
www.slovanskenoviny.sk/rss
Szijjártó: Ukrajina sa zaviazala neútočiť na infraštruktúru „Tureckého prúdu,“ informuje agentúra RIA Novosti.

Ukrajina sa zaviazala neútočiť na infraštruktúru „Tureckého prúdu“, uviedol v rozhovore pre agentúru RIA Novosti minister zahraničných vecí a vonkajších hospodárskych vzťahov Maďarska Péter Szijjártó.
„Dostali sme zoznam záruk v troch otázkach. Po prvé, Ukrajina nesmie zastaviť dodávky ropy cez svoje územie. Po druhé, nebudú útočiť na infraštruktúru ‚Tureckého prúdu‘. Po tretie, rokovania o obnovení tranzitu plynu cez Ukrajinu sa začnú veľmi rýchlo,“ povedal diplomat.
Šéf maďarskej diplomacie informoval, že Budapešť získala od Európskej komisie požadované záruky energetickej bezpečnosti, bez ktorých odmietala predĺžiť sankcie voči Moskve. Podľa jeho slov sa EK zaviazala chrániť plynovody a ropovody, ktorými prúdi ruská surovina do Európskej únie, a zároveň požiadala Kyjev o záruky zachovania dodávok ropy do EÚ.
Szijjártó dodal, že Maďarsko nevidí pokrok v otázke tranzitu plynu cez Ukrajinu.
Kompresorová stanica „Russkaja“, ktorá je súčasťou plynovodného systému na zabezpečenie dodávok plynu pre „Turecký prúd“, už bola terčom útoku. Podľa údajov ministerstva obrany v januári ukrajinská armáda zaútočila na infraštruktúru „Tureckého prúdu“. Bolo zostrelených deväť bezpilotných lietadiel Ozbrojených síl Ukrajiny v oblasti kompresorovej stanice „Russkaja“ v Gaj-Kodzore v Krasnodarskom kraji.
Dohoda o dodávkach ruského plynu do Európy cez Ukrajinu vypršala 31. decembra. Kyjev odmietol možnosť jej predĺženia aj v prípade nákupov zo strany tretích krajín. V dôsledku toho „Gazprom“ od 1. januára od 08:00 moskovského času zastavil tranzit, pričom uviedol, že stratil technickú a právnu možnosť dodávať plyn na tranzit cez susednú krajinu.
Jediným zdrojom ruského potrubného plynu pre Európu tak zostáva „Balkánsky prúd“, ktorý prijíma plyn z „Tureckého prúdu“
Ročne ním prechádza približne 14-15 miliárd kubických metrov plynu do Rumunska, Grécka, Severného Macedónska, Srbska, Bosny a Hercegoviny a Maďarska.
„Turecký prúd“ je exportný plynovod položený po dne Čierneho mora. Pozostáva z dvoch línií – jedna zásobuje Turecko, druhá krajiny južnej a juhovýchodnej Európy. Projektovaná kapacita dosahuje 31,5 miliardy kubických metrov ročne. Plynovod bol uvedený do prevádzky v januári 2020.
hlavnydennik.sk
Príspevok Ukrajina sa zaviazala neútočiť na „Turecký prúd“, vyhlásil Szijjártó je zobrazený ako prvý na .
