Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

V Berlíne padá vláda a Paríž je nestabilný. Lídrom EÚ by sa mohlo stať Poľsko, vyzval primátor Varšavy

Možný prezidentský kandidát Rafał Trzaskowski tvrdí, že v čase politickej nestability v najväčších krajinách Západu by malo rolu politického lídra EÚ prevziať práve Poľsko. Okrem rekordných investícií do obrany, ktoré majú byť podľa neho vzorom, poukázal aj na posilňujúcu sa ekonomickú situáciu v štáte. Rafał Trzaskowski, pravdepodobný kandidát Tuskovej Občianskej platformy v budúcoročných prezidentských voľbách, […]
Menej ako 1 min. min.

Možný prezidentský kandidát Rafał Trzaskowski tvrdí, že v čase politickej nestability v najväčších krajinách Západu by malo rolu politického lídra EÚ prevziať práve Poľsko. Okrem rekordných investícií do obrany, ktoré majú byť podľa neho vzorom, poukázal aj na posilňujúcu sa ekonomickú situáciu v štáte.

Rafał Trzaskowski, pravdepodobný kandidát Tuskovej Občianskej platformy v budúcoročných prezidentských voľbách, sa počas nedeľného mítingu v Poznańi venoval aj možným dôsledkom návratu Donalda Trumpa do Bieleho domu.

V reakcii na obavy, že by staronový americký prezident mohol odstúpiť od európskych obranných záväzkov, Trzaskowski označil Trumpa za „racionálneho človeka, ktorý uvažuje obchodnícky“.

Varoval však pred hroziacim mocenským vákuom v Európe, ktoré si Únia pri nepredvídateľnom štýle Trumpovho vládnutia nemôže dovoliť.

V EÚ posledné roky udávali kurz silné politické osobnosti z jej najväčších dvoch krajín, Francúzska a Nemecka. Trzaskowski však poukázal, že v tradične stabilnom Nemecku došlo k faktickému rozpadu Scholzovej koalície a v Macronovom Francúzsku panuje politická nestabilita.

„Úlohu politického lídra Európskej únie by mohlo prevziať Poľsko,“ vyhlásil Trzaskowski na mítingu.

Komisár pre obranu, ktorý preferuje titul „komisár mieru“. Kubilius sa otázkam vyhol aj humorom

Andrius Kubilius vidí vzor v ukrajinskej armáde a uznáva, že ak by ju prezident Trump prestal podporovať, zodpovednosť by prešla na EÚ. „Keby všetky štáty NATO podporili Ukrajinu sumou 0,25 percenta svojho HDP, potom by dokázala zvíťaziť,“ uviedol počas vypočúvania. 

Primátor Varšavy pripomenul, že Poľsko je v súčasnosti jediným členom NATO, ktorý vynakladá „takmer päť percent svojho HDP“ na obranu, čím podľa neho predstavuje vzor aj pre zvyšok Aliancie a EÚ.

Varšavský primátor tiež pripomenul, že Poľsko je 21. najväčšou ekonomikou sveta a v blízkej budúcnosti plánuje podniknúť kroky smerujúce k vstupu do skupiny G20.

Postavenie Poľska v EÚ sa výrazne zmenilo od začiatku vojny na Ukrajine, po ktorej sa zaradilo k jej najhlasnejším podporovateľom. Následne ho posilnili aj minuloročné parlamentné voľby, ktoré do premiérskeho kresla prinavrátili bývalého predsedu Európskej rady Donalda Tuska.

Ten sa zaviazal Poľsko prinavrátiť do „európskeho mainstreamu“, z ktorého počas vlády strany Právo a Spravodlivosť (PiS) vybočovalo aj s Maďarskom premiéra Viktora Orbána.

Tusk sa podľa pozorovateľov zároveň snaží posilniť rolu Poľska napríklad aj tým, že viac hľadí smerom k Weimarskému trojuholníku (neformálne zoskupenie Poľska, Francúzska a Nemecka) a menej k Vyšehradskej štvorke (V4).

Napätie medzi Berlínom a Parížom narastá. Môže ich vzťahy zachrániť Donald Tusk?

Nemecký kancelár Olaf Scholz a francúzsky prezident Emmanuel Macron v poslednom čase spolu nevychádzajú najlepšie. Zmenu v ich vzájomnej dynamike by mohol napraviť Weimarský trojuholník a možno aj návrat starého spoločného „nepriateľa“.

Tusk chce s NATO a EÚ diskutovať o ďalšom postupe

Trzaskowski sa vyjadril aj k vyhláseniu bývalého ministra obrany Mariusza Błaszczaka (PiS), ktorý povedal, že Tuskova vláda by mala v prípade Trumpovho víťazstva podať demisiu, pretože lepšie vzťahy s exprezidentom má práve PiS.

„Musíme zachovať pozitívny prístup; to je prejav zrelosti. Pre nás je najpodstatnejšie partnerstvo so Spojenými štátmi ako takými, bez ohľadu na konkrétnu administratívu. Musíme byť pripravení spolupracovať s každou vládou,“ zdôraznil.

Napriek tomu premiér Tusk avizoval, že sa stretne so svojimi európskymi partnermi a šéfom Aliancie, aby prediskutovali budúcnosť Európy po Trumpovom návrate.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a generálny tajomník NATO Mark Rutte čoskoro navštívia Varšavu a Tusk sa stretne aj s britským premiérom Keirom Starmerom. V Štokholme bude mať zase diskusiu aj s lídrami severských a pobaltských krajín.

Zlodej kričí: Chyťte zlodeja! Bývalá poľská vláda tvrdí, že Tusk narúša právny štát

Nová poľská vláda sa snaží obnoviť právny štát, čo podľa niektorých analytikov to nebude možné bez toho, aby Tuskova vláda sama porušila právny štát. Zmeny totiž musí presadiť cez spolitizovaný ústavný súd aj prezidenta oddaného bývalej vláde.

„Niet pochýb o tom, že nová politická situácia je pre všetkých vážnou výzvou, zvlášť v súvislosti s možnosťou, že by ruská vojna proti Ukrajine mohla skončiť napríklad dohodou medzi ruským prezidentom a novým americkým prezidentom,“ povedal Tusk v sobotu.

Dodal, že plánuje „veľmi intenzívne koordinovať“ spoluprácu s krajinami, ktoré s Poľskom zdieľajú podobné postoje ku geopolitickej, transatlantickej situácii a k dianiu na Ukrajine.

„Nikto nechce, aby sa konflikt vyostroval, no zároveň je neprípustné, aby Ukrajina oslabila alebo dokonca kapitulovala; to by znamenalo zásadné ohrozenie Poľska a jeho záujmov,“ zdôraznil premiér Tusk.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »