Člověk budoucnosti má být sloučen se strojem, což je onen zejména Klausem Schwabem a jeho nohsledy proklamovaný transhumanismus. V tomto směru nastal v posledních letech značný pokrok – a v budoucnu by se již různé implantáty neměly stát jen záležitostí zdravotně postižených jako je tomu nyní.
V tomto oboru už navíc i Musk získává konkurenci a lze očekávat, že firem, které se budou věnovat přechodu lidstva na transhumanismus, bude přibývat.
Společnost Elona Muska „Neuralink“ se dostává na titulní stránky novin díky svému takzvanému „rozhraní člověk-stroj.“ Musk testuje čipy na opicích i lidech. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil studie na lidech v květnu 2023.
Tyto čipy údajně převádějí mozkové signály na elektrické impulsy – a naopak. Musk však v poslední době musel čelit několika překážkám.
Nyní má „Neuralink“ také konkurenci. Mezinárodní tým vedený Švýcarským federálním technologickým institutem v Lausanne (ETHL) vyvinul alternativní miniaturní rozhraní mezi mozkem a počítačem pod zkratkou MiBMI, které dokáže s velkou přesností převádět myšlenky na text.
Podle vědců, kteří své výsledky prezentovali ve specializované studii, by malé zařízení mohlo zásadně změnit komunikaci u lidí s těžkou paralýzou. Čip, který je velký jen asi jako špička prstu, může být implantován i zdravým lidem.
Čip MiBMI interpretuje mozkové signály generované během vizualizovaného psaní a převádí je na text na obrazovce v reálném čase. Zpracovává signály až z 512 kanálů současně, což by mělo umožnit poměrně přesný záznam mozkové aktivity.
Při testech s osobou trpící tetraplegií byl čip schopen správně identifikovat 90,8 procenta vizualizovaných písmen. Dokáže také rozlišovat mezi 31 různými symboly, včetně příkazů jako „space“ a „backspace.“
Autoři studie poukazují na mimořádnou účinnost MiBMI, která využívá inovativní metodu zvanou „charakteristické neuronové kódy“ (DNC), která dosahuje vysoké přesnosti s minimální spotřebou energie.
Čip se navíc aktivuje pouze v případě příslušné nervové aktivity, což šetří energii a zlepšuje kvalitu signálu. Současná rychlost zápisu je 90 znaků za minutu – výrazné zlepšení oproti stávajícím pomůckám.
Technologie MiBMI by mohla brzy umožnit plnou implantovatelnost rozhraní mezi mozkem a počítačem, které nevyžaduje externí zařízení a umožňuje bezdrátovou komunikaci s jinými zařízeními.
Bohužel zatím není nic známo o dlouhodobé bezpečnosti a stabilitě takového implantátu a ani o adaptaci na individuální rozdíly v mozkových signálech.
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.