Americký prezident Donald Trump podpísal exekutívny príkaz, ktorým nariadil ministerstvám financií a obchodu Spojených štátov vytvoriť štátny investičný fond. Tento fond by mohol kúpiť americké aktivity spoločnosti TikTok, ktorú vlastní čínska firma ByteDance. Povedal to dnes novinárom minister financií Scott Bessent.
Podrobnosti o tom, ako bude fond fungovať a ako bude financovaný, zatiaľ nie sú k dispozícii. Trump už skôr uviedol, že by mohol byť financovaný z „ciel a ďalších inteligentných vecí“. Obvykle sa takéto fondy spoliehajú na to, že krajina bude mať pri investíciách rozpočtový prebytok, USA ale hospodária so schodkom.
„Vytvoríme to v najbližších 12 mesiacoch,“ povedal Bessent. Dodal, že vláda chce speňažiť aktíva v súvahe, teda to, čo štát vlastní, v prospech amerického ľudu.
Trump už ako kandidát načrtol možnosť vytvorenia takého vládneho investičného nástroja. Uviedol, že by mohol financovať veľké národné snahy, ako sú infraštruktúrne projekty, výroba a lekársky výskum.
TikTok má v Spojených štátoch zhruba 170 miliónov používateľov. Tento rok 19. januára nadobudol platnosť zákon, podľa ktorého má jeho čínsky vlastník svoje aktivity v USA predať alebo ukončiť ich činnosť. Dôvodom je národná bezpečnosť. Trump však po svojom nástupe do funkcie podpísal príkaz, ktorý platnosť zákona odložil o 75 dní.
Trump dodal, že o kúpe TikToku rokoval s viacerými ľuďmi. O budúcnosti populárnej aplikácie rozhodne pravdepodobne tento mesiac. Už skôr uviedol, že by chcel, aby USA mali v spoločnom podniku vlastniacom túto sieť v krajine podiel 50 percent.
Analytici hodnotu TikToku odhadli na 50 miliárd dolárov. Agentúra Reuters uviedla, že sa záujemcov o firmu objavilo niekoľko, vrátane bývalého majiteľa Los Angeles Dodgers Franka McCourta. Spoločnosť Perplexity AI potom podľa zdrojov predložila ByteDance ponuku na svoju fúziu s TikTokom.
Štátne investičné fondy sú fondy vlastnené štátom, ktoré investujú do rôznych aktív, napríklad akcií, dlhopisov, nehnuteľností alebo infraštruktúrnych projektov. Sú financované prebytky z rozpočtu, výnosy z predaja prírodných zdrojov, ako ropa a plyn, alebo inými vládne príjmy. Najväčší štátny investičný fond na svete má Nórsko.
Fond je financovaný z príjmov z predaja ropy. Medzi ďalšie krajiny, ktoré majú veľké štátne investičné fondy, patria Čína, Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia, Kuvajt, Singapur, Katar či Rusko.
Podľa Medzinárodného fóra štátnych investičných fondov existuje po celom svete viac ako 90 takých fondov, ktoré spravujú aktíva v hodnote viac ako osem biliónov dolárov, napísala agentúra Reuters.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.