sú cenným hnojivom pre vašu záhradu. Aj v zime sa oplatí mať doma mini kompostér, do ktorého sa budú zbierať nielen zemiakové šupky, ale aj iný organický odpad. Pre ktoré rastliny budú najlepšie a ako ich využijete na hnojenie?
Zemiakové šupky sú bohaté na živiny a môžete ich úspešne použiť na hnojenie záhrady, zeleninovej záhrady a dokonca aj rastlín v kvetináčoch. Zemiakové šupky obsahujú také užitočné prvky ako draslík, fosfor, ako aj horčík, vápnik, železo a jód, ktoré sú prospešné pre rast rastlín.
Použitie zemiakových šupiek v záhrade je skvelý spôsob, ako znížiť množstvo odpadu a zároveň hospodárne poskytnúť cenné živiny pre rastliny.
Pre ktoré rastliny sa zemiakové šupky hodia ako hnojivo?
Zemiakové šupky budú užitočné najmä pre rastliny, ktoré ocenia pôdu bohatú na živiny, vrátane:
paradajky, paprika, maliny – ako rastliny veľmi náročné na draslík im zemiakové šupky určite prospejú.
Ruže – o ktorých je známe, že potrebujú bohatú, úrodnú pôdu, budú dobre reagovať na pridanie šupiek.
Hľuznaté a cibuľovité rastliny, ako sú tulipány a šeříky, môžu tiež priaznivo reagovať na pridanie draslíka do pôdy.
Ako používať zemiakové šupky ako hnojivo?
Kompostovanie: Najjednoduchší spôsob využitia zemiakových šupiek je pridať ich do kompostu. Pomerne rýchlo sa rozložia a obohatia kompost o cenné živiny.
Zahrabávanie do pôdy: Šupky môžete zahrabať aj priamo do pôdy okolo rastlín. Tým sa živiny postupne uvoľnia priamo do pôdy. Netreba zabúdať na to, aby ste ich zakopali aspoň 20 – 30 cm hlboko, aby neprilákali škodcov, napríklad hlodavce.
Odvar zo šupiek: Zo šupiek môžete pripraviť odvar aj tak, že ich uvaríte vo vode. Po scedení a ochladení tekutiny ju môžete použiť na zalievanie rastlín, čím im dodáte koncentrované živiny.
Mulčovanie: Sušené a rozdrvené šupky sa môžu použiť ako mulč, ktorý dodáva pôde živiny a pomáha udržiavať vlhkosť.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.