Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Unikol návrh o povinnom plnení zásobníkov plynu. Štáty si v ňom vybojovali ústupky

Členské krajiny môžu podľa kompromisného návrhu požadovať viac času na povinné 90 percentné naplnenie zásobníkov zemného plynu pred zimou, predbežné ciele ich plnenia sú po novm len orientačné a oslabujú sa tiež možnosti eurokomisie trestať oneskorencov. Začiatkom tohto mesiaca Európska komisia navrhla na ďalšie dva roky predĺžiť pravidlo, ktoré vyžaduje, aby si štáty počas letného […]
Menej ako 1 min. min.

Členské krajiny môžu podľa kompromisného návrhu požadovať viac času na povinné 90 percentné naplnenie zásobníkov zemného plynu pred zimou, predbežné ciele ich plnenia sú po novm len orientačné a oslabujú sa tiež možnosti eurokomisie trestať oneskorencov.

Začiatkom tohto mesiaca Európska komisia navrhla na ďalšie dva roky predĺžiť pravidlo, ktoré vyžaduje, aby si štáty počas letného obdobia postupne plnili zásobníky zemného plynu tak, aby 1. novembra dosiahli naplnenosť na 90 percent.

Krajiny, ktoré majú najväčšie skladovacie kapacity pre zemný plyn ako sú Nemecko, Taliansko, Francúzsko či Holandsko však požadovali pri plnení zásobníkov väčšiu flexibilitu a tiež, aby bol 90 percentný cieľ nižší alebo úplne dobrovoľný. Argumentujú tým, že pravidlo vzniklo počas vrcholu energetickej krízy v roku 2022, kedy dávalo zmysel a pomohlo európskym štátom zvládnuť hrozbu nedostatku dodávok plynu po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Poľsko, ktoré ako predsednícka krajina vedie rokovania o novej podobe nariadenia, sa snaží v týchto dňoch nájsť kompromis medzi členskými štátmi, európskym parlamentom a požiadavkami Komisie. Tá totiž stále považuje povinné plnenie zásobníkov za spôsob, ako znížiť riziko cenových skokov v prípade kolísania dodávok. Portál Euractiv sa dostal k uniknutému návrhu, ktorý naznačuje viaceré ústupky a oslabovanie povinnosti plniť zásobníky na maximum.

Eurokomisia trvá na povinnom plnení zásobníkov plynu napriek odporu členských štátov

Európska komisia nevyhovie krajinám, ktoré sú proti povinnému plneniu zásobníkov pred nadchádzajúcou zimou. Podľa nich ide o neaktuálne núdzové opatrenie, ktoré podporuje trhové špekulácie a zbytočne zvyšuje cenu plynu.

Letné nákupy sú nevýhodné

Povinné plnenie zásobníkov stanovenou trajektóriou napĺňania počas jari a leta už podľa týchto krajín nie je efektívne. Dáva tiež priestor špekuláciám a umelo zvyšuje vopred cenu plynu.

Zásobníky sú v súčasnosti prázdnejšie, ako to bolo v tomto období v rokoch 2022 či 2023, za čo môže chladnejšia zima aj obdobia nízkej rýchlosti vetra. Úložiská EÚ sa dokonca vyčerpávajú najrýchlejším tempom za posledných osem rokov. V súčasnosti sú zásoby plynu v EÚ naplnené na 55 percent v porovnaní so 70 percentami počas teplej minuloročnej zimy.

Krajiny sa obávajú, že prázdnejšie zásobníky a povinné limity zo strany eurokomisie spôsobí vyšší dopyt po palive na trhu a teda aj vyššie ceny plynu v letnom období. Draho nakúpený plyn budú však prevádzkovatielia zásobníkov predávať pod cenu – podľa údajov ICE Index bude plyn v zime 2025 oproti letu lacnejší o 4,90 eur za megawatthodinu.

Krajiny EÚ nechcú povinne plniť zásobníky na maximum v lete, keď je cena plynu najvyššia

Európska komisia chce, aby boli úložiská zemného plynu v Európe pred začiatkom zimy plné na 90 percent. Podľa krajín s najväčšími zásobami plynu povinné plnenie zásobníkov podporuje špekulácie a zvyšuje jeho cenu v letnej sezóne.

Komisia bude voči porušeniu pravidiel tolerantnejšia

Podľa kompromisného dokumentu, ktorý vypracovalo poľské predsedníctvo, by mal byť cieľ z 1. novembra splnený „kedykoľvek“ medzi 1. októbrom a 1. decembrom.

Okrem toho by sa predbežné ciele plnenia stali „orientačnými“ a vlády by sa mali „snažiť dodržiavať“ trajektóriu ich plnenia.

V prípade, že sa krajiny „podstatným a trvalým“ spôsobom odchýlia od svojej cesty, Komisia zohľadní individuálnu situáciu oneskorujúcich sa krajín a bude prihliadať na krátky časový rámec, ktoré majú štáty na dodržanie tohto nariadenia. Nebude teda automaticky konať proti krajine, ktorá poruší pravidlá.

Kompromisný dokument zo 14. marca nie je konečný a očakávajú sa ďalšie rozhovory o „cieli plnenia, trajektórii plnenia, dodatočnej flexibilite,“ uvádza sa v dokumente, pričom sa navrhuje, že by sa mohol revidovať aj cieľ 90 percentnej naplnenosti.

 

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »