Desaťtisíce ľudí sa dnes zišli v centre Belehradu, aby demonštrovali proti vláde prezidenta Aleksandara Vučiča.
Protest bol súčasťou širšieho hnutia, ktoré požaduje vyvodenie zodpovednosti za nedávne nešťastie v Novom Sade, kde pri páde nádražného prístrešku zahynulo 15 ľudí. Mnohé hlasy v Srbsku pripisujú incident korupcii, ktorá v krajine panuje, uviedla agentúra AP.
Betónový prístrešok pred vlakovou stanicou v Novom Sade sa náhle zrútil 1. novembra. Budova bola v posledných rokoch podľa médií dvakrát rekonštruovaná v rámci pochybných megaprojektov, na ktorých sa podieľali čínske štátne spoločnosti. V súvislosti s tragédiou už rezignovali dvaja ministri a šéfka štátnej firmy, ktorá v Srbsku spravuje železničnú infraštruktúru.
Protest na kruhovom námestí Slavija, ktoré je jedným z najrušnejších dopravných uzlov srbského hlavného mesta, začal tichom za obete nešťastia. Neskôr zaznelo skandovanie hesla „Na vašich rukách je krv“, ktoré priamo odkazuje na nešťastie v Novom Sade. Menšie zhromaždenia sa konali aj v mestách Niš a Kragujevac.
Proti vláde už niekoľko týždňov protestujú srbskí vysokoškoláci, výučba na univerzitách bola prerušená. V posledných dňoch sa k protestom pridali aj stredoškoláci. Protesty podporujú aj mnohé verejné osobnosti z umeleckej a mediálnej scény.
Podľa opozičných strán by východiskom z napätej situácie bolo vytvorenie prechodnej vlády, ktorá by krajinu doviedla k slobodným a spravodlivým voľbám. V minulosti opozícia Vučiča vinila zo zmanipulovania volieb.
Vučič požiadavku na vytvorenie prechodnej vlády odmietol a opozíciu obvinil, že študentov zneužíva na pokus o prevzatie moci. „Možno si myslí, že som ako Asad a že niekam utečiem. Neutečiem,“ citovala AP pred viac ako týždňom prezidenta Vučiča. Ten odkazoval na režim zvrhnutého sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Vučič a jeho Srbská pokroková strana sú v Srbsku pri moci od roku 2012. Najnovšie protesty vyvolané nešťastím v Novom Sade sú odrazom širšej nespokojnosti s prezidentom a jeho vládou, ktorú časť spoločnosti vidí ako stále viac autoritársku a podliehajúcu korupcii.
Masové demonštrácie sa v poslednom čase uskutočnili aj v súvislosti s chystanou ťažbou lítia v krajine či po dvoch hromadných vraždách, ktoré si vlani vyžiadali celkom 19 obetí.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.