Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Top predstaviteľ Azerbajdžanu pre HN: Odsuňme nabok zelený fanatizmus. Plyn zostane naďalej kľúčovou energiou

Azerbajdžan je čoraz významnejším aktérom v kaukazskom regióne. Akú úlohu zohráva stredná Európa vo vašej zahraničnej a hospodárskej politike? Štáty strednej a východnej Európy považujeme za našich tradičných priateľov a partnerov. Udržiavame s nimi historické prepojenia a priateľstvá, obzvlášť keď hovoríme o krajinách, ako je Česko či Slovensko. Ja som veľmi vďačný, že som sa […]
Menej ako 1 min. min.

Azerbajdžan je čoraz významnejším aktérom v kaukazskom regióne. Akú úlohu zohráva stredná Európa vo vašej zahraničnej a hospodárskej politike?

Štáty strednej a východnej Európy považujeme za našich tradičných priateľov a partnerov. Udržiavame s nimi historické prepojenia a priateľstvá, obzvlášť keď hovoríme o krajinách, ako je Česko či Slovensko. Ja som veľmi vďačný, že som sa v júni mohol v Prahe zúčastniť na bezpečnostnej konferencii Globsec. Občas diplomaticky a žartovne hovoríme, že je pre nás pohodlné hovoriť s našimi slovenskými alebo českými priateľmi, keďže si navzájom veľmi dobre rozumieme. Sú medzi nami mnohé podobnosti, čelíme napríklad rovnakým výzvam a ťažkostiam. V tomto zmysle sa dá povedať, že ste pre nás významným partnerom, pomocou ktorého môžeme vysielať náš odkaz Európskej únii a ďalším medzinárodným inštitúciám. Ak vezmeme do úvahy všetky tieto aspekty, vychádza nám jediné – stredoeurópske krajiny sú našimi spoľahlivými partnermi.

Slovenský premiér Robert Fico navštívil vlani v máji Baku, kde sa stretol s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom. So sebou mal delegáciu viac ako 40 podnikateľov najmä z energetického a obranného priemyslu. Je práve energetika významným sektorom pre vaše vzťahy s inými krajinami, napríklad so Slovenskom?

Áno, samozrejme. Napokon i vďaka energetike máme so Slovenskom i ďalšími krajinami veľmi dobré kontakty. Avšak opakujem ešte raz – naše vzťahy sú založené na historickom kontexte. Už v minulosti sme mali mnoho vzájomných ľudských aj politických väzieb. No a popri tejto tradícii pracujeme na rozvoji ekonomických a obchodných vzťahov. A práve energetika je kľúčovým komponentom spolupráce a partnerstva Azerbajdžanu so štátmi Európskej únie.

Ako dnes vyzerá spolupráca v oblasti energetiky?

Dodávky azerbajdžanského plynu na európsky trh sa realizujú cez Transjadranský plynovod. Azerbajdžan v súčasnosti priamo dodáva plyn ôsmim európskym krajinám. Celkovo ho však využíva 12 európskych štátov. Mnohokrát sme už dokázali, že sme spoľahlivým partnerom. Navyše spolupráca v oblasti plynu a energetiky prebieha bez akýchkoľvek politických konotácií. Je to výlučne obchodná záležitosť, čistý biznis. Samozrejme, záleží nám však na energetickej bezpečnosti našich partnerov.

image

Gruzínska prezidentka pre HN: Vidíme veľkú ruskú hru. Moskva u nás testuje, ako uniesť štát

Energetická bezpečnosť predsa úzko súvisí s aktuálnou politickou situáciou vo svete. Rastie v posledných rokoch vzájomná spolupráca v energetike, a to najmä od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022?

Určite áno. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová navštívila v roku 2022 Azerbajdžan. Stalo sa tak prakticky okamžite po vypuknutí rusko-ukrajinskej vojny. V tom čase vznikla v EÚ okamžitá potreba nového energetického impulzu. A práve Azerbajdžan zohral pri jej riešení kľúčovú úlohu. Poskytli sme Európe potrebné dodávky plynu. A návšteva premiéra Fica v Baku bola súčasťou týchto diskusií.

Chcete, aby Slovensko bolo súčasťou vášho energetického biznisu?

Pokiaľ viem, tak Slovensko už doviezlo určitý objem azerbajdžanského plynu. My sme rozhodne pripravení a odhodlaní zvyšovať vzájomnú spoluprácu a prinášať sem nové plynové dodávky. No na to potrebujeme novú úroveň spolupráce s EÚ, najmä čo sa týka infraštruktúry. Pretože Azerbajdžan síce má bohaté rezervy plynu v Kaspickom mori, ale kapacity Transjadranského plynovodu, respektíve južného koridoru sú už teraz naplnené. Musíme ich technicky rozšíriť. Navyše aj Európa predsa potrebuje plyn. Preto je nevyhnutné, aby obe strany mali v tejto otázke realistický prístup.

Čo s tým plánujete robiť?

Vzhľadom na súčasnú realitu vo svete chceme nadviazať novú strategickú energetickú spoluprácu založenú na Memorande o porozumení, ktoré sme podpísali s Európou. Ale na to, aby to bolo možné realizovať, potrebujeme dlhodobé kontrakty. Teraz je loptička na strane Európskej únie. My len čakáme na jej reakciu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie