Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Toto bude najväčší problém slovenskej ekonomiky v roku 2025

Slovensko čelí vážnemu nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, čo spôsobuje nepriaznivé výsledky z hľadiska hodinovej produktivity práce. Nižšia výkonnosť totiž brzdí zamestnávateľov zvyšovať mzdy, čo v konečnom dôsledku priamo ovplyvňuje životnú úroveň obyvateľstva, uvádza správa TREND.sk. Najväčší problém Slovenska Na základe údajov z Eurostatu Slovensko dosahuje úroveň 79,5 % priemeru Európskej únie (EÚ) z roku 2020 […]
Menej ako 1 min. min.

Slovensko čelí vážnemu problému v roku 2025

Slovensko čelí vážnemu nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, čo spôsobuje nepriaznivé výsledky z hľadiska hodinovej produktivity práce. Nižšia výkonnosť totiž brzdí zamestnávateľov zvyšovať mzdy, čo v konečnom dôsledku priamo ovplyvňuje životnú úroveň obyvateľstva, uvádza správa TREND.sk.

Najväčší problém Slovenska

Na základe údajov z Eurostatu Slovensko dosahuje úroveň 79,5 % priemeru Európskej únie (EÚ) z roku 2020 na základe metriky produktivity práce na zamestnanú osobu a odpracovanú hodinu. Ešte v roku 2010 sme dosahovali úroveň 85,2 %, takže klesajúci trend je výrazný.

V posledných rokoch Slovensko zaostáva v raste produktivity práce, čo môže mať vážne ekonomické dôsledky. Jedným z hlavných problémov je pomalá modernizácia výrobných procesov. Ďalším dôvodom je kombinácia slabých investícií do inovatívnych technológií a nedostatočné využívanie digitalizácie.

Produktivita práce v EÚ

Produktivita práce v EÚ. Zdroj: Eurostat

Nechce sa nám pracovať?

Nízka produktivita práce Slovákov neznamená, že by sa nám nechcelo pracovať. Problémom je nízka pridaná hodnota konečných výrobkov. Mnohé firmy sa totiž u nás spoliehajú na jednoduchú manuálnu výrobu. Naopak zavedenie moderných technológií naráža na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.

Digitalizácia a automatizácia patria medzi kľúčové faktory, ktoré dnes ovplyvňujú produktivitu práce. Napriek tomu, že väčšina rozvinutých krajín úspešne adaptovala moderné technológie, Slovensko zaostáva. Podpora digitálnych zručností obyvateľstva a modernizácia podnikateľského sektora sa ukazujú ako rozhodujúce oblasti na prekonanie stagnácie.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah

Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým
rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov
retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s
finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť,
či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť
podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Potrebné reformy

V súčasnosti je na trhu práce dostatok voľných pracovných miest, no mnohé zamestnávatelia nedokážu obsadiť kvalifikovanými pracovníkmi. Problém údajne tkvie v neefektívnom školstve, ktoré si vyžaduje zásadné reformy.

Za 20 rokov sa Slovensko nenávratne zmení

Očakáva sa, že počet aktívne pracujúcich klesne do roku 2040 až o 330 000. Naopak počet pracujúcich dôchodcov stúpol za posledných 10 rokov až štvornásobne. V budúcnosti sa toto číslo môže ešte navýšiť v dôsledku rýchleho starnutia obyvateľstva.

Kľúčovým krokom pre zvrátenie tejto situácie je zlepšenie kvality vzdelávania a podpory vedy. Slovensko potrebuje podporiť mladé talenty a zlepšiť spoluprácu medzi univerzitami a priemyslom. Navyše je potrebné posilniť podnikateľské prostredie, aby boli inovácie podporované nielen veľkými, ale aj malými a strednými podnikmi.

Bez týchto zmien sa krajina môže stretnúť s poklesom životnej úrovne a odlivom mladých odborníkov do zahraničia. Súčasný stav vyžaduje aktívne zapojenie vlády, podnikateľského sektora a inštitúcií na dosiahnutie potrebných zmien.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

The post Toto bude najväčší problém slovenskej ekonomiky v roku 2025 appeared first on KRYPTOMAGAZIN.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »