
Americký minister zahraničia Marco Rubio vyhlásil veľvyslanca Juhoafrickej republiky v Spojených štátoch Ebrahima Rasoola za personu non grata. Rubio ho na sieti X obvinil, že nenávidí prezidenta Donalda Trumpa, takže v USA už nie je vítaný.
„Juhoafrický veľvyslanec v Spojených štátoch už v našej skvelej krajine nie je vítaný,“ uviedol Rubio. Poznamenal, že americká vláda už s ním nemá o čom diskutovať. „Takže je považovaný za personu non grata,“ dodal.
Rubio vo svojom príspevku zdieľal odkaz na konzervatívny portál Breitbart, ktorý napísal, že Rasool na piatkovom zahraničnopolitickom seminári v Johannesburgu označil Trumpa za vodcu hnutia bielych šovinistov v USA a vo svete. Trumpove hnutie Make America Great Again (MAGA; Urobme Ameriku opäť skvelou) portál označil ako odpoveď na rastúcu demografickú rozmanitosť v USA.
Kancelária juhoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu „vzala na vedomie poľutovaniahodné vyhostenie veľvyslanca Juhoafrickej republiky v Spojených štátoch amerických pána Ebrahima Rasoola,“ uvádza sa v jej vyhlásení. Ramaphosov úrad zároveň vyjadril odhodlanie budovať vzájomne prospešné vzťahy s Washingtonom.
Rasool je veľvyslancom v USA od tohto januára. Tento post už zastával v rokoch 2010 až 2015 za prezidenta Baracka Obamu. Agentúra AP poznamenala, že v USA je vyhostenie veľvyslanca veľmi neobvyklé, keď oveľa častejšie bývajú vyhosťovaní diplomati na nižších pozíciách.
Od svojho januárového návratu do Bieleho domu Trump opakovane Pretóriu obviňuje z rasovej diskriminácie potomkov európskych kolonistov, predovšetkým farmárov. Trump nedávno oznámil, že USA kvôli tomu zastavujú všetky federálne financovanie JAR a že umožnia presídlenie belošských juhoafrických farmárov a ich rodín ako utečencov do USA.
Šéf Bieleho domu na začiatku februára povedal, že JAR „veľmi zle zaobchádza“ s „niektorými vrstvami obyvateľov“ v narážke na zákon, ktorý predtým podpísal juhoafrický prezident Ramaphosa.
Norma má za cieľ riešiť rasové rozdiely vo vlastníctve pôdy a umožňuje zaberať krajinu bez toho, aby za to štát vyplácal náhradu. Môže sa tak ale diať len v okolnostiach, keď je to „spravodlivé a v súlade s verejným záujmom“ a za podmienky, že pozemok nie je využívaný a jeho vlastníci nemajú v úmysle ho rozvíjať.
Černošské obyvateľstvo v JAR aj viac ako 30 rokov po skončení apartheidu vlastní len malú časť poľnohospodárskej pôdy. Väčšina patrí belošskej menšine, ktorá tvorí menej ako desať percent populácie. To vedie k frustrácii kvôli pomalému postupu zmien v krajine, uvádzajú agentúry.
Ďalším sporným bodom vo vzťahoch medzi USA a JAR je prístup k Izraelu. Juhoafrická republika podala vlani v auguste na Medzinárodný trestný tribunál podnet, v ktorom obvinila Izrael z genocídy v Pásme Gazy.
