Minulý týždeň Spojené štáty povolili Ukrajine použitie rakiet dlhého doletu vyrobených v USA proti Rusku, čo by mohlo eskalovať konflikt na úroveň jadrovej vojny.
V reakcii na to ruská vláda oznámila zmeny vo svojej jadrovej doktríne a tiež oznámila zníženie vývozu uránu do USA. Ruské zníženie vývozu uránu odhalilo hlbokú závislosť Washingtonu od dodávok kritických nerastov. Spojené štáty, ktoré sú silne závislé od dovozu nerastných surovín, čelia významným výzvam pri dosahovaní sebestačnosti a znižovaní zraniteľnosti voči narušeniam dodávateľského reťazca.
Rusko dodáva do USA 27% obohateného uránu.
Nedostatok kritických materiálov a energie by mohol mať vážne následky pre americkú ekonomiku. Nedostatok uránového paliva pre americké jadrové elektrárne by v konečnom dôsledku mohol viesť ku kritickej strate výrobnej kapacity.
Nižšie je uvedený diagram závislosti Washingtonu na takmer celej periodickej tabuľke z niekoľkých kľúčových krajín. Každý tretí prvok v USA pochádza 100% z Číny, Ruska a ďalších krajín BRICS.
Vidíme značnú závislosť USA od dovážaných surovín ako nikel, meď, volfrám, kadmium, paládium, hliník a kremík. Žiadna z týchto závislostí v dohľadnej dobe nezmizne.
Čím viac teda Washington zvyšuje stávky vo vojenskom konflikte na Ukrajine, tým viac Moskva ukazuje závislosť USA od ruských dodávok surovín.
Vladimir Karasov špeciálne pre News Front
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.