Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Tri dni, keď Prešov patril Kataláncom. Španielsky región sa na Šariši prezentoval obrami i ľudskými vežami

Už celé stáročia bojujú o svoje miesto na Zemi. Hoci ich v Katalánsku, vo Valencii či na Baleárskych ostrovoch žije osem miliónov a ďalšie státisíce tvoria diaspóru po celom svete, stále nemajú svoj vlastný štát. A keď sa o jeho vyhlásenie pred siedmimi rokmi aspoň pokúsili v referende, centrálna vláda v Madride a španielska justícia […]
Menej ako 1 min. min.

Už celé stáročia bojujú o svoje miesto na Zemi. Hoci ich v Katalánsku, vo Valencii či na Baleárskych ostrovoch žije osem miliónov a ďalšie státisíce tvoria diaspóru po celom svete, stále nemajú svoj vlastný štát. A keď sa o jeho vyhlásenie pred siedmimi rokmi aspoň pokúsili v referende, centrálna vláda v Madride a španielska justícia im akékoľvek snahy o nezávislosť rezolútne zmietli zo stola. Viacero katalánskych lídrov dokonca skončilo za mrežami za údajnú vzburu, ďalší žijú v exile.

Katalánci sa tak usilujú šíriť svoje hodnoty a myšlienky aspoň prostredníctvom bohatej kultúry. Napríklad v podobe medzinárodného festivalu Aplec, ktorého 36. ročník sa uplynulý víkend uskutočnil v Prešove. Obyvateľom i návštevníkom mesta sa v priebehu troch dní predstavilo viac ako 600 umelcov a ochrancov tradícií tohto najbohatšieho španielskeho regiónu.

Vyše 80-tisícová metropola Šariša sa tak pripojila k mestám, v ktorých sa Aplec Internacional konal v uplynulých rokoch – k Villachu v rakúskej spolkovej krajine Korutánsko, moravskej Ostrave, rumunskému Temešváru či sardínskemu Algheru. Mimochodom, práve posledné spomínané mesto, ktoré dnes spolu s celou Sardíniou patrí Taliansku, je známe tým, že sa v ňom hovorí špecifickým dialektom katalánčiny. Priviezli ho sem ešte pred stáročiami katalánski námorníci.

V blízkosti Ukrajiny

A prečo práve Prešov? Zámerom Kataláncov je organizovať festival skôr v menších mestách, ktoré nie sú metropolami svojich krajín, zároveň však majú ambíciu prezentovať spolu s nimi ich vlastné tradície. I keď aj tu by sa našli výnimky – Applec hostila napríklad Budapešť či Kodaň. „Prešov je v mnohom špecifický, leží v blízkosti dvoch hraníc – ukrajinskej a poľskej,“ približuje pre HN Krystyna Schreiberová, šéfka delegácie katalánskej vlády v strednej Európe so sídlom vo Viedni. V podstate ide o ambasádu, ktorá má na starosti aj Slovensko. No tým, že Katalánsko – aspoň zatiaľ – nie je samostatná krajina, a teda nemá so Slovenskom, ktoré ho uznáva ako súčasť Španielska, nadviazané oficiálne diplomatické vzťahy, nemôže byť táto delegácia nazývaná ako veľvyslanectvo. Podobný je prípad Taiwanu, ktorý uznávame ako súčasť Číny. V Bratislave tak funguje taiwanské zastúpenie pod názvom Tchajpejská reprezentačná kancelária, hoci jej šéf David Nan-yang Lee je vzhľadom na svoju celoživotnú diplomatickú kariéru titulovaný ako veľvyslanec.

Patrí medzi najbohatšie regióny Španielska. I preto Katalánsko na nezávislosť zatiaľ len čaká (reportáž)

Prešov, Ostrava, Villach či Turín tvoria v mnohých ohľadoch akýsi protipól Bratislavy, Prahy, Viedne a Ríma. A podobne je na tom aj Barcelona, ktorá v rámci Španielska neraz čelí rôznym formám „madridocentrizmu“. Inými slovami, centrálna španielska vláda často rozhoduje aj o veciach, ktoré by mali byť v plnej réžii Kataláncov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 53% na dočítanie.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie