Výsadba trvaliek sa spravidla vykonáva dvakrát ročne: na jar a na jeseň. Trvalky, čo rozkvitajú na jar, sa vysádzajú na jeseň. A trvalky kvitnúce v lete a na jeseň sa vysádzajú na jar. Ako ich správne vysadiť?
Kvitnúce trvalky
Trvalky získali svoje meno podľa toho, že na jednom mieste vydržia rast niekoľko rokov. Voľnú prírodu či vašu záhradu budú teda zdobiť opakovane. Aj preto sú najobľúbenejšími okrasnými rastlinami. Cez zimu ich nadzemné časti síce uhynú, ale v pôde bezpečne prezimujú ich korene s púčikmi alebo podzemkami. Počas jari je dôležité skontrolovať tie, ktoré na záhrade prezimovali a taktiež je možné prisadiť aj ďalšie.
Tip: Najlepší trik, ako si zaobstarať kvitnúcu záhradu od jari do jesene je ten, že si vysejete kvety, ktoré rozkvitajú v rôznom čase. Trvalky, ktoré máte už nejaký čas v záhone a ktoré vykvitajú v lete alebo na jeseň, môžete na jar množiť delením trsov.
Kedy sadiť trvalky?
Vo všeobecnosti platí, že trvalky môžu byť sadené buď na jar po tom, ako pominie riziko mrazov a pôda sa dostatočne oteplí, alebo na jeseň, kedy je pôda stále teplá, ale rastliny už vstupujú do obdobia pokojného rastu. Samozrejme existujú aj výnimky. Niektoré na jar kvitnúce trvalky sa vysádzajú na jar, ale s ich výkvetom musíte počítať až na ďalší rok.
Tip: Aby ste mali pestrú a rozkvitnutú záhradu aj v lete, nebojte sa každoročne vysádzať aj letničky. Síce sa jedná o jednoročné rastliny, ktoré po výkvete uhynú, ale ich kvety vám spríjemnia leto.
Jesenná výsadba trvaliek
Trvalky, ktoré rozkvitajú na jar, sa vysádzajú na jeseň. Vrámci jesennej výsadby väčšina záhradkárov odporúča sadenie trvaliek od septembra do októbra. V chladnejších oblastiach je dôležité sadenie ukončiť dostatočne skoro, aby sa rastliny stihli zakoreniť pred prvými mrazmi.
Jarná výsadba trvaliek
Trvalky kvitnúce v lete a na jeseň, napríklad chryzantémy alebo astry, sa vysádzajú na jar. Ideálne obdobie je od apríla do mája. Rastliny sa tak stihnú dobre zakoreniť a adaptovať na nové prostredie pred letným teplom.
Príprava pred sadením
Než sa pustíme do sadenia kvetín, záhony po zime zrýľujeme a odstránime nechcenú burinu a nánosy lístia a konárov. Na jar s výsevom trvaliek sa nijako neponáhľame. Niektoré druhy je lepšie si predpestovať doma na okennom parapete a až následne preniesť trvalky do záhrady. Pred samotným vysadením si tiež premyslite, aké kvety vedľa seba budete dávať a všetko si farebne zlaďte.
Berte do úvahy aj veľkosť kvetov a to, akú častú potrebujú zálievku, koľko slnečných lúčov a akú pôdu vyžadujú. Keďže vám budú trvalky zdobiť záhradu niekoľko rokov, je lepšie všetko dvakrát premyslieť dopredu ako po lete prerývať celý záhon a kvety sťahovať.
Trvalky do skalky
Trvalky sú často ideálnou voľbou pre skalky, pretože mnohé z nich majú prirodzene nízke nároky na pôdu a vodu, čo im umožňuje dobre prosperovať v skalnatých alebo suchých podmienkach. Sklaky sa hodia pre trvalky, ktoré preferujú dobre drenážnu pôdu a plné slnko alebo čiastočný tieň. Ide napríklad o rozchodníky, karafiáty alebo zvončeky.
Mohlo by vás zaujímať: Skalka na záhrade – kam ju umiestniť a aké kvety vysadiť?
Najobľúbenejšie trvalky
Georgíny – Tieto kvety majú pestrú škálu farieb aj tvarov. Pri správnej starostlivosti vám navyše môžu georgíny robiť radosť od júna až do prvých mrazíkov.
Frézie – Tieto vysoké krásky sa hodia ako do záhona, tak aj do vázy. Vykvitajú v lete a vydržia kvitnúť až do septembra.
Gladioly – Máte na svojej záhrade slnečné miesto? Vysaďte naň gladioly, nazývané aj mečíky. Milujú slnko a slnečné lúče, a existujú v mnohých farbách, ktoré spolu môžete ľubovoľne kombinovať. Pokiaľ žijete v teplom podnebí, môže vám táto trvalka robiť radosť až do októbra.
Liatra klasnatá – nasledujúci kvet možno nepoznáte menom, ale určite ho poznáte aspoň podľa vzhľadu. Má špicaté kvety fialovej farby a je príbuzná so slnečnicou, margarétou a sedmokráskou. Nazýva sa aj šuškarda klasnatá a pokiaľ ste ju nestihli zasadiť na jeseň, nevadí. Na jar môžete šuškardu bez obáv zasadiť aspoň doma do kvetináča.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.