28.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/fizkes).
Každodenná sprcha je bežnou súčasťou mnohých domácností. Mnoho ľudí si nevie predstaviť, že by sa pred prácou alebo po nej neumyli. A niektorí to robia aj niekoľkokrát denne. Ukazuje sa, že väčšina z nás sa umýva príliš často. Vedci tvrdia, že každodenným kúpeľom si môžeme viac uškodiť ako pomôcť.
Ako často by sme sa mali umývať?
Foto: shutterstock/fizkes
Zdalo by sa, že starostlivosť o hygienu má samé výhody. Pravidelne bojujeme s baktériami a nečistotami, cítime sa lepšie a lepšie voniame. Pre mnohých ľudí je ťažké predstaviť si deň bez umývania zubov a tela a pravidelného umývania rúk – najmä po pandémii. Kým však zuby a ruky vyžadujú častejší kontakt s čistiacimi prostriedkami, sprchovanie by sme mali výrazne obmedziť.
„Súčasná posadnutosť hygienou môže byť škodlivá.“
„Zdržať sa každodenných spŕch sa môže zdať protispoločenské. Lekárski experti však tvrdia, že súčasná posadnutosť hygienou môže byť škodlivá pre naše zdravie“
– čítame na stránke NY Post.
Veľa sa umývame. Určite častejšie, ako to bolo ešte pred pár desaťročiami. Do veľkej miery sa to deje preto, lebo dnes máme neustály prístup k sprchám, teplej vode a hygienickým prostriedkom. Denne stretávame desiatky ľudí a chceme sa im bezchybne odprezentovať. Nedajbože, niekto ucíti z úst mierny zápach potu alebo nie práve sviežu arómu, pretože sme nedávno jedli jogurt. V mnohých prípadoch sa z reálnej potreby neumývame vôbec.
„Ľudia sa umývajú každý deň, pretože je to ‚spoločensky prijateľné’“
– povedala Sally Bloomfieldová, profesorka na London School of Hygiene and Tropical Medicine, citovaná na webovej stránke.
Nadmerné umývanie vedie k zmývaniu prirodzenej vrstvy, ktorá chráni našu pokožku pred vonkajšími faktormi. Pokožka zbavená tejto ochrany je „jalová“, náchylnejšia na podráždenie a ťažšie sa vyrovnáva s prítomnosťou baktérií a iných mikroorganizmov.
Ako často by sme sa mali umývať?
Slová dermatologičky Sandy Skotnicki pred časom vzbudili značnú pozornosť. Špecialistka povedala, že každý deň by sme sa mali sústrediť len na tri najcitlivejšie miesta na našom tele. Zvyšok umývame príliš často.
„Neexistuje jedna správna odpoveď pre každého, pokiaľ ide o umývanie pokožky a vlasov. Ideálna frekvencia závisí od typu pokožky a vlasov, od toho, ako veľmi sa potíte a ako sa zašpiníte“
– povedala dermatologička Joyce Park.
Odborníci uvádzajú, že sprchy by mali byť zvyčajne krátke, len niekoľko minút. Dôležitá je aj teplota vody. Na internete je veľa vtipov o tom, ako najmä ženy dokážu v sprche narobiť peklo. To je to najhoršie, čo môžeme pre svoju pleť a vlasy urobiť. To ich vysušuje, čím sú náchylnejšie na poškodenie a vonkajšie faktory.
Ak cítime potrebu sprchovať sa alebo kúpať sa každý deň, stojí za to zamerať sa na tie najcitlivejšie miesta, na ktoré sa hromadí najviac potu. Špeciálnu pozornosť venujú odborníci ľuďom, ktorí majú suchú, atopickú pokožku, náchylnú na ekzémy. Tí by mali znížiť frekvenciu sprchovania a vzdať sa dráždivých hygienických prostriedkov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Štyri návyky, ktoré zastavia starnutie po päťdesiatke. Začnite s tým ešte dnes
The post Umývate sa každý deň? Odborníci rovno hovoria: Je to chyba! „škodlivá posadnutosť“ appeared first on Vášeň v tebe.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.