Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Tradičné staviteľstvo v Hrušove

Bývanie človeka má v života človeka významné postavenie. Vývoj obydlí sa od jednoduchých jaskýň postupne dostal až do súčasnej podoby modernej architektúry, ktorou sa zaoberá množstvo odborne vzdelaných ľudí. Priblížiť podobu vzniku stavieb v období na prelome 19. a 20. storočia sa snažia organizátori prípravou pravidelných tvorivých dielní na túto tému. V Hrušove na laze Jablonec sa nachádza zachovaná […]
Menej ako 1 min. min.

Bývanie človeka má v života človeka významné postavenie. Vývoj obydlí sa od jednoduchých jaskýň postupne dostal až do súčasnej podoby modernej architektúry, ktorou sa zaoberá množstvo odborne vzdelaných ľudí. Priblížiť podobu vzniku stavieb v období na prelome 19. a 20. storočia sa snažia organizátori prípravou pravidelných tvorivých dielní na túto tému. V Hrušove na laze Jablonec sa nachádza zachovaná malá drevená chyžka, ktorej vek sa odhaduje na niekoľko storočí, nakoľko sem už bola len premiestnená z vinohradov okolo roku 1880. Odbornými lektormi dielní sú bývalí študenti architektúry Boris Hochel a Peter Brada. Práve títo dvaja ako mladí vysokoškoláci takmer pred 30 rokmi prišli na lazy a rozhodli sa spolu s majiteľom Jánom Brlošomi jeho rodinou, že stavbu zachránia. Zámer sa podaril, aj keď ešte práce pretrvávajú, drevenička je zaujímavým stanovišťom náučného chodníka obce i miestom konania aktivity, ktorú organizuje Hontiansko ipeľské osvetové stredisko v spolupráci s Maticou slovenskou. Témy sú rôzne a zameriavajú sa na základné remeselné činnosti tradičného staviteľstva. Účastníci si môžu vyskúšať i podučiť  ako sa pracuje s obrážačkou, bautou, kresačkou či toporom pri opracovaní dreva. Z nie vždy rovného klátu listnatého stromu /agát, dub/ sa trpezlivým prístupom dá vytesať pekný hranol na použitie na stavbu, alebo na strechu domu. Z neforemného hrobľového kameňa štiepaním a osekaním zas pekný do múru vhodný kus. Dôležitou komoditou bola vždy hlina, ktorá sa ako zmes s vodou, plevami a pieskom využívala ako spojivo kameňov v múre, na vyrovnávanie a zahládzanie steny či podlahy i na výrobu váľkov, predchodcov tehál. Slama bola základný materiál na strechu a gazdovia si z nej vyrábali babky, ústreže, kosáky na pokrytie príbytku. Všetky tieto práce vykonávali v minulosti majstri popri roľníčení, ale i samotní majitelia objektov, ktorí museli byť všestranne zruční a prakticky zmýšľajúci. Keďže všetky materiály sú čisto prírodné ja tu výrazný i ekologický aspekt.

Medzu účastníkmi podujatia sú zvyčajne  i mladí ľudia, čo je znamením že tieto remeslá majú nádej prežiť i do budúcnosti, čo patrí k hlavným cieľom organizátorov.

Projekt Tradičné staviteľstvo podporil Fond na podporu umenia.

 

 

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »