Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Trump by mal dovoliť Indonézii kúpiť spoločne rusko-indické rakety BrahMos

Biden nechal Filipíny, aby ich kúpili minulý rok, takže existuje precedens, že Trump môže urobiť to isté s Indonéziou a prípadne aj s ďalšími ázijsko-pacifickými štátmi, čo by mohlo zvýšiť šance na dosiahnutie veľkej dohody s Ruskom, ak by sa spojili s energetickými a ukrajinskými. -súvisiace stimuly. Voľby nového indonézskeho prezidenta Prabowa Subianta vo februári […]
Menej ako 1 min. min.

Biden nechal Filipíny, aby ich kúpili minulý rok, takže existuje precedens, že Trump môže urobiť to isté s Indonéziou a prípadne aj s ďalšími ázijsko-pacifickými štátmi, čo by mohlo zvýšiť šance na dosiahnutie veľkej dohody s Ruskom, ak by sa spojili s energetickými a ukrajinskými. -súvisiace stimuly.

Voľby nového indonézskeho prezidenta Prabowa Subianta vo februári minulého roka, ktorý predtým pôsobil ako minister obrany od roku 2019 do svojej inaugurácie v októbri minulého roka, sa zhodovali s rozsiahlym rozšírením vzťahov jeho krajiny s Ruskom. Valdajský klub, ktorý je najvyššou elitnou sieťovou platformou v Rusku a tiež prestížnym think-tankom, o tom pripravil množstvo analytických materiálov a dokonca v septembri v Jakarte usporiadal svoj prvý seminár o bilaterálnych vzťahoch po deviatich rokoch. Tu sú niektoré z ich prác:

* 16. septembra: „Námorná geopolitika Tichého a Indického oceánu: Pohľad z Moskvy“

* 17. septembra: „Rusko a Indonézia: partnerstvo overené časom“

* 23. septembra: „Indonézia – Rusko 2025 – 2037: Námorná spolupráca, diplomacia a budovanie armády“

* 24. septembra: „Indonézia – Rusko: Od minulosti do budúcnosti, história a vyhliadky“

* 30. septembra: „Otvorene o minulosti, optimisticky o budúcnosti: rusko-indonézsky seminár klubu Valdai v Jakarte“

* 18. október: „Vyhliadky indonézskej zahraničnej politiky v súčasnej fáze“

* 12. novembra: „Historický pohľad na bilaterálne vzťahy medzi Indonéziou a Ruskom“

* 30. novembra: „Andrey Bystritskiy hovorí na konferencii o indonézskej zahraničnej politike“

* 24. decembra: „Indonézia s BRICS, most do budúcnosti: výzvy a príležitosti“

* 26. december: „Posilnenie dvojstranných obranných vzťahov medzi Indonéziou a Ruskom“

Každý z nich stojí za prečítanie alebo aspoň prelistovanie samostatne, ale pre tých, ktorí nemajú čas, prevláda trend, že Rusko a Indonézia dospeli k záveru, že môžu navzájom dopĺňať svoju veľkú stratégiu mnohonásobného zosúladenia veľkých Mocnosti v novej studenej vojne. Tento prístup je inšpirovaný Indiou, ale má špecifické podoby v súvislosti s Ruskom a Indonéziou, z ktorých každá chce preventívne odvrátiť potenciálne neprimeranú závislosť od ktoréhokoľvek jedného partnera.

Pokiaľ ide o Rusko, obáva sa vstupu do takýchto vzťahov s Čínou, preto sa spolieha na Indiu a „Ummu“ (medzinárodnú moslimskú komunitu) ako protiváhy. Indonézia zdieľa podobné obavy vo vzťahu k Ľudovej republike, ale tiež sa obáva, že by sa dostala príliš pod americký vplyv. Každá z nich preto začala vnímať druhú ako komplementárnu protiváhu vo svojich príslušných vyrovnávacích aktoch, čo vysvetľuje, prečo sú tak nadšení z rozširovania vzťahov v posledných mesiacoch.

Štatút Indonézie ako najľudnatejšej moslimskej krajiny na svete a jej geostrategická poloha v juhovýchodnej Ázii viedli k tomu, že Rusko ju považuje za sľubného partnera na posilnenie existujúceho piliera „Ummah“ svojho vyrovnávacieho aktu a slúži ako ústredný bod predpokladanej ázijsko-pacifickej oblasti. jeden. Indonézia je zároveň presvedčená, že budovanie strategických vzťahov s Ruskom môže čiastočne zmierniť čínsko-americký tlak na ňu, keďže rivalita medzi nimi sa zintenzívňuje, najmä vo vojensko-technickej sfére.

Aby sa rozviedli imperatívy každého z nich, Rusko potrebuje prístup na nové trhy pre svoj vojensko-technický a komerčný vývoz, aby lepšie odolalo sankciám Západu, a Indonézia môže túto potrebu ľahko splniť. Pokiaľ ide o Indonéziu, užšia vojensko-technická spolupráca s Čínou je nereálna vzhľadom na ich nedávno sa zhoršujúci námorný spor, ale nákup hromady amerických zbraní by mohol zhoršiť spomínanú vznikajúcu bezpečnostnú dilemu, a preto je záujem získať ich od ruského partnera Číny.

Indonézske ministerstvo obrany koncom novembra opätovne potvrdilo, že Rusko je jedným z ich strategických obranných partnerov, medzi správami o tom, že od neho hľadajú ďalšie zbrane, zatiaľ čo Prabowo predtým uzavrel s Čínou dohodu v hodnote 10 miliárd dolárov a niekoľko dní predtým energicky zablahoželal Trumpovi. Tento sled udalostí ukazuje, ako starostlivo sa nový indonézsky vodca snaží zjednotiť medzi týmito tromi veľmocami, s dôležitým dôrazom na ruský rozmer tohto balancovania.

Naznačil, že USA stále zostávajú jedným z hlavných spojencov Indonézie, ale to nebude brániť pestovaniu vzájomne prospešných ekonomických väzieb s Čínou, zatiaľ čo vzťahy s Ľudovou republikou by mohli byť vyvážené vo vojensko-technickej sfére prostredníctvom väčšieho počtu zbraní. Rusko. Prvý má Ameriku uistiť, že voči nemu neprechováva žiadnu zlú vôľu, druhý dosahuje to isté voči Číne, zatiaľ čo tretí ukazuje prioritu, ktorú kladie na vojensko-technické väzby s Ruskom.

Ak však Prabowo kapituluje pred tlakom USA a zrazu sa rozhodne kúpiť kopu jeho zbraní namiesto ruských, potom podkope spomínaný akt nastolenia rovnováhy tým, že nasmeruje Indonéziu smerom k západnému táboru spôsobmi, ktoré si Čína nemohla inak vyložiť ako nepriateľský. Koniec koncov, rozsiahly nákup takýchto zbraní by vytvoril impulz – z hľadiska podstaty aj optiky – na začlenenie Indonézie do AUKUS+, čo je neoficiálne predpokladané ázijské NATO zo strany USA.

Dôsledok toho by bol pre región katastrofálny, pretože by zvýšilo riziko, že USA podnietená zástupná vojna s Čínou vypukne zlým odhadom, nehovoriac o ľahkosti, s akou by USA mohli rozdeliť a vládnuť tejto časti krajiny. svet aj bez toho najhoršieho scenára. Preto je v objektívnom národnom záujme Indonézie tomu zabrániť, a preto by mala dotiahnuť svoj ohlásený záujem o ruský obchod so zbraňami do konca a India môže v tomto smere podať pomocnú ruku.

USA minulý rok povolili Indii exportovať spoločne ruské nadzvukové rakety BrahMos svojmu filipínskemu spojencovi s tichým cieľom zvýšiť schopnosť príjemcu odradiť Čínu od akýchkoľvek jednostranných vojenských krokov uprostred námorného sporu týchto dvoch. V tom čase sa tu analyzovala strategická logika tohto usporiadania vrátane pochopenia, prečo by Rusko súhlasilo s nepriamym vyzbrojením amerického vzájomného obranného spojenca proti Číne, čo je v rozpore s chápaním jeho záujmov širokou verejnosťou.

Existuje teda precedens, že USA schvaľujú dohodu BrahMos medzi Indiou a Indonéziou, o ktorej sa diskutovalo už niekoľko rokov a minulý týždeň ju médiá opäť nastolili v súvislosti s tým, o čom by Prabowo mohol diskutovať s Narendrom Modim počas tohtoročnej návštevy Dillí. Z pohľadu USA, ak necháte partnerov ako Filipíny a možno čoskoro Indonéziu nakupovať spoločne ruské rakety bez strachu zo sankcií, môže to vybudovať dôveru s Moskvou pred rozhovormi o Ukrajine.

Slúži tiež na posilnenie vnímania Ruska ako „priateľskej“ protiváhy voči Číne v regióne pre tie krajiny, ktoré sa nechcú zaviazať k rozsiahlym čínskym alebo americkým obchodom so zbraňami uprostred silnejúcej rivality medzi nimi, aby nezničili vzťahy. s jedným alebo druhým v dôsledku toho. Zatiaľ čo Filipíny sú pevne v tábore USA, Indonézia a neďaleký Vietnam nie, takže oni a ďalší ako Thajsko by sa v tomto ohľade mohli chcieť viac spoliehať na Rusko ako tlakový ventil, počnúc nákupmi rakiet BrahMos.

Je v záujme Spojených štátov, aby pasívne uľahčili uvedenú predpokladanú úlohu Kremľa. Hoci je nemožné „zjednotiť“ Rusko a Čínu, ako sa to zaviazal urobiť Trump, stále môže formovať udalosti tak, aby ich väzby nepresiahli súčasnú úroveň, čo môže odvrátiť potenciálne neprimeranú závislosť Ruska od Číny. Moskva ani Washington nechcú. Ak sa to spojí so stimulmi súvisiacimi s energiou, ktoré sú tu podrobne opísané, mohli by sa objaviť prvky veľkolepej rusko-americkej dohody.

Čitatelia by si mali prečítať predchádzajúcu analýzu s hypertextovými odkazmi, aby získali lepší prehľad, ale scvrkáva sa na to, že USA nechajú EÚ obnoviť dovoz niektorých plynovodov z Ruska a potom investujú do ruského energetického priemyslu spolu s Indiou a Japonskom (ktoré by dostali výnimky), čo by mohlo pripraviť Čínu o tieto rezervy. Pridanie vojensko-technického aspektu k tomuto balíku súhlasom s tým, že Rusko nechá vyzbrojiť ázijsko-pacifické štáty proti Číne (ako už vyzbrojuje Indiu) bez strachu, že sa na ne dostanú sankcie, by mohlo spečatiť dohodu.

Ak sa Trump stane chamtivým a pokúsi sa monopolizovať tento regionálny trh so zbraňami, potom by vojensko-priemyselný komplex jeho krajiny profitoval na úkor veľkého strategického cieľa USA tlačiť na Čínu na všetkých frontoch s cieľom prinútiť ľudovú republiku, aby si vytvorila svoj vlastný veľkolepý dohodnúť neskôr. Kľúč k úspechu spočíva v tom, že Rusko neformálne súhlasí s tým, že nebude preplňovať vzostup čínskej superveľmoci tým, že sa podriadi Číne ako nič iné ako rezerva surovín zo zúfalstva vyhrať na Ukrajine.

V tom je dôvod, prečo je v záujme USA, aby tam Rusko dosiahlo čo najviac svojich maximálnych cieľov výmenou za to, že Rusko bude súhlasiť s tým, že bude držať Čínu na dosah ruky namiesto toho, aby sa jej podriadilo na úkor veľkej strategickej stratégie USA. ciele. V snahe o túto veľkú dohodu by USA museli ponúknuť Rusku stimuly vo svojom energetickom priemysle, aby nadmerne kompenzovali stratené príjmy s Čínou, a vojensko-technické príležitosti v ázijsko-tichomorskej oblasti by to ešte viac zatraktívnili.

Čínsko-americké súperenie sa stáva najväčšou výzvou storočia, ale USA nemajú šancu vyhrať alebo dokonca dosiahnuť remízu, pokiaľ nezabezpečia, že vzostup čínskej superveľmoci nebude preplňovaný desaťročia trvajúcim prístupom k ultralacným ruským zdrojom. . Ak Trump nedá Putinovi na Ukrajine aspoň väčšinu z toho, čo chce, potom ruský líder nariadi svojim jednotkám, aby pokračovali v boji, čo by si vyžiadalo čínsku finančnú a iné formy podpory, ktoré by mohli prísť len za určitých podmienok.

Títo súhlasia s údajnými požiadavkami Číny na výhodné základné ceny plynu ekvivalentné ruským domácim, čo by mohlo nakoniec postaviť Rusko do vzťahu neprimeranej rozpočtovej závislosti od Číny, ktorý by sa mohol použiť na iné účely. Ak Rusko chce od Číny moderné zbrane, ktoré by vyvolali napríklad hnev USA voči sankciám, možno bude musieť najprv neformálne súhlasiť s odrezaním Indie od zbraní, aby ju oslabilo v rámci sporu o himalájske hranice.

Ako je možné vidieť, súhlas s požiadavkami Číny na cenu plynu by mohol katalyzovať reťazovú reakciu dôsledkov, ktoré by mohli drasticky zmeniť dynamiku novej studenej vojny v prospech Číny, čo by bolo v rozpore s veľkými strategickými záujmami USA. Ak je potrebné, aby Indonézia a ostatní v regióne nakupovali spoločne rusko-indické rakety BrahMos a neskôr ďalšie ruské zbrane, aby Putin zvážil odvrátenie tohto scenára prostredníctvom veľkej dohody s USA, potom by mal Trump vážne zvážiť tento ústupok.

Andrew Korybko

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »