Turecko chce predávať na európsky trh viac prebytočného plynu z Ruska a Azerbajdžanu, ako aj z domácej ťažby. Pomôcť mu majú nové zmluvy o dodávkach skvapalneného plynu aj nová LNG infraštruktúra, ktorá by spracovala plyn z nových ložísk v Stredozemnom a Čiernom mori.
Turecko sa chce stať plynárenským uzlom a dodávateľom do Európskej únie a investuje do výstavby novej infraštruktúry na dovoz LNG, ako aj do domácej produkcie v Čiernom mori. Už teraz vyváža malé objemy do európskeho bloku, ale tieto toky sú obmedzené kapacitou potrubia na hranici s Bulharskom.
Nové zmluvy na dodávky na LNG
Teraz je Ankara podľa prezidenta Združenia tureckých distribútorov zemného plynu Yashara Arslana pripravená zamerať sa na vývoz nielen potrubného, ale najmä skvapalneného zemného plynu. Nasvedčuje tomu aj najnovší desaťročný kontrakt so spoločnosťou Shell o dodávkach LNG s možnosťou presmerovania dodávok do Európy.
Shell bude od roku 2027 predávať tureckej štátnej firme Botas plyn v objeme približne štyri miliardy kubických metrov (m3) ročne, uviedol minister energetiky Alparslan Bayraktar na slávnostnom podpise zmluvy v Ankare. To je zhruba osem percent z celkového dopytu po plyne v krajine v roku 2023, ukazujú údaje národného energetického regulátora. Zmluva zahŕňa možnosť dodávať plyn do európskych terminálov mimo Turecka, povedal Bayraktar a dodal, že Botas poskytne „kriticky dôležité“ možnosti v oblasti prepravy LNG.
V rokoch 2025 až 2027 tiež vyprší platnosť kontraktov uzavretých Tureckom na dovoz plynovodného plynu v celkovom objeme 36,15 miliardy m3. To je podľa Arslana príležitosť pre predĺženie existujúcich zmlúv s cieľom zabezpečiť bezpečnosť dodávok plynu. Okrem toho bude Turecko nakupovať lacný skvapalnený zemný plyn vďaka novým kontraktom a najmä vďaka zvýšeniu kapacity pre spotové dodávky LNG.
Domáca ťažba
Podľa Arslana otvoril cestu k vývozu skvapalneného plynu do Európy nielen rusko-ukrajinský konflikt, ale aj zmena domácej legislatívy. Tá umožnila krajine zamerať sa na budovanie infraštruktúry LNG a uzavrieť dlhodobé zmluvy o vývoze so susednými krajinami.
Podľa údajov Úradu pre reguláciu trhu s energiou doviezlo Turecko tento rok 50,5 miliardy kubických metrov zemného plynu a 30 percent z tohto objemu tvoril LNG. V nasledujúcich rokoch chce tento podiel zvýšiť na 40 percent.
Ankara tiež počíta s nárastom ťažby zemného plynu z nových ložísk v Stredozemnom a Čiernom mori. Uvedením plynového poľa Sakarya do prevádzky v Čiernom mori sa napríklad kapacita produkcie zemného plynu zvýšila z 350 až 400 miliónov m3 na 800 až 850 miliónov m3 ročne.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.