Pestovanie malín je medzi Slovákmi čoraz obľúbenejšie. Dôvodom nie sú len ich premrštené ceny v diskontných predajniach. Mnohí z nás si opäť začali vážiť prírodnú, alternatívnu medicínu a napokon, malinová šťava bola tou „prísadou“ do čaju, ktorá nás v detstve zázračne uzdravila.
Na tom nie je nič prekvapujúce. Maliny sú malé vitamínové bomby. Ak ste sa rozhodli pestovať svoje „malé zdravie“, určite sa v apríli pozrite, ako ich pestovať. Takto budú vaše maliny rásť ako bláznivé.
Čím mám hnojiť svoje maliny?
Mnohí záhradkári sa pýtajú, čím majú na jar hnojiť svoje maliny, aby dodali kríkom potrebné živiny. Diskutujú o druhoch špecializovaných produktov, pričom riešenie ich problému sa nachádza v kuchyni.
Áno, s pomocou „odpadu z domácnosti“ si môžete pripraviť vynikajúce hnojivo na maliny, ktoré (buďte si istí) stonásobne prekoná všetky chemické výrobky.
Chcete vedieť, ako si pripraviť domáce hnojivo na maliny, po ktorom vám maliny vystrelia nahor? Potom si prečítajte zvyšok nášho článku.
Ako si pripraviť domáce hnojivo na maliny?
Domáce hnojivo na maliny si môžete vyrobiť z odpadu z domácnosti. Ak si neviete predstaviť nedeľný obed bez zemiakov, kotlety a mezanínu, máte po ruke všetko, čo vaše maliny potrebujú na správny rast.
Čo budeme potrebovať? Všetko, čo potrebujeme, sú zemiakové šupky. Vložte ich do hrnca a zalejte vriacou vodou. Teraz ich stačí odložiť na 3 dni, po uplynutí tohto času prípravok scedíte a máte hotovo. Tento postup bez riedenia je vhodný na zalievanie malín.
Ako urýchliť rast malín?
Ak vás zaujíma, ako ešte môžete urýchliť rast malín, máme pre vás niekoľko patentov. Maliny by sa mali vysádzať do pôdy s mierne kyslým pH (5,5 až 6,5) a do mierne vlhkej, úrodnej pôdy.
Oplatí sa im vybrať vzdušné a slnečné miesto. Okrem toho nič tak neurýchli rast malín ako ich prerezávanie dvakrát ročne. Nezabúdajte tiež na pravidelné odstraňovanie buriny.
Ak sa vaše maliny správne vyvíjajú, nezabudnite ich podporiť. Tieto rastliny sa rady šplhajú. Podopretím ich metličiek zabezpečíte, že plody neprídu do priameho kontaktu s pôdou, čo by mohlo urýchliť ich hnilobný proces.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.