
Ceny ropy po počiatočnom raste klesajú. Môže za to rozhovor amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o ukončení tri roky trvajúcej vojny na Ukrajine, čo by mohlo zmierniť sankcie uvalené na ruský energetický vývoz.
Pôvodne ceny ropy rástli kvôli obavám, že nestabilita na Blízkom východe by mohla znížiť dodávky ropy, a kvôli nádeji, že plánované stimulačné opatrenia v Číne a Nemecku by mohli zvýšiť dopyt po rope v oboch krajinách, ktoré patria medzi jej popredných konzumentov.
Okolo 18:40 SEČ cena severomorskej ropy Brent klesala o 0,5 percenta na 70,71 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase strácala 0,8 percenta a obchodovala sa za 67,07 dolára za barel.
Analytici však upozorňujú, že aj v prípade, že sa USA a Rusko dohodnú na prímerí na Ukrajine, bude trvať ešte dlho, kým sa ruský vývoz energií výraznejšie zvýši. Podľa údajov amerického vládneho úradu pre energetické informácie EIA vlani Rusko ťažilo 9,2 milióna barelov ropy denne. V roku 2022 ťažba predstavovala 9,8 milióna barelov denne a v roku 2016 dosiahla rekordných 10,6 milióna barelov denne.
Na Blízkom východe Trump sľúbil, že bude pokračovať v americkom útoku na jemenských povstalcov, pokiaľ neukončia svoje útoky na lode v Červenom mori. Trump tiež uviedol, že za všetky útoky Húsíovcov bude činiť zodpovedným Irán, ktorý jemenskú skupinu podporuje.
Ak USA zakročia proti Iránu alebo Húsíovci proti iným arabským producentom, mohlo by to znížiť celosvetové dodávky ropy. Irán je členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a podľa EIA vlani vyťažil zhruba 3,3 milióna barelov ropy denne.
V Nemecku, ktoré je najväčšou európskou ekonomikou, schválil parlament plán masívneho zvýšenia výdavkov. Ukončil tak fiškálny konzervatizmus trvajúci desaťročia a priniesol nádej na oživenie hospodárskeho rastu.
V Číne potom v januári a vo februári zrýchlil rast maloobchodných tržieb. To je vítaný signál pre politikov, ktorí sa snažia podporiť domácu spotrebu, aj keď sa zvýšila nezamestnanosť a znížila výroba v továrňach, čo podčiarkuje napätie v ekonomike, ktorá čelí novým americkým clám. Čína je druhou najväčšou ekonomikou na svete po tej americkej.
Americký ropný inštitút API dnes zverejní údaje o zásobách ropy v USA a v stredu ho bude nasledovať EIA. Analytici očakávajú, že zásoby ropy v uplynulom týždni stúpli o zhruba 900-tisíc barelov. Vlani v rovnakom období klesli o dva milióny barelov, napísala agentúra Reuters.
