Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Unikátní objev na Sibiři: Tělo mláděte mamuta zůstalo dokonale zachovalé, pomohla bažina?

V červnu tohoto roku představili ruští vědci zcela unikátní nález v oblasti Jakutska, kde místní obyvatelé objevili tělo mláděte mamuta. Mamutí kostra, pojmenovaná Yana, byla nalezena poté, co se rozšířil kráter v permafrostu, a to díky jeho postupnému rozpadu, uvedla CNN. ČTĚTE TAKÉ: Objev bizarní ryby vyrazil vědcům dech. Vypadá jako oteklý nos, to jsme ještě […]
Menej ako 1 min. min.

V červnu tohoto roku představili ruští vědci zcela unikátní nález v oblasti Jakutska, kde místní obyvatelé objevili tělo mláděte mamuta. Mamutí kostra, pojmenovaná Yana, byla nalezena poté, co se rozšířil kráter v permafrostu, a to díky jeho postupnému rozpadu, uvedla CNN.

ČTĚTE TAKÉ: Objev bizarní ryby vyrazil vědcům dech. Vypadá jako oteklý nos, to jsme ještě neviděli, tvrdí

Tělo bylo nalezeno v Batagaickém kráteru, který je největším svého druhu na světě. Místní obyvatelé si všimli, že se část mamutího těla objevila na povrchu poté, co se permafrost dal do pohybu, čímž došlo k odhalení zvířecích pozůstatků. Díky tomu nestihli odhalený exemplář poškodit například predátoři.

I když některé části těla, jako přední končetiny, byly již poškozeny predátory nebo ptáky, hlava a další části těla zůstaly neuvěřitelně dobře zachovány. Podle vědců mamut pravděpodobně uvízl v bažině, kde se uchoval po tisíce let.

„Je pravděpodobné, že mamut se dostal do bažiny, což pomohlo jeho tělu přežít až do dnešních dnů,“ citovalo zpravodajství BBC vědce z Mamutího muzea Gavrila Novgorodova. Tento objev je cenný zejména proto, že většina těl, která jsou vystavena tání permafrostu, bývá často poškozena zvířaty.

Nález mláděte mamuta není jediným významným objevem, který vědci v posledních letech učinili v Rusku. Tání permafrostu v důsledku klimatických změn odhalilo další prehistorické pozůstatky. Například před měsícem byly v této oblasti objeveny pozůstatky mumifikovaného těla šavlozubého tygra, které je staré přibližně 32 tisíc let. Letos také vědci našli zbytky 44 tisíc let starého vlka.

Význam tohoto nálezu spočívá nejen v neuvěřitelném stavu zachování, ale i v příležitosti lépe porozumět životním podmínkám doby ledové. Vědci nyní provádějí další testy, které by měly odhalit přesný čas smrti mamuta a poskytnout více informací o jeho životě.

„Je to jedinečný nález, který má obrovský vědecký význam nejen pro naši univerzitu a ruskou vědu, ale pro celý svět,“ řekl rektor Severovýchodní federální univerzity Anatolij Nikolajev.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ukrajina posílá do boje „robotického ničitele“ s těžkým kulometem. Podívejte se, jak funguje

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »