
Obnovu zničenej energetickej infraštruktúry chce Ukrajina využiť na jej ozelenenie. Vláda plánuje do konca desaťročia dosiahnuť 27-percentný podiel zelených zdrojov na svojom energetickom mixe, na čo bude potrebovať 18,3 miliardy eur.
Rusko systematicky ničí ukrajinský energosektor – od októbra 2022 do apríla 2023 Rusko podniklo 1 200 útokov na ukrajinský energetický systém. Tie sa zintenzívnili na jar 2024, takže energetický sektor krajiny prišiel o polovicu svojej výrobnej kapacity oproti stavu pred vojnou.
Obnoviteľné zdroje môžu byť riešením nielen po skončení vojny, ale aj počas konfliktu, lebo sú decentralizované, a tým aj ťažšie zasiahnuteľné a opraviteľné ako veľké elektrárne.
Ukrajina sa v súčasnosti musí vo väčšej miere spoliehať na svoje jadrové elektrárne, ako aj na výrobu energie zo slnka a z vetra. Vláda teraz predstavila plán, podľa ktorého chce pridať nové zariadenia na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov s výkonom približne 10-tisíc megawattov.
Podiel energie z obnoviteľných zdrojov v systémoch zásobovania teplom a chladom by mal v roku 2030 dosiahnuť 33 percent, vo výrobe elektriny 29 percent a v sektore dopravy 17 percent, uviedla vláda. Aký je súčasný podiel obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe, nešpecifikovala. Podľa miestnych médií je to približne 10 percent.
Prostriedok obrany
Maksym Bevz, vedúci tímu ukrajinskej organizácie Razom We Stand, ktorá žiada úplné embargo na ruské fosílne palivá, povedal portálu EURACTIV, že ak raketa zničí zopár solárnych panelov, ich výmena nie je náročná úloha, zničený uhoľný generátor sa však opraviť nedá. Podľa Bevza však „štátne financovanie obnoviteľných zdrojov nikdy nezačalo“.
Poukazuje na problémy so štruktúrou ukrajinského energetického trhu a tvrdí, že „systémy v regiónoch zostávajú v rukách monopolov, ktoré tvrdia, že sú novým decentralizovaným trhom s energiou“.
Ukrajinský špecialista na zelenú energiu dodal, že „niektoré komunity sa snažia vytvoriť nové mikrosiete s pomocou grantov, ale chýbajúci právny rámec neposkytuje transparentné odpovede na prevádzku takýchto decentralizovaných generátorov“.
Od jari 2023 Ukrajina rekonštruuje svoje elektrické zariadenia pomocou darov, pôžičiek a investícií od širokej škály vlád, multilaterálnych darcov a zdrojov zo súkromného sektora.
Ukrajinský minister energetiky German Galuščenko zdôraznil dôležitosť prestavby energetického systému krajiny. Energetická infraštruktúra je „víťaznou zbraňou vo vojne“, povedal na konferencii o obnove Ukrajiny.
Začiatkom júla 2023 dostala Ukrajina 8-tisíc ton západnej techniky prostredníctvom ukrajinskej podpornej pracovnej skupiny (USTF). EÚ koordinovala dodávku špecializovaného vybavenia na opravu poškodenej infraštruktúry, ako aj 5 500 generátorov.
Okrem toho Spojené štáty prostredníctvom USAID poskytli 475 miliónov dolárov (438 miliónov eur) na núdzovú pomoc vrátane 3 600 generátorov, 85 kilometrov oceľových rúr na opravu vykurovacích systémov a mobilnej elektrárne s výkonom 28 megawattov.
