Vymysleli sme pre vás ďalší výlet. Začína pod hradom Devín, končí v Dúbravke a po ceste uvidíte Waitov lom, Sandberg a pokocháte sa výhľadom z „modlivky“ – vyhliadky na Devínskej kobyle.
Vyhliadkovú vežu nájdete na Devínskej Kobyle v areáli bývalej raketovej základne. Má 21 metrov, 112 schodov a je vo výške 514 metrov nad morom. Monokulár ďalekohľadu vám priblíži nielen okolie Bratislavy, ale uvidíte aj Alpy, Viedeň a za dobrého počasia aj Zobor v Nitre. Ako na dlani budete mať Devínsku Novú Ves, hrad Devín či rakúsky zámok Schloss Hof. Jej tvar pripomína modlivku zelenú, ktorá v tej oblasti žije. Je to jedna z hlavných atrakcií nášho nového výletu.
Dĺžka trasy cca 12 km, prevýšenie 500 m a na výlet si vyčleňte asi 4 hodiny. Oddýchnuť si môžete na Sandbergu alebo pod vyhliadkou. Trasa je stredne náročná, zapotíte sa pri výstupe na kopec Devínska Kobyla.
Popis trasy: Hrad Devín – Waitov lom – nálezisko Sandberg – vyhliadková veža Devínska Kobyla – Dúbravská Hlavica – Dúbravka
Náš výlet začína pod hradom Devín, kde sa pohodlne dostaneme z mesta MHD. Na začiatku výletu odporúčame i prehliadku hradu Devín, či sútok riek Dunaja a Moravy, pamätníka Brány slobody a neďaleký pamätník železnej opony. Z parkoviska pod hradom Devín vyrazíme na trasu nášho výletu po modrej turistickej značke, smer Devínska Nová Ves. Miestnymi komunikáciami okolo cintorína a po Hadej ulici prídeme do masívu Devínskej Kobyly, kde pekným kľukatým chodníkom budeme traverzovať až k Sandbergu.
Pekný úzky chodník nás povedie po úbočí Devínskej Kobyly, kde budeme môcť pozorovať v sezóne voľný chov kôz, či asi v strede vzdialenosti k Sandbergu budeme prechádzať cez Waitov lom. V minulosti bol aj súčasťou Prvej Bratislavskej vápenky, ktorá fungovala od konca 19. storočia do roku 1935. Waitov lom sa vyznačuje rozsiahlym výskytom skamenelín a mimoriadne vzácnou faunou a flórou. Je tu aj veľký kruhový labyrint, ktorý je replikou slávneho labyrintu z Chrates z 13. storočia (ten už je zničený).
Od Waitovho lomu pokračujeme lesným chodníkom do ďalšej zaujímavej lokality – k Sandbergu. Sandberg tvoria horninové zvyšky treťohorného mora, ktoré sa rozprestieralo vo Viedenskej panve. Našlo sa tu okolo 300 druhov skamenelín ulitníkov, lastúrnikov, ježoviek, hubiek, dierkavcov, ale aj väčších morských a suchozemských živočíchov. V strmých pieskových svahoch Sandbergu a v okolitých pieskových zrázoch hniezdi pestrofarebný včelárik zlatý.
Od Sandbergu budeme pokračovať vpravo kúsok po žltej turistickej značke, od smerovníka Rovnica budeme pokračovať ďalej po zelenej turistickej značke strmším stúpaním až na vrchol Devínskej Kobyly. Po ceste budeme míňať aj zbytky (základy) bývalej útulne pod Devínskou Kobylou. Na samotnom vrchole kopca stojí zaujímavá, obľúbená vyhliadková veža nielen Bratislavčanov, ktorá je vysoká 21 m. Z vyhliadkovej veže je krásny panoramatiocký výhľad do širokého okolia. Za dobrej viditeľnosti vidieť aj rakúske Alpy ( Schneeberg), Neziderské jazero, Pavlovské vrchy pri Mikulove, či obľúbené Malé Karpaty alebo nitriansky Zobor. Pod vyhliadkovou vežou sa dá aj oddýchnuť, sú tu stoly s lavičkami, alebo sa dajú prezrieť aj pozostatky protilietadlovej raketovej základne, ktorá tu bola v časoch studenej vojny. Tu prosím zvýšte opatrnosť, najmä ak máte so sebou malé deti.
Z vyhliadkovej veže budeme pokračovať po asfaltovej ceste cez túto bývalú raketovú základňu, na jej okraji sa napojíme na červenú turistickú značku, po ktorej budeme ďalej klesať až na turistické rázcestie Dúbravská Hlavica. Na rázcestí odbočíme doľava, na žltú turistickú značku, ktorá nás privedie do mestskej časti Bratislava – Dúbravka. Po miestnych komunikáciách prídeme až ku kultúrnemu domu Dúbravka.
V blízkosti kultúrneho domu v Dúbravke sú zástavky MHD – autobusu i električky, pri nich náš výlet končí.
Mapu s trasou výletu nájdete tu.
Sútok Dunaja a Moravy
Devínske bralo
Brána Slobody
Výhľad pred Waitovým lomom
Waitov lom
Chov kôz pri lome
Pozostatok lanovky pod Sandbergom
Pieskovcové steny, Sandberg
Výhľad zo Sandbergu
Sandberg
Sandberg
Pieskovcové steny s hniezdiskami Včelárika zlatého
Rovnica, výhľad na rieku Moravu a Rakúsko
Základy bývalej štôlne a prístrešok blízko Devínskej Kobyly
Pozostatky bývalej raketovej základne na Devínskej Kobyle
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.