Na dodržiavanie pravidiel a na bezpečnosť v cestnej premávke je nutné myslieť po celý rok. Zmena počasia však ovplyvňuje aj podmienky na cestných komunikáciách. Okrem zhustenej premávky musia vodiči s príchodom jesene počítať aj s ďalšími nástrahami.
Väčšina ľudí čaká s výmenou letných pneumatík za tie zimné až do prvého snehu. Z bezpečnostného hľadiska je však potrebné vymeniť ich oveľa skôr. Prezúvanie zimných pneumatík sa odporúča, pokiaľ denná teplota vzduchu klesne na 7 °C. Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza a vodič nemá na svojom vozidle zimné pneumatiky, hrozí mu udelenie blokovej pokuty vo výške 50 eur. V prípade, že vodič so svojho auta alebo nákladu neodstráni kusy ľadu a snehu, môže mu byť uložená bloková pokuta vo výške 30 – 50 eur.
Zákon a odborník
Na Slovensku platí zákon, ktorý hovorí o tom, že v čase od 15. novembra do 31. marca majú mať držitelia motorových vozidiel na automobiloch obuté zimné pneumatiky. Niekedy k nám však zavíta zima skôr, a preto sa na to nedá úplne spoliehať. Viacerí odborníci sa zhodujú, že vymeniť letnú pneumatiku za zimnú by sme mali, keď teplota klesne pod 7 stupňov Celzia. „Letná pneumatika pri teplote 7 stupňov Celzia zamrzne. Znižuje sa, až sa úplne stráca jej priľnavosť k vozovke a auto sa stáva nebezpečným a niekedy aj neovládateľným. Zimná pneumatika obsahuje zmäkčovače, a preto nezamrzne,“ objasňuje Martin Vanka, majiteľ žiarskeho pneuservisu. Okrem zmäkčovačov sa zimná pneumatika odlišuje od tej letnej hĺbkou dezénu, ktorý zabezpečuje záber kolies v snehu a na zľadovatenom povrchu vozovky. Zimný dezén by mal mať 4 milimetre.
Prezutí, neprezutí, čiastočné prezutí
Motoristov štandardne rozdeľujeme na dve skupiny. Tých, ktorí prezúvajú a tých, ktorí nie. „Potom sú tu ešte „špecialisti“, ktorí prezujú iba na polovicu. Konkrétne prezujú len dve kolesá, a teda hnanú nápravu auta. Buď prednú alebo zadnú. To je však ešte horšie, ako keby neprezuli vôbec,“ vysvetľuje Vanka a dodáva, že bezpečnosť jazdy ovplyvňuje aj stav opotrebovania pneumatiky: „Na jedných pneumatikách by sa nemalo jazdiť viac ako štyri roky. Zákazníci si často pozerajú dátum výroby pneumatiky, ale ten nie je tak úplne rozhodujúci. Pri správnych skladovacích podmienkach, v tme a suchu, môžeme päť rokov predávať pneumatiku ako novú a ďalšie štyri roky sa dá na nej bezpečne jazdiť. Samozrejme, je to individuálne, záleží aj od najazdených kilometrov, času jazdenia a podobne.“ Pomôckou pri pneumatikách nám môže byť tzv. magická štvorka. Čiže, prezúvame všetky štyri pneumatiky, ktoré by nemali byť používané viac ako štyri roky a ich dezén by mal byť štyri milimetre.
