Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

V Africe tiká bomba, varuje WHO. Záhadný virus je horší než ebola, zabije téměř každého

Předchozí bilance v sobotu činila šest obětí. Většina nakažených jsou zdravotníci, sdělilo v úterý africké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a dodalo, že probíhá vyšetřování „k určení původu infekce“. ČTĚTE TAKÉ: Nádor na mozku změnil tatínkovi Milošovi život. Možnosti léčby dochází, rodina se nevzdává Zdroj zůstává nejasný, což v malé středoafrické zemi vyvolává obavy […]
Menej ako 1 min. min.

Předchozí bilance v sobotu činila šest obětí. Většina nakažených jsou zdravotníci, sdělilo v úterý africké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a dodalo, že probíhá vyšetřování „k určení původu infekce“.

ČTĚTE TAKÉ: Nádor na mozku změnil tatínkovi Milošovi život. Možnosti léčby dochází, rodina se nevzdává

Zdroj zůstává nejasný, což v malé středoafrické zemi vyvolává obavy z nákazy. Izolace pacientů a jejich kontaktů je klíčem k zastavení šíření tohoto viru, poznamenává agentura AP.

WHO také upozornila, že případy nákazy ve rwandském hlavním městě Kigali představují riziko mezinárodního rozšíření, protože ve městě se nachází mezinárodní letiště a je spojeno silnicí s dalšími městy ve východní Africe.

„WHO hodnotí riziko této epidemie jako velmi vysoké na národní úrovni, vysoké na regionální úrovni a nízké na globální úrovni,“ uvedl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ve čtvrtek.

Virus Marburg

Marburg patří do skupiny filovirů, kam patří i virus ebola, který v Africe způsobil několik epidemií. Na rozdíl od eboly však proti Marburgu neexistuje antivirová léčba ani vakcína, píše zpravodajství CNN. Podpůrná péče, jako jsou ústní nebo nitrožilní rehydratace, a léčba specifických příznaků však zvyšují šance na přežití.

Virus se může přenášet ze zvířat na lidi i mezi lidmi. První případy byly spojeny s pobytem v afrických jeskyních obývaných netopýry rodu Rousettus. K přenosu mezi lidmi dochází kontaktem s tělními tekutinami nakažených osob, jako jsou krev a různé sekrety. Nakazit se ale dá i prostřednictvím kontaminovaných povrchů, například lůžkovinami. Inkubační doba, tedy doba mezi nákazou a prvními příznaky, se pohybuje od dvou dnů do tří týdnů, uvádí web t-online.

Nemoc začíná náhle vysokou horečkou, silnými bolestmi hlavy, celkovou únavou a svalovými bolestmi. Mezi další časté příznaky patří vodnatý průjem, křeče v břiše, nevolnost a zvracení. Tyto symptomy se často objevují během prvních tří dnů od nákazy. Závažná fáze nemoci přichází obvykle mezi pátým a sedmým dnem a vyznačuje se krvácením jak z vnitřních orgánů, tak ze sliznic (z nosu, dásní a jiných tělesných otvorů). Tento stav často vede k multiorgánovému selhání a smrti v důsledku masivní ztráty krve.

Ve středu v souvislosti s tímto virem vypukla panika v Německu. Na hlavní nádraží v Hamburku totiž dorazil cestující, u kterého se objevily možné příznaky. V minulosti byl navíc s virem v kontaktu, pracoval totiž jako zdravotník ve Rwandě. Testy ale nakonec přítomnost viru nepotvrdily.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Černý kašel si v Česku vyžádal další dva životy. Onemocněly už stovky batolat

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie