Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Toto sa stane s vašim telom, keď zjete červivé čerešne

Sezóna čerešní naberá na obrátkach, stromy sa začínajú ohýbať pod ťarchou zrelých, šťavnatých plodov. O túto pochúťku s nami súperia nielen škorce, ale aj červy, ktoré si tieto plody obľúbili. Pravdepodobne ste už neraz jedli červivé ovocie. Babičky vás upokojovali, že sa nič nedeje, len do nich spadla extra porcia „mäsa“. Hoci sa červivé ovocie […]
Menej ako 1 min. min.

Sezóna čerešní naberá na obrátkach, stromy sa začínajú ohýbať pod ťarchou zrelých, šťavnatých plodov. O túto pochúťku s nami súperia nielen škorce, ale aj červy, ktoré si tieto plody obľúbili.

Pravdepodobne ste už neraz jedli červivé ovocie. Babičky vás upokojovali, že sa nič nedeje, len do nich spadla extra porcia „mäsa“. Hoci sa červivé ovocie spája najmä so slivkami, neželaných obyvateľov majú aj čerešne. Pri zbere čerešní zo stromu sa pred tým, ako ich vložíme do úst, veľmi nezamýšľame nad tým, čo je v nich a na nich. Môže byť červami prežraté ovocie nebezpečné?

Môžete jesť červivé čerešne?

Keď sa kríky a stromy v lete sfarbia zrelými plodmi, nie je možné túto pochúťku odmietnuť. A to je aj dobre, pretože v čerešniach sa skrýva množstvo výživových vlastností. Antokyány obsiahnuté v čerešniach majú protizápalové a antioxidačné účinky, ktoré môžu zmierniť príznaky artritídy a dny. Sú tiež bohatým zdrojom draslíka, ktorý pomáha regulovať krvný tlak a podporuje činnosť obličiek. Draslík prospieva aj kĺbom, znižuje bolesť a stuhnutosť. Čerešne obsahujú aj vitamíny skupiny B (napr. B1, B2, B6), vitamíny C a E a betakarotén.

Problémom môžu byť chrobáky, ktoré zrejme tiež ocenia chuť a vlastnosti čerešní. Mnohí ľudia sa pri pomyslení na konzumáciu červivého ovocia s odporom zachvejú. Zo zdravotného hľadiska však na ňom nie je nič nebezpečné. Hmyz nie je jedovatý a nevylučuje škodlivé látky. Preto určite nemajú negatívny vplyv na náš organizmus. Jediné riziko v tomto prípade súvisí s hygienickými otázkami. Larvy hmyzu žijúce v ovocí nepredstavujú zdravotné riziko, pretože neprenášajú choroby a ovocie neotrávia.

Čo robiť s červami v čerešniach?

Najlepšie je poškodenú časť vyrezať a celé ovocie pred konzumáciou dôkladne umyť. Ovocie môžete tiež na niekoľko minút ponoriť do vody – larvy by mali vyplávať na povrch.

Nezabúdajte, že ovocie aj s „nečakanými nájomníkmi“ je cenným zdrojom vitamínov a minerálov. Neoplatí sa ich vyhadzovať len kvôli prítomnosti hmyzu. Stačí ich správne pripraviť, aby ste si mohli vychutnať ich chuť.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »