
Paradajky sú teplomilné rastliny. Pri teplotách pod +10°C rastliny prestávajú rásť. A pri -1…-2°C môžu paradajky zomrieť. Takže obozretní záhradníci bez skleníkov sa ich snažia čo najdlhšie držať v interiéri.
Až keď pominie riziko spätných mrazov, prenesú mladé rastliny na voľnú pôdu.
Po presadení väčšina z nich sadenice intenzívne zalieva, ako by sa to malo robiť pri väčšine rastlín. Špeciálnym prípadom sú však paradajky.
Zalievanie paradajok
Paradajky je najlepšie vysádzať do vlhkej pôdy a po výsadbe nezalievať. Počkáme so zálievkou deň, zalejeme a potom si dáme prestávku. Ďalšiu zálievku realizujeme, až keď sú naozaj suché.
Táto metóda evokuje korene mladých rastlín, aby aktívne rástli pri hľadaní vody. V podmienkach nedostatku vlhkosti sa nadzemná časť paradajok začne rozrastať do šírky. Takéto sadenice potom lepšie rastú, ľahšie odolávajú teplu a dávajú väčšiu úrodu.
Keď sa paradajky zalievajú príliš často, korene zostávajú na povrchu. Vtedy rastliny prudko zareagujú vždy, keď pocítia nedostatok vlahy.
To neohrozuje rastliny, ktorých korene siahajú hlboko. Nižšie v pôde vlhkosť vydrží dlhšie, takže paradajky lepšie znášajú teplo a sucho.
Ako zalievať
Optimálna teplota vody pre paradajky je 20-25°C. Po prvej zálievke po vysadení rastliny prestaneme na 5-10 dní so zálievkou, no toto obdobie sa môže predĺžiť až na dva týždne. Hlavná vec je sledovať stav paradajok.
Potom sa paradajky polievajú v priemere raz týždenne alebo častejšie, ak je veľmi sucho. Priemerná spotreba vody na rastlinu pri zalievaní by mala byť 3-5 litrov.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
The post Toto mnoho záhradkárov nevedelo! Prečo by ste mali so zalievaním paradajok po ich zasadení do pôdy počkať? appeared first on Šikovník.
