Po bližším pohledu na rýsující se novou americkou administrativu se zdá, že bude plná válečných štváčů, většinou ostře soustředěných na Čínu. Ovšem Mike Waltz, který se má stát poradcem pro národní bezpečnost, je válečný štváč ve všech směrech.
Zajímavá je i jeho pozice k válce na Ukrajině, o které sice nebude rozhodovat sám, nicméně v Trumpově administrativě bude mít coby poradce zásadní slovo.
Na druhou stranu je možné, že bude využit skutečně především pro „národní bezpečnost,“ protože v poslední době se zabýval zejména vyšetřováním atentátu na Trumpa.
Mike Waltz, aktuálně republikánský Kongresman, je bojově vyznamenaný Zelený baret a plukovník Národní gardy ve výslužbě, který působil v Afghánistánu.
Waltz byl od počátku věrným zastáncem ukrajinské proxy války a byl jedním z mála členů Kongresu, který navrhl, aby USA vyslaly do země „vojenské poradce.“ Kritizoval také Bidena za to, že údajně nebyl dostatečně agresivní.
V roce 2023 začal Waltz vyjadřovat skepticismus vůči válce a řekl, že zapojení USA do konfliktu „není udržitelné.“ V rozhovoru pro NPR minulý týden však Waltz navrhl, že by prezidentovi poradil, aby ukončil válku na Ukrajině eskalací.
Když Waltz vysvětloval, jak si myslí, že by Trump mohl přivést obě strany k jednacímu stolu, Waltz řekl, že USA by mohly zintenzivnit vymáhání sankcí vůči Rusku a podpořit Ukrajinu s použitím zbraní dodaných NATO pro údery na dlouhé vzdálenosti v Rusku, čímž by, jak prezident Vladimir Putin jasně řekl, riskovali jadernou válku.
„V první řadě byste prosadili skutečné energetické sankce vůči Rusku. Rusko je v podstatě čerpací stanice s atomovkami. Putin nyní prodává přes Čínu a Rusko více ropy a plynu než před válkou. A vy to spojíte s uvolněním naší energie, zrušením zákazu LNG a jeho ekonomika a jeho válečná mašinérie velmi rychle vyschnou,“ řekl Waltz.
„Takže si myslím, že to dostane Putina ke stolu. Máme páku, jako je sundání pout ze zbraní dlouhého doletu, které jsme poskytli Ukrajině. A pak si samozřejmě myslím, že máme se Zelenským spoustu páky, abychom je dostali ke stolu,“ dodal Waltz.
Nicméně i přes tyto jeho velkohubé řeči jinde hovořil velmi podobně jako Trump či další jestřábi umístění do jeho administrativy. Opět jeho výroky naznačují, že zásadní zájem má – podobně jako Trump či budoucí ministr zahraničí Rubio a ministr obrany Hegseth – především o Čínu.
Waltz v eseji pro Economist argumentoval, že USA jsou příliš uvázlé na Blízkém východě a na Ukrajině, ale měly by odtud odejít a více se zaměřit na Čínu.
Je známý jako jeden z největších čínských jestřábů v Kongresu, který v roce 2021 prohlásil, že USA jsou ve studené válce s Čínou . Často vyzývá USA, aby poslaly na Tchaj-wan více zbraní, přičemž loni prohlásil, že USA by měly ostrov vyzbrojit „po zuby.“
Tato prohlášení tedy opět potvrzují, že nová americká administrativa se mnohem více soustředí na Čínu – a to možná až tak, že v zájmu přemístění co největšího počtu sil na Dálný východ opustí jak Ukrajinu, tak Blízký východ (odchod ze Sýrie nedávno Trump oznámil).
Bezesporu nejsou prohlášení Trumpa, Rubia, Hegsetha či Waltze žádným náznakem, že by se USA coby „světový policajt“ zcela stáhly, jen se více soustředí na oblasti poměrně vzdálené Evropě.
Proč by jinak Trump soustředil do své administrativy na klíčové pozice ty nejfanatičtější „čínské jestřáby?“
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
