
Azerbajdžan je čoraz významnejším aktérom v kaukazskom regióne. Akú úlohu zohráva stredná Európa vo vašej zahraničnej a hospodárskej politike?
Štáty strednej a východnej Európy považujeme za našich tradičných priateľov a partnerov. Udržiavame s nimi historické prepojenia a priateľstvá, obzvlášť keď hovoríme o krajinách, ako je Česko či Slovensko. Ja som veľmi vďačný, že som sa v júni mohol v Prahe zúčastniť na bezpečnostnej konferencii Globsec. Občas diplomaticky a žartovne hovoríme, že je pre nás pohodlné hovoriť s našimi slovenskými alebo českými priateľmi, keďže si navzájom veľmi dobre rozumieme. Sú medzi nami mnohé podobnosti, čelíme napríklad rovnakým výzvam a ťažkostiam. V tomto zmysle sa dá povedať, že ste pre nás významným partnerom, pomocou ktorého môžeme vysielať náš odkaz Európskej únii a ďalším medzinárodným inštitúciám. Ak vezmeme do úvahy všetky tieto aspekty, vychádza nám jediné – stredoeurópske krajiny sú našimi spoľahlivými partnermi.
Slovenský premiér Robert Fico navštívil vlani v máji Baku, kde sa stretol s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom. So sebou mal delegáciu viac ako 40 podnikateľov najmä z energetického a obranného priemyslu. Je práve energetika významným sektorom pre vaše vzťahy s inými krajinami, napríklad so Slovenskom?
Áno, samozrejme. Napokon i vďaka energetike máme so Slovenskom i ďalšími krajinami veľmi dobré kontakty. Avšak opakujem ešte raz – naše vzťahy sú založené na historickom kontexte. Už v minulosti sme mali mnoho vzájomných ľudských aj politických väzieb. No a popri tejto tradícii pracujeme na rozvoji ekonomických a obchodných vzťahov. A práve energetika je kľúčovým komponentom spolupráce a partnerstva Azerbajdžanu so štátmi Európskej únie.
Ako dnes vyzerá spolupráca v oblasti energetiky?
Dodávky azerbajdžanského plynu na európsky trh sa realizujú cez Transjadranský plynovod. Azerbajdžan v súčasnosti priamo dodáva plyn ôsmim európskym krajinám. Celkovo ho však využíva 12 európskych štátov. Mnohokrát sme už dokázali, že sme spoľahlivým partnerom. Navyše spolupráca v oblasti plynu a energetiky prebieha bez akýchkoľvek politických konotácií. Je to výlučne obchodná záležitosť, čistý biznis. Samozrejme, záleží nám však na energetickej bezpečnosti našich partnerov.
Energetická bezpečnosť predsa úzko súvisí s aktuálnou politickou situáciou vo svete. Rastie v posledných rokoch vzájomná spolupráca v energetike, a to najmä od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022?
Určite áno. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová navštívila v roku 2022 Azerbajdžan. Stalo sa tak prakticky okamžite po vypuknutí rusko-ukrajinskej vojny. V tom čase vznikla v EÚ okamžitá potreba nového energetického impulzu. A práve Azerbajdžan zohral pri jej riešení kľúčovú úlohu. Poskytli sme Európe potrebné dodávky plynu. A návšteva premiéra Fica v Baku bola súčasťou týchto diskusií.
Chcete, aby Slovensko bolo súčasťou vášho energetického biznisu?
Pokiaľ viem, tak Slovensko už doviezlo určitý objem azerbajdžanského plynu. My sme rozhodne pripravení a odhodlaní zvyšovať vzájomnú spoluprácu a prinášať sem nové plynové dodávky. No na to potrebujeme novú úroveň spolupráce s EÚ, najmä čo sa týka infraštruktúry. Pretože Azerbajdžan síce má bohaté rezervy plynu v Kaspickom mori, ale kapacity Transjadranského plynovodu, respektíve južného koridoru sú už teraz naplnené. Musíme ich technicky rozšíriť. Navyše aj Európa predsa potrebuje plyn. Preto je nevyhnutné, aby obe strany mali v tejto otázke realistický prístup.
Čo s tým plánujete robiť?
Vzhľadom na súčasnú realitu vo svete chceme nadviazať novú strategickú energetickú spoluprácu založenú na Memorande o porozumení, ktoré sme podpísali s Európou. Ale na to, aby to bolo možné realizovať, potrebujeme dlhodobé kontrakty. Teraz je loptička na strane Európskej únie. My len čakáme na jej reakciu.
Zostáva vám 73% na dočítanie.
