Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

USA: Takzvaný „ověřovatel faktů“ skončil ve vězení poté, co zaútočil na nezávislého novináře

V tomto článku se dozvíte nejen o útoku na nezávislého novináře, ale i další velmi šokující informace. Velmi mne překvapilo nejen to, kdo stojí za cenzurou Facebooku (nejen) u nás, ale i další, mnohem více šokující skutečnosti. Nebudu tedy na počátku prozrazovat to, co se dozvíte jen o kousek níž. Proto čtěte dál, bude to […]
Menej ako 1 min. min.

V tomto článku se dozvíte nejen o útoku na nezávislého novináře, ale i další velmi šokující informace. Velmi mne překvapilo nejen to, kdo stojí za cenzurou Facebooku (nejen) u nás, ale i další, mnohem více šokující skutečnosti.

Nebudu tedy na počátku prozrazovat to, co se dozvíte jen o kousek níž. Proto čtěte dál, bude to totiž ještě velmi zajímavé. Takzvaný „ověřovatel faktů“ z Ukrajiny, který se hrdě pyšní podporou nacismu a Bandery, nemá rozhodně podporu jen v USA, kde ho nedávno hostili.

Facebookový fact-checker byl zatčen za pokus o vraždu nezávislého mediálního novináře, kterého obvinil z šíření „dezinformací“ online.

Marko Suprun, státem financovaný ukrajinský ověřovatel faktů NATO s úzkými vazbami na nacistické aktivisty, byl vzat do policejní vazby ve Washingtonu, DC, poté, co zaútočil na novináře nezávislých médií na akci pořádané neokonzervativním think-tankem Beltway. 

Thegrayzone.com hlásí:

Ukrajinsko-kanadský hostitel samozvaného „anti-dezinformačního“ oddílu – který dostává tisíce dolarů nejen od vlád USA a Spojeného království a spolupracuje s Facebookem na cenzuře obsahu – byl minulý týden zatčen na Capitol Hill po útoku na přispěvatele The Grayzone.

16. dubna byl Marko Suprun, který uvádí pořad v angličtině pro skupinu StopFake.org a jehož manželka sloužila jako úřadující ukrajinská ministryně zdravotnictví, obviněn z prostého napadení poté, co škrtil, strkal a dupal na přispěvatele Grayzone Mosse Robesona. 

K incidentu došlo během protiruské akce pořádané neokonzervativní Jamestown Foundation s názvem „Ruská roztržka a západní politika.“ Robeson byl plně pověřen organizátory k účasti v diskusi.

„To je ten chlap! Tohle je ten chlap!“ křičel údajně Suprun, zatímco odtáhl Robesona do chodby, škrtil ho oběma rukama a strčil ho k zemi, přičemž mu rozbil brýle.

Záběry z události přenášené online ukazují, že bezprostředně po útoku vyšla žena, která patřila k z organizátorům, na pódium, aby odsoudila Robesona narozeného v USA jako „ruského trolla“ a tvrdila, že přispěvatel The Grayzone úmyslně podněcoval fyzický útok proti němu.

„Dnes jsme tady měli trolla jménem Moss Robeson, který vyprovokoval jednoho z našich účastníků a podařilo se mu dostat ho do problémů. Takže varuji všechny, buďte opatrní. S nikým se nepouštějte do žádných hádek. Prostě odejděte.“

Ulana a Marko Suprunovi si nedávno v dubnu 2024 pořídili selfie s neonacistickým zpěvákem Andrijem Seredou.

Suprunova organizace StopFake se veřejně prezentuje jako skromná „nevládní organizace“ se sídlem v Kyjevě zaměřená na ověřování faktů.

Mezi její deklarované cíle patří zavedení „vysokých standardů žurnalistického vzdělávání na Ukrajině, zvýšení úrovně mediální gramotnosti a informování veřejnosti o nebezpečí propagandy a šíření falešných informací v médiích.“

Skupina trvá na tom, že nedostává žádné vládní prostředky, a na své stránce „O nás“ jednoznačně uvádí : „Stopfake.org není finančně ani jinak podporován žádnou oficiální ukrajinskou organizací nebo vládní agenturou.“

Tvrzení skupiny o redakční nezávislosti je ale okamžitě v rozporu s její vlastní webovou stránkou, která jen o čtyři věty později přiznává, že StopFake „také podporuje… Ministerstvo zahraničí České republiky a Velvyslanectví Spojeného království.

Dále se na jejich stránkách uvádí:

„Náš tým mediálních profesionálů se neustále rozrůstá. Dnes kontrolujeme fakta, odstraňujeme informace, upravujeme, překládáme, zkoumáme a šíříme informace ve 14 jazycích: ukrajinštině, ruštině, angličtině, španělštině, srbštině, turečtině, francouzštině, němčině, italštině, holandštině, češtině, němčině, polštině a bulharštině.“

Zajímavé, že? A dále se ještě dozvíte, koho vlastně pirátský Aspeňák Lipánek podporuje, aby cenzuroval vaše Facebookové příspěvky.

Ve skutečnosti StopFake získal rozsáhlé finanční prostředky také od americké National Endowment for Democracy, což je odnož CIA, která je z velké části financována Kongresem a ministerstvem zahraničí.

StopFake byl založen v roce 2014, ale jak vysvětlila zpráva Politico z roku 2017 , „stránka se proslavila až po prezidentských volbách v USA v roce 2016, kdy byly ruské fake news a kybernetické útoky obviňovány z ovlivnění voleb ve prospěch Donalda Trumpa na globální scénu.“

„Téměř přes noc se zakladatelé StopFake změnili z provinčních dobrodruhů na mezinárodní mediální hvězdy,“ žasl Politico a chválil skupinu jako „velké čaroděje“ světa ničícího falešné zprávy.

S bohatým financováním od západních vlád a pravidelnými citacemi v mainstreamových médiích využil Suprun své pozice ve „světě ničícího falešné zprávy“ k tomu, aby vylíčil notoricky známého nacistického kolaboranta Stepana Banderu jako hrdinského odbojáře, který jednoduše odmítl spolupracovat s Němci.

Jeho fašisticko-přátelské tendence tím nekončí.

Nedlouho poté, co byl publikován článek v Politico, se Suprun objevil na nacionalistickém letním táboře na Ukrajině po boku dvojice prominentních neonacistických vůdců kapel, Andriy Seredy a Arseniy Biloduba, kteří o Suprunovi láskyplně hovořili jako o jednom ze svých „pokrevních bratrů“ – a termín náklonnosti byl údajně udělen pouze těm, kteří dokončili obřad v pohanském stylu, který zahrnuje krveprolití.

Kromě toho, že Bilodub slouží jako frontman skupiny Perun’s Axe, je také vůdcem nechvalně známého hnutí Pravý sektor a byl  popisován  jako „duchovní vůdce ukrajinské krajní pravice.“

Mezi účastníky akce Jamestown Foundation byl Suprun stěží sám, kdo udržoval takové vztahy. Mezi další řečníky z Ukrajiny patřil  ruský „opoziční vůdce“ Ilja Ponomarjev, politický představitel nacisty zamořených ruských jednotek v Mezinárodní legii, která je podřízena šéfovi ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanovovi.

Ponomarjev je také mluvčím pochybné „Národní republikánské armády“ v Rusku, jejímž jménem se dříve pokoušel hlásit k odpovědnosti za ukrajinské atentáty v Rusku.

Poté, co se StopFake v roce 2020 spojil s Facebookem, aby vytvořil službu pro ověřování faktů pro populární platformu sociálních médií na Ukrajině, zdálo se, že takovéto asociace by se mohly Suprunovi a jeho zaměstnavateli vrátit.

Ve snaze řešit kontroverzi Suprun zveřejnil zdlouhavou obhajobu svého chování, která vyvrcholila bizarním přiznáním:

„Měl jsem ve své kanceláři lidi s tetováním s hákovým křížem? Zpravidla nezkoumám těla lidí, ale ano. Dělá to ze mě neonacistu? Ne,“ trval na svém. 

Krajně pravicové styky Marka Supruna na Ukrajině jsou ve skutečnosti rozsáhlé a dobře zdokumentované, ale zdá se, že ve srovnání s kontakty jeho manželky Ulany Suprunové blednou.

Dlouho předtím, než byla v roce 2016 jmenována úřadující ministryní zdravotnictví Ukrajiny – kde si pro její smrtící tlak na privatizaci vysloužila přezdívku Dr. Smrt“ – Suprunová udržuje úzké vztahy s řadou násilných neonacistických organizací, včetně C14, které se připisuje provedení vlny brutálních protiromských pogromů.

Podle ukrajinského novináře Olekisyho Kuzmenka „kontakty Suprunové s C14 sahají roky zpátky.“ To, co mohlo být pro Facebook velkým skandálem, se zametlo pod koberec a StopFake, který zůstává jedním z jeho partnerů pro ověřování faktů, svou obranu C14 pouze  zdvojnásobil.

Ulana Suprun byla popisována jako jedna z hlavních patronek krajně pravicového aktivisty Serhije Sternenka (29), který vedl masakr  „antimajdanských“ demonstrantů v Oděse v květnu 2014 v řadách Pravého sektoru a nakonec pomohl rozpoutat občanskou válku na východě země. 

V březnu 2020, poté, co StopFake oficiálně navázal partnerství s Facebookem, Suprunová prohlásila „ruský svět“ za „hrozbu, která je děsivější než koronavirus“ a podávala Sternenka, který kdysi ubodal muže k smrti, jako „příklad nové generace Ukrajinců, kteří mohou dát všechno na své místo.“

V nadcházejících měsících Suprunová najala Sternenkovu přítelkyni jako svou tiskovou mluvčí.

Ulana Suprun v tričku „Co by udělal Bandera“ na festivalu krajně pravicové skupiny „Banderstat“ v roce 2017 na západní Ukrajině a 1. ledna 2016 se účastnila pochodu s pochodněmi na počest Stepana Bandery

Na akci Jamestown Foundation 16. dubna ve Washingtonu DC se Moss Robeson pokusil vyslechnout Supruna přibližně hodinu před útokem. „Zajímají vás nějaké dokumenty OUN ?“ Zeptal se přispěvatel Grayzone Marka Supruna, který ho pak napadl. 

Jako nezávislý výzkumník strávil Robeson roky studiem současných aktivit Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN), nechvalně známé skupiny nacistických kolaborantů, kteří dohlíželi na likvidaci více než 100 000 Poláků a Židů na Němci okupované Ukrajině.

Objevily se důkazy, že Suprunovi jsou zapřísáhlými členy současné OUN-B, radikálnější „banderovské“ frakce OUN, kterou osobně založil genocidní fašista Stepan Bandera.

Po celá desetiletí korporátní média ignorovala pokračující existenci OUN-B na Ukrajině a v diaspoře a předpokládala, že tato skupina je irelevantní a zaniklá.

To byl jistě dojem, který předal údajný expert fóra Jamestown Foundation Janusz Bugajski, který začátkem roku 2024 navštívil sídlo OUN-B na Ukrajině, ale soukromě trval na tom, že OUN-B již neexistuje.

 

Analytik Jamestown Foundation Janusz Bugajski (uprostřed) v ústředí OUN-B v Kyjevě, únor 2024. Na snímku jsou také Marko a Ulana Suprunovi.

Svědectví z první ruky a hluboká dokumentace zkontrolovaná The Grayzone však naznačují, že skupina byla tajně udržována potomky jejích zakladatelů a nadále funguje ve stínu za sítí zdánlivě legitimních ukrajinských lobbistických a komunálních organizací.

Suprunovi působí v srdci této tajné fašistické sítě.

Podle samotné Ulany se setkala se svým budoucím manželem Markem Suprunem v banderovském ideologickém táboře v Ellenville v New Yorku, který sestával z „politických workshopů“ s vůdci OUN-B.

Akci organizovala Ukrajinská studentská organizace Michnovského (TUSM), mezinárodní mládežnická skupina z dob studené války přidružená k OUN-B a pojmenovaná po průkopnickém ultranacionalistovi, který se proslavil snem o etnicky čisté Velké Ukrajině „od Karpat po Kavkaz.“

V roce 1984 si TUSM zvolila za svou viceprezidentku 21letou Ulanu Jurkiwovou, pouhý rok poté, co vedla sezení v muzeu koncentračního tábora Dachau na protest proti údajné protiukrajinské zaujatosti.

V roce 1981 se Jurkiwová zúčastnila připomenutí 40. výročí „obnovení ukrajinské státnosti“ banderovců na nacisty okupované západní Ukrajině spolu s bývalým premiérem jejího krátkodobého nacistického klientského státu, vůdcem OUN-B Jaroslavem Steckem, který slavně podpořil „zničení Židů a účelnost přivést německé metody vyhlazování Židů na Ukrajinu.“

Poté, co v roce 1986 zemřel Banderův bývalý poslanec Jaroslav Štětsko, se místní vůdce OUN-B v Detroitu, rodném městě Jurkiwové, stal předsedou jeho exilové vlády, která existovala pouze na papíře.

O pět let později se Ulana Jurkiwová provdala za Marka Supruna. Přestěhovali se do New Yorku, kde se stali aktivními ve dvojici „fasádních struktur“ OUN-B založených na úsvitu studené války – Sdružení ukrajinské mládeže (CYM) a Organizace na obranu čtyř svobod pro Ukrajinu (ODFFU). 

V polovině roku 2000 se Marko Suprun připojil k představenstvu společnosti ODFFU, Inc., která vlastní „Domov organizací Ukrajinské fronty osvobození“ na Manhattanu – sídlo OUN-B v USA.

V prosinci 2013, když protiruské protesty „Euromajdanu“ začaly nabírat na síle, se Suprunovi přestěhovali do Kyjeva, zjevně považovali smrtící politickou krizi za velkou příležitost.

V únoru 2014 Marko Suprun usilovně pomáhal vůdci krajní pravice Olehu Tjahnybokovi jako překladatel. O něco více než rok dříve New York Times poznamenal, že Tjahnybok „používal nadávky k označení ‚židovsko-ruské mafie, která vládne na Ukrajině‘“ a uvedl, že „někteří členové jeho  strany jsou nestoudní neonacisté.”

Jurij Syrotjuk, vedoucí politického vzdělávání za stranu Svoboda, je významným členem OUN-B a hlavním organizátorem každoročních „Banderových čtení“ v Kyjevě. Janusz Bugajski (Jamestown Foundation) se na dálku zúčastnil letošního ročníku, pár týdnů před setkáním se Syrotjukem v sídle OUN-B.

Suprunovi byli z velké části katapultováni do centra pozornosti díky své iniciativě „Obrana patriotů,“ která posílala lékárničky dobrovolným praporům na Ukrajině, včetně extremistických skupin jako Pravý sektor a Azov.

„Obrana patriotů“ vznikla v manhattanské pobočce ODFFU a pronajala si kancelář v ukrajinském ústředí OUN-B. Mezitím Ukrajinský světový kongres vedený banderovci přijal Patriot Defense a najal Ulanu Suprunovou jako svoji ředitelku pro humanitární iniciativy. 

V roce 2016 se status Suprunových jakožto ukrajinského mocenského páru vychovaného v diaspoře upevnil, když se Ulana stala úřadující ministryní zdravotnictví Ukrajiny a Marko se připojil k StopFake.

Již jako milionáři bydleli v kyjevském bytě, který patřil pokladníkovi Ukrajinské americké nadace svobody (UAFF) – další „fasádní struktuře,“ která podle finanční zprávy OUN-B vlastní 40 % banderovského ústředí v hlavním městě Ukrajiny.

První manžel jejich pronajímatelky, Oleh Vitovyč (1967–2011), byl prvním vůdcem další krajně pravicové organizace na Ukrajině.

V roce 2019 podal anonymní informátor stížnost kanceláři generálního prokurátora státu New York s názvem „UAFF Inc – Velké podvodné finanční aktivity – fašistická organizace – podzemní polovojenské výcvikové aktivity – podvody ve velkém měřítku.“

Zpráva popisovala Marka Supruna jako „velmi aktivního člena OUN-B.

 

Marko Suprun a jeho výše zmíněný pronajímatel sloužili v představenstvu Zaryckého Centra pro americko-ukrajinské vztahy.

Středisko je další důležitou frontou OUN-B, která byla založena v roce 2000 „informační složkou“ UAFF – jinými slovy, americkou pobočkou Ukrajinské centrální informační služby OUN-B, která sdílela své mezinárodní velitelství a soukromé muzeum Stepana Bandery v Londýně.

Tím ale rozsáhlé vazby Suprunů na ukrajinská fašistická hnutí nekončí. 

letech 2012-13 založilo Centrum pro americko-ukrajinské vztahy washingtonskou kancelář v sídle neokonzervativní Americké rady pro zahraniční politiku (AFPC) s finanční podporou otce Ulany Suprunové, George Jurkiwa.

Oficiální profil nadace Ukrajinské katolické univerzity popisuje Jurkiwa jako „dodavatele obrany, který pomohl vyrobit cenné technologie a vybavení na potlačení požáru pro tank A-1 Abrams.“

Prezident ODFFU Mykola Hryckowian, další veterán z již zaniklých mládežnických táborů TUSM, v současnosti vede úřad banderovců v AFPC. Robeson uvádí, že před útokem Supruna ho Hryckowian vystavil vulgárním tirádám, než si stěžoval organizátorům fóra na údajné „obtěžování“ ze strany Robesona.

Když nyní Moss Robeson, vyzval aktivistu OUN-B Marka Supruna, Suprun se rozhodl vzít věci do vlastních rukou, přiškrtil „ Blogera Bandera blogu“ a skončil ve vězení v DC. 

Ale stejně jako jeho zjevná náklonnost k nacistům, tento vzácný okamžik odpovědnosti pravděpodobně nenarušil bohaté západní financování Supruna.

Propagandisté ​​jako on zůstávají příliš užiteční na to, aby je Washington zahodil.  A lokajové Washingtonu se rádi přidají…

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »