Možný prezidentský kandidát Rafał Trzaskowski tvrdí, že v čase politickej nestability v najväčších krajinách Západu by malo rolu politického lídra EÚ prevziať práve Poľsko. Okrem rekordných investícií do obrany, ktoré majú byť podľa neho vzorom, poukázal aj na posilňujúcu sa ekonomickú situáciu v štáte.
Rafał Trzaskowski, pravdepodobný kandidát Tuskovej Občianskej platformy v budúcoročných prezidentských voľbách, sa počas nedeľného mítingu v Poznańi venoval aj možným dôsledkom návratu Donalda Trumpa do Bieleho domu.
V reakcii na obavy, že by staronový americký prezident mohol odstúpiť od európskych obranných záväzkov, Trzaskowski označil Trumpa za „racionálneho človeka, ktorý uvažuje obchodnícky“.
Varoval však pred hroziacim mocenským vákuom v Európe, ktoré si Únia pri nepredvídateľnom štýle Trumpovho vládnutia nemôže dovoliť.
V EÚ posledné roky udávali kurz silné politické osobnosti z jej najväčších dvoch krajín, Francúzska a Nemecka. Trzaskowski však poukázal, že v tradične stabilnom Nemecku došlo k faktickému rozpadu Scholzovej koalície a v Macronovom Francúzsku panuje politická nestabilita.
„Úlohu politického lídra Európskej únie by mohlo prevziať Poľsko,“ vyhlásil Trzaskowski na mítingu.
Primátor Varšavy pripomenul, že Poľsko je v súčasnosti jediným členom NATO, ktorý vynakladá „takmer päť percent svojho HDP“ na obranu, čím podľa neho predstavuje vzor aj pre zvyšok Aliancie a EÚ.
Varšavský primátor tiež pripomenul, že Poľsko je 21. najväčšou ekonomikou sveta a v blízkej budúcnosti plánuje podniknúť kroky smerujúce k vstupu do skupiny G20.
Postavenie Poľska v EÚ sa výrazne zmenilo od začiatku vojny na Ukrajine, po ktorej sa zaradilo k jej najhlasnejším podporovateľom. Následne ho posilnili aj minuloročné parlamentné voľby, ktoré do premiérskeho kresla prinavrátili bývalého predsedu Európskej rady Donalda Tuska.
Ten sa zaviazal Poľsko prinavrátiť do „európskeho mainstreamu“, z ktorého počas vlády strany Právo a Spravodlivosť (PiS) vybočovalo aj s Maďarskom premiéra Viktora Orbána.
Tusk sa podľa pozorovateľov zároveň snaží posilniť rolu Poľska napríklad aj tým, že viac hľadí smerom k Weimarskému trojuholníku (neformálne zoskupenie Poľska, Francúzska a Nemecka) a menej k Vyšehradskej štvorke (V4).
Tusk chce s NATO a EÚ diskutovať o ďalšom postupe
Trzaskowski sa vyjadril aj k vyhláseniu bývalého ministra obrany Mariusza Błaszczaka (PiS), ktorý povedal, že Tuskova vláda by mala v prípade Trumpovho víťazstva podať demisiu, pretože lepšie vzťahy s exprezidentom má práve PiS.
„Musíme zachovať pozitívny prístup; to je prejav zrelosti. Pre nás je najpodstatnejšie partnerstvo so Spojenými štátmi ako takými, bez ohľadu na konkrétnu administratívu. Musíme byť pripravení spolupracovať s každou vládou,“ zdôraznil.
Napriek tomu premiér Tusk avizoval, že sa stretne so svojimi európskymi partnermi a šéfom Aliancie, aby prediskutovali budúcnosť Európy po Trumpovom návrate.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron a generálny tajomník NATO Mark Rutte čoskoro navštívia Varšavu a Tusk sa stretne aj s britským premiérom Keirom Starmerom. V Štokholme bude mať zase diskusiu aj s lídrami severských a pobaltských krajín.
„Niet pochýb o tom, že nová politická situácia je pre všetkých vážnou výzvou, zvlášť v súvislosti s možnosťou, že by ruská vojna proti Ukrajine mohla skončiť napríklad dohodou medzi ruským prezidentom a novým americkým prezidentom,“ povedal Tusk v sobotu.
Dodal, že plánuje „veľmi intenzívne koordinovať“ spoluprácu s krajinami, ktoré s Poľskom zdieľajú podobné postoje ku geopolitickej, transatlantickej situácii a k dianiu na Ukrajine.
„Nikto nechce, aby sa konflikt vyostroval, no zároveň je neprípustné, aby Ukrajina oslabila alebo dokonca kapitulovala; to by znamenalo zásadné ohrozenie Poľska a jeho záujmov,“ zdôraznil premiér Tusk.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.